Определение № 255 от 24.06.2020, Районен съд - Добрич
- Съд
- Районен съд - Добрич
- Дело
- Административно наказателно дело 601/2020
- Вид
- Определение № 255
- Подписан
- 24.06.2020
- Състав
- ДАНЧО ЙОРДАНОВ ДИМИТРОВ
Цитирани разпоредби
- чл. 178 · Закон за движението по пътищата
- чл. 186 · Закон за движението по пътищата
- чл. 186, ал. 3 · Закон за движението по пътищата
- чл. 186, ал. 7 · Закон за движението по пътищата
- чл. 98, ал. 2, т. 4 · Закон за движението по пътищата
О
П Р Е
Д Е Л
Е Н И Е
№
24.06.2020 г. гр. Добрич
В ИМЕТО НА НАРОДА
Добричкият районен съд, наказателна колегия, шестнадесети съдебен състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и четвърти юни две хиляди и двадесета година, в състав:
Председател:
Данчо Димитров разгледа докладваното от съдия Димитров а.н.д. № 601 по описа за 2020г. на Районен съд - Добрич и за да се произнесе, взе следното предвид:
Съдебното производство по а.н.д. № 601/2020 г. по описа на Районен съд - Добрич е образувано по жалба, подадена от Н.Р.М. с ЕГН **********,***, съдебен адрес:***, чрез адвокат В.К. ***, срещу ГЛОБА С ФИШ Серия GT, № 214006, издаден от сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Добрич.
С визирания фиш, на Н.Р.М., за извършено на 08.01.2020 г., в 13:19 ч., в гр. Добрич, на паркинг по ул. „Страцин“, нарушение по чл. 98, ал. 2, т. 4 от ЗДвП, на основание чл. 186 от ЗДвП във вр. с чл. 178 от ЗДвП, е наложена глоба в размер на 200 лева.
След извършена служебна проверка на допустимостта на жалбата, съдът намира, че същата е недопустима по следните съображения:
Съгласно чл. 186, ал. 3 от Закона за движението по пътищата, Фиш за неправилно паркирано моторно превозно средство може да се издаде и в отсъствие на нарушителя. В този случай фишът се издава на собственика на моторното превозно средство, като първият екземпляр от фиша му се изпраща, а вторият и третият екземпляр остават за съхранение в службата за контрол. Към моторното превозно средство се закрепва уведомление, в което се посочват мястото и времето на нарушението, моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, нарушените разпоредби, размерът на глобата, срокът, сметката или мястото за доброволното й заплащане. Закрепването на уведомлението към моторното превозно средство се смята за връчване на фиша.
С разпореждане от 08.06.2020 г., съдия-докладчикът по делото е оставил жалбата без движение, като е изискал от Началника на сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Добрич заверено копие от уведомлението по чл.
186, ал. 3 от Закона за движението по пътищата.
Видно от приложеното по делото писмо от Началника на сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Добрич, сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР– Добрич не разполага с уведомление по чл. 186, ал. 3 от ЗДвП относно глоба с фиш Серия GT, № 214006, тъй като същото е издадено в един екземпляр и е закрепено към моторното превозно средство.
Тук е мястото да се отбележи, че законът не вменява в задължение на съответната структура на МВР да издава уведомленията по чл. 186, ал. 3 от ЗДвП в няколко екземпляра, така както е предвидено относно самия фиш в сочената разпоредба.
По аргумент на противното, фишът подлежи на обжалване на основание чл. 186, ал. 7 от ЗДвП в 7-дневен срок от връчването. Както вече бе посочено, закрепването на уведомлението към моторното превозно средство се смята за връчване на фиша. В случая уведомлението по чл. 186, ал. 3 от ЗДвП е било закрепено към моторното превозно средство, като фишът е от дата 08.01.2020г. Това е датата, на която фишът се счита за връчен /В тази връзка Виж Определение от 21.09.2018 г. по ч.к.а.н.д. № 520/2018 г. на АдмС – Добрич/.
Законоустановеният срок за обжалване започва да тече от деня, следващ връчването /закрепването на уведомлението/, а именно – 09.01.2020г. и изтича на 15.01.2020 г. /сряда/ – присъствен ден, като фишът е влязъл в сила на 16.01.2020 г.
В настоящия случай, видно от самата жалба, същата е била е подадена в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР– Добрич на 27.05.2020 г., като в нея се сочи, че жалбоподателят Н.Р.М. е разбрал за наложената му глоба с фиш Серия GT, № 214006 на 23.05.2020 г., когато му е бил съставен АУАН серия GA №
33469/23.05.2020 г. за това, че не е заплатил доброволно и в срок наложените му глоби с фиш Серия GT, № 214006 от 08.01.2020 г. и фиш Серия GT, № 160342 от 12.01.2020 г.
С други думи – както към датата на подаване на жалбата – 27.05.2020 г., така и към 23.05.2020 г. правото на жалба вече е било погасено, поради изтичане на 7-дневния срок за обжалване.
От друга страна, липсва депозирана молба за продължаване или възстановяване на срока, съобразно разпоредбите на чл. 185 и 186, ал. 2 от НПК във вр. с чл. 84 от ЗАНН.
За пълнота на изложението съдът намира за нужно да отбележи, че при съставянето на АУАН серия GA № 33469/23.05.2020 г., Н.Р.М. е заявил, че няма възражения срещу констатациите в акта, т.е. същият е знаел за наложената му глоба с фиш Серия GT, № 214006 от 08.01.2020 г.
Предвид гореизложеното, настоящият съдебен състав счита, че жалбата, въз основа на което е образувано съдебното производство се явява процесуално недопустима /пропуснат е срокът за обжалване/ и не подлежи на разглеждане, поради което настоящото производство следва да бъде прекратено.
Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 2 от ЗАНН, съдът О П Р Е Д Е Л
И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Н.Р.М. с ЕГН **********,***, съдебен адрес:***, чрез адвокат В.К. ***, срещу
ГЛОБА С ФИШ Серия GT, № 214006, издаден от сектор
„Пътна полиция“ при ОД на МВР – Добрич.
ПРЕКРАТЯВА производство по а.н.д. № 601/2020 г. по описа на Районен съд – Добрич.
ПРЕПИС от определението да се изпрати на Н.Р.М. с ЕГН **********,***, съдебен адрес:***, чрез адвокат В.К. *** и на Началника на сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Добрич.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс пред Административен съд – Добрич в седемдневен срок от съобщаването му на страните.
Районен съдия:
/Данчо Димитров/