Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 260038 от 12.01.2021, Окръжен съд - Пловдив

Съд
Окръжен съд - Пловдив
Дело
Частно наказателно дело 2593/2020
Вид
Определение № 260038
Подписан
12.01.2021
Състав
ЦВЕТАН ИЛИЕВ ЦВЕТКОВ

Цитирани разпоредби

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е гр.Пловдив, 12.01.2021г.

Пловдивски окръжен съд - наказателно отделение, в закрито заседание на дванадесети януари две хиляди двадесет и първа година в състав:

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: Цветан Цветков като разгледа ЧНД № 2593 по описа на съда за две хиляди двадесет и първа година, за да се произнесе прецени следното:

Производство по реда на чл.243 ал.5 от НПК.

С Постановление от 03.09.2020г.

Окръжна прокуратура – гр.Пловдив е прекратила наказателното производство по сл.дело № 344/2016г. по описа на ОСО при Окръжна прокуратура - Пловдив, образувано и водено за престъпление по чл.343 ал.1 б.”в” вр. Чл.342 ал.1 от НК.

Постановлението е обжалвано от Е.И.Д. и В.И.Д., като пострадали – наследници на починалия по пътнотранспортното произшествие И. Х. Д.. В жалбата се твърди, че постановлението е неправилно, необосновано и незаконосъобразно, като се иска отмяната му и връщане на делото на прокурора с указания за доразследване и назначаване на нови експертизи.

С оглед на материалите по делото, съдът намери, че жалбата се явява процесуално недопустима, тъй като не е подадена в законоустановения и посочен от окръжната прокуратура срок. Видно от приложените по делото известия за доставяне от „Български пощи”, постановлението за прекратяване на наказателното производство по горепосоченото следствено дело е било получено от В.Д. на 09.09.2020г., а от Е.Д. – на 10.09.2020г. Срокът за обжалването му, който е заложен в чл.243 ал.4 от НПК, е седемдневен и е изтекъл на 17.09.2020г./работен ден/, а писмото с жалбата е изпратено на 21.12.2020г. Т.е.жалбата се явява подадена извън срока за обжалване.

При това положение, жалбата като просрочена, следва да бъде оставена без разглеждане, при което и Окръжен съд - Пловдив

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ

БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Е.И.Д. и В.И.Д., подадена чрез адв.С.Ч., срещу постановление от 03.09.2020г. на Окръжна прокуратура-Пловдив за прекратяване на следствено дело № 344/16г. по описа на ОСО при Окръжна прокуратура - Пловдив.

ПРЕКРАТЯВА производството по

ЧНД № 2593/20г. по описа на Окръжен съд-Пловдив.

Определението подлежи на обжалване и протест пред Апелативен съд – гр.Пловдив в 7-дневен срок от съобщаването му.

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: