Определение № 260038 от 12.01.2021, Окръжен съд - Пловдив
- Съд
- Окръжен съд - Пловдив
- Дело
- Частно наказателно дело 2593/2020
- Вид
- Определение № 260038
- Подписан
- 12.01.2021
- Състав
- ЦВЕТАН ИЛИЕВ ЦВЕТКОВ
Цитирани разпоредби
- Чл.342 ал.1 · Наказателен кодекс
- чл.343 ал.1 б."в" · Наказателен кодекс
- чл.243 ал.4 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.243 ал.5 · Наказателно-процесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е гр.Пловдив, 12.01.2021г.
Пловдивски окръжен съд - наказателно отделение, в закрито заседание на дванадесети януари две хиляди двадесет и първа година в състав:
ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: Цветан Цветков като разгледа ЧНД № 2593 по описа на съда за две хиляди двадесет и първа година, за да се произнесе прецени следното:
Производство по реда на чл.243 ал.5 от НПК.
С Постановление от 03.09.2020г.
Окръжна прокуратура – гр.Пловдив е прекратила наказателното производство по сл.дело № 344/2016г. по описа на ОСО при Окръжна прокуратура - Пловдив, образувано и водено за престъпление по чл.343 ал.1 б.”в” вр. Чл.342 ал.1 от НК.
Постановлението е обжалвано от Е.И.Д. и В.И.Д., като пострадали – наследници на починалия по пътнотранспортното произшествие И. Х. Д.. В жалбата се твърди, че постановлението е неправилно, необосновано и незаконосъобразно, като се иска отмяната му и връщане на делото на прокурора с указания за доразследване и назначаване на нови експертизи.
С оглед на материалите по делото, съдът намери, че жалбата се явява процесуално недопустима, тъй като не е подадена в законоустановения и посочен от окръжната прокуратура срок. Видно от приложените по делото известия за доставяне от „Български пощи”, постановлението за прекратяване на наказателното производство по горепосоченото следствено дело е било получено от В.Д. на 09.09.2020г., а от Е.Д. – на 10.09.2020г. Срокът за обжалването му, който е заложен в чл.243 ал.4 от НПК, е седемдневен и е изтекъл на 17.09.2020г./работен ден/, а писмото с жалбата е изпратено на 21.12.2020г. Т.е.жалбата се явява подадена извън срока за обжалване.
При това положение, жалбата като просрочена, следва да бъде оставена без разглеждане, при което и Окръжен съд - Пловдив
О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ
БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Е.И.Д. и В.И.Д., подадена чрез адв.С.Ч., срещу постановление от 03.09.2020г. на Окръжна прокуратура-Пловдив за прекратяване на следствено дело № 344/16г. по описа на ОСО при Окръжна прокуратура - Пловдив.
ПРЕКРАТЯВА производството по
ЧНД № 2593/20г. по описа на Окръжен съд-Пловдив.
Определението подлежи на обжалване и протест пред Апелативен съд – гр.Пловдив в 7-дневен срок от съобщаването му.
ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: