Разпореждане № 129 от 16.06.2022, Окръжен съд - Ловеч
- Съд
- Окръжен съд - Ловеч
- Дело
- Гражданско дело 218/2021
- Вид
- Разпореждане № 129
- Подписан
- 16.06.2022
- В сила
- 16.06.2022
- Състав
- ПЛАМЕН ПЕНОВ
Цитирани разпоредби
- чл. 261, т. 4 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 2, 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 2, 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60 · Граждански процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 129 гр. Ловеч, 16.06.2022 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ЛОВЕЧ в закрито заседание на шестнадесети юни през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: ПЛАМЕН ПЕНОВ като разгледа докладваното от ПЛАМЕН ПЕНОВ Гражданско дело № 20214300100218 по описа за 2021 година
Запознавайки се с въззивна жалба от Н.Х. М. против решение № 96/11.05.2022 г., по гр.д. № 218/2021 г. на Ловешкия окръжен съд, намирам следното:
Въззивната жалба е подадена в двуседмичния срок по чл. 259, ал. 1 ГПК. Обжалваното решение е връчено на жалбоподателя на 01.06.2022 г., поради което, броен от тази дата и според правилата на чл. 60 ГПК, двуседмичният срок за обжалване изтича на 15.06.2022 г., в който ден е подадена въззивната жалба, видно от клеймото за подател.
Към жалбата не е приложен документ за внесена държавна такса, поради което тя не съответства на изискванията на процесуалния закон (чл.
261, т. 4 ГПК). Съгласно чл. 18 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК (Тарифата) за обжалване пред въззивна инстанция се събира такса в размер 50 на сто от таксата, дължима за първоинстанционното производство, върху обжалваемия интерес. При това положение, с оглед обжалваемия интерес (40 021 лв.) и правилото на чл. 18 от Тарифата въззивникът дължи заплащане на държавна такса в размер на 800,42 лв.
Въззивната жалба е подадена чрез адв. ИВ. АРН., без да е приложено към нея пълномощно, като от наличното по делото пълномощно (л. 47 гр.д.
3654/2014 ОС Плевен) се установява, че представителната власт на адвоката е ограничена до първоинстанционното производство.
След като въззивната жалба не отговаря на изискването на чл. 275, ал. 2, 1 вр. чл. 261, т. 4 ГПК, същата следва да се остави без движение, като на жалбоподателя, чрез процесуалния представител, се дадат указания за отстраняване на допуснатите нередовности, в едноседмичен срок от получаване на съобщението (чл. 262 ГПК).
Предвид гореизложеното и на основание чл. 262 ГПК, РАЗПОРЕДИ:
ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ въззивна жалба от Н.Х. М. против решение № 96/11.05.2022 г., по гр.д. № 218/2021 г. на Ловешкия окръжен съд.
УКАЗВА на въззивника в едноседмичен срок от получаване на съобщението, да отстрани констатираните нередовности, като с допълнителна писмена молба по делото представи документ за внесена по сметката на Апелативен съд Велико Търново (IBAN: BG42RZBB 9155 3104 6847 18) държавна такса размер на 800,42 лв., както и пълномощно от Н.Х. М. за упълномощаване на адв. ИВ. АРН. за подаване на въззивна жалба против решението по делото и за защита и процесуално представителство пред въззивната инстанция.
НАПОМНЯ на въззивника, че при неизпълнение на дадените указания в срок, жалба ще бъде върната.
Разпореждането не подлежи на обжалване.
Препис от разпореждането да се връчи на въззивника, с оглед изпълнение на дадените указания.
Съдия при Окръжен съд – Ловеч: _______________________ 2