Определение № 1648 от 03.07.2024, Апелативен съд - София
- Съд
- Апелативен съд - София
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 574/2024
- Вид
- Определение № 1648
- Подписан
- 03.07.2024
- В сила
- 03.07.2024
- Състав
- Теодора Кръстева, Светлин Михайлов, Снежана Бакалова
Цитирани разпоредби
- чл. 227 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262, ал. 2, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 276, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1648 гр. София, 01.07.2024 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 3-ТИ ТЪРГОВСКИ, в закрито заседание на първи юли през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Теодора Кръстева
Членове:
Светлин Михайлов
Снежана Бакалова като разгледа докладваното от Теодора Кръстева Въззивно частно гражданско дело № 20241000500574 по описа за 2024 година Производството е по реда на чл. 274 от ГПК.
Образувано е по въззивна частна жалба с вх. № 5501/17.01.2024 г. на В. Г.
Д., подадена срещу определение № 15531/20.12.2023 г. по възз.гр.д. № 9568/2023 г. по описа на Софийски градски съд, с което е върната на основание чл. 262, ал. 2, т. 1 от ГПК въззивна жалба с вх. № 25019469/09.05.2023 г. на Д. П. С. като просрочена.
В частната жалба са изложени оплаквания за неправилност на обжалваното определение, доколкото съдът не е взел предвид всички доказателства при постановяването му.
В срока по чл. 276, ал. 1 от ГПК не е постъпило становище по частната жалба от насрещната страна П. Г. Д..
Съдът, като съобрази данните по делото, както и оплакванията на страната във връзка с обжалвания съдебен акт, намери следното:
Частната жалба е процесуално допустима като подадена в срок, същата изхожда от надлежна страна, която има право и интерес да обжалва, насочена е срещу валиден и допустим съдебен акт, подлежащ на обжалване. Разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.
Софийски градски съд е бил сезиран с въззивна жалба с вх. № 25019469/09.05.2023 г. на Д. П. С., подадена срещу решение № 20086749 от 1
06.04.2023 г. по гр.д. № 54036/2016 г. по описа на Софийски районен съд.
Видно от отрязъка на съобщението, с което е бил връчен препис от постановеното решение на Д. П. С., е отбелязана дата на получаване 21.04.2023 г. (л.244 от делото пред СРС). Срокът за обжалване на решението е изтекъл на 05.05.2023 г.
В хода на проверката по допустимост и редовност на постъпилата в СГС въззивна жалба съдът е констатирал, че е сезиран с нередовна въззивна жалба, доколкото същата е била подадена на 09.05.2023 г. и се явява просрочена.
Въззивният съд със свое разпореждане № 24354 от 10.11.2023 г. е изискал от Бюро „Призовки“ на Софийски районен съд справка от съответните описни книги за датата, на която е връчено на ответницата Д. П.
С. съобщението с препис от решение № 20086749/06.04.2023 г. по гр.д. № 54036/2016 г. по описа на СРС. Указал е на въззивника Д. С. в едноседмичен срок от получаване на препис от разпореждането да представи доказателства за подаване на въззивната жалба в двуседмичен срок от получаване на препис от обжалваното решение, като е указал на въззивника, че при неизпълнение на указанията въззивната жалба ще бъде върната.
Съобщението с препис от разпореждането от 10.11.2023 г. не е било редовно връчено на процесуалния представител на Д. П. С., доколкото в хода на въззивното производство е установено, че последната е починала на 11.10.2023 г. и към датата 29.11.2023 г. мандатното правоотношение с адв. Д.
Б. е било прекратено поради настъпилата смърт на упълномощителя.
От постъпилите обяснения на връчителя А. С. и приложеното копие от описна книга на район 27 става ясно, че съобщението е било връчено на Д. П.
С. чрез адв. Д. Б. на 21.04.2023 г.
С определение № 15531/20.12.2023 г. по в.гр.д. №9568/2023 г. Софийски градски съд на основание чл. 227 ГПК е конституирал наследниците по закон на починалата въззивна жалбоподателка Д. П. С., а именно – П. Г. Д. и В. Г.
Д.. С това определение е върната и въззивната жалба поради констатираното й просрочие.
Настоящият съдебен състав намира, че доколкото съобщението с препис от разпореждането с указания за представяне на доказателства, че въззивната жалба е била депозирана в законоустановения двуседмичен срок не е било 2 надлежно връчено, то Софийски градски съд е следвало да изпрати ново съобщение до конституираните по реда на чл. 227 от ГПК наследници на починалата в хода на производството страна. След като с разпореждане № 24354 от 10.11.2023 г. изрично е било указано на жалбоподателя в едноседмичен срок от получаване на съобщението да представи доказателства за подаване на въззивната жалба в двуседмичен срок от получаване на препис от решението и едновременно с това са указани последиците при неизпълнение, то съдът е преценил за необходима тази информация с оглед преценката за срочността на жалбата. Доколкото препис от разпореждането с указанията изобщо не е връчен на страната, респективно на конституираните на нейно място наследници, то последните са били лишени от възможността да представят доказателства за подаване на въззивната жалба в двуседмичния срок. Действително от приложеното копие от описна книга на район 27 става ясно, че съобщението е било връчено на Д.
П. С. чрез адв. Д. Б. на 21.04.2023 г., но единствено въз основа на тези данни не може да се обоснове извод, че жалбата е подадена извън законоустановения срок.
Съдът, сезиран с въззивната жалба, следва да предостави възможност на конституираните на основание чл. 227 ГПК наследници по закон на починалата въззивна жалбоподателка Д. П. С., а именно – П. Г. Д. и В. Г. Д., да представят в едноседмичен срок от получаване на съобщението доказателства за подаване на въззивната жалба от Д. П. С. в двуседмичен срок от получаване на препис от обжалваното решение.
При това положение, оплакванията в частната жалба се явяват основателни и обжалваното определение следва да бъде отменено като неправилно, а делото върнато за продължаване на съдопроизводствените действия съобразно изложените по-горе указания.
Мотивиран от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определение № 15531/20.12.2023 г. по възз.гр.д. № 9568/2023 г. по описа на Софийски градски съд, с което е върната на основание чл. 262, ал.
2, т. 1 от ГПК въззивна жалба с вх. № 25019469/09.05.2023 г. на Д. П. С. като просрочена.
3
ВРЪЩА делото на Софийски градски съд за продължаване на съдопроизводствените действия съобразно дадените с настоящия съдебен акт указания.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване и е окончателно.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
4