Протоколно определение № 13664 от 14.10.2022, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Административно наказателно дело 1672/2022
- Вид
- Протоколно определение № 13664
- Подписан
- 14.10.2022
- В сила
- 01.11.2022
- Състав
- ВЕСЕЛА СТОЯНОВА ДОНЧЕВА
ПРОТОКОЛ
№ 13664 гр. София, 20.09.2022 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 4 -ТИ СЪСТАВ, в публично заседание на двадесети септември през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: В.СТ.ДОНЧЕВА при участието на секретаря З.Д.А.
Сложи за разглеждане докладваното от В.СТ.ДОНЧЕВА Административно наказателно дело № 20221110201672 по описа за 2022 година.
На именното повикване в 13:30 часа се явиха:
СЪДЪТ, имайки предвид характера на производството, отчитайки, че жалбоподателят, а и въззиваемата страна, са редовно призовани за днешното съдебно заседание, като в изпратената и надлежно връчена, при това чрез службите на Министерство на правосъдието /Съдебна полиция/ призовка, адресирана до жалбоподателя, който освен това е бил редовно призован и по телефон, изрично са били вписани указанията, дадени с разпореждането на съдията-докладчик за насрочване на делото за разглеждане в открито съдебно заседание, в насока възможност, при положение, че са налични у лицето, да бъдат ангажирани доказателства от страна на К., установяващи спазването на законоустановения срок за обжалване, от която възможност е очевидно, че жалбоподателят не се е възползвал, а в същото време е убедително изводимо, доколкото е отбелязвано в разписка, оформена непосредствено в края на атакуваното наказателно постановление, че последното е било връчено на 27.08.2021година лично на санкционираното лице, при което положение и според приложимите правила за броене на сроковете, срокът за обжалване на наказателното постановление включително съобразено с актуалните редакции на разпоредбите на ЗАНН, вече предвиждащи 14-дневен срок за обжалване, е започнал да тече от 28.08.2021година, а е изтекъл на 10.09.2021година - петък, работен и присъствен ден, като жалбата, отново убедително изводимо, включително и на база допълнително изисканите и предоставени като писмена кореспонденция от СДВР-ОПП материали, единствено е била депозирана на входяща регистратура в Софийски районен съд, Наказателно отделение на 25.01.2022година, т.е. значително време след изтичането дори на актуалния по-дълъг срок за обжалване, всичко изложено, оценено в съвкупност, дава основание на състава да приеме, че ход на делото не следва да бъде даден, жалбата, поставила началото на производството, като подадена 1 след срока за обжалване, следва да бъде оставена без разглеждане като просрочена, респ. в тази връзка производството по делото следва да бъде прекратено, без да се дължи произнасяне по въпроса за възлагане на деловодни разноски, какъвто изобщо не е бил поставен от страните, а и материалите по делото не обективират направени такива.
По изложените съображения, СЪДЪТ
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ приложени по делото постъпилите и докладвани от председателя на състава писмени материали от СДВР-ОПП, вх.
№193515/16.09.2022г. по описа на СРС, Обща регистратура НЕ ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на П. К. К. срещу издаденото му наказателно постановление №21-4332-016473/11.08.2021г. от началник Група към СДВР-ОПП, поради подаването й след законоустановения срок за обжалване
ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД №1672/2022г. по описа на СРС, НО, 4 състав
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО, с което се прекратява производството по делото, подлежи на обжалване с частна жалба, в 7-дневен срок от съобщаването му, както за жалбоподателя П. К. К., така и за въззиваемата страна началник Група към СДВР-ОПП, пред Административен съд - София-град.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________ Секретар: _______________________
2