Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт от 13.11.2023, Административен съд - Търговище

Съд
Административен съд - Търговище
Дело
208/2023
Подписан
13.11.2023

Цитирани разпоредби

  • чл. 144 ал.2 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
  • чл. 151 ал.1 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
  • чл.197 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
  • чл. 197 ал.2 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс

О П Р

Е Д Е Л Е

Н И Е

№ 13.11.2023г. гр.Търговище

Административен съд- гр.Търговище втори състав на тринадесети ноември две хиляди двадесет и трета година, в закрито заседание в следния състав

ПРЕДСЕДАТЕЛ:АНЕТА

ПЕТРОВА като разгледа докладваното от председателя адм.д. №208 по описа за 2023г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.197 от ДОПК.

Производството е образувано по жалба на С.С.А., ЕГН **********,***, действащ чрез процесуалния си пълномощник а.. Ц.И. ***, против Решение № 194 от 13.10.2023 г. на Директора на ТД на НАП-Варна, с което е потвърдено Постановление за налагане на предварителни обезпечителни мерки изх.№С230025-023-0002544/21.09.2023г., издадено от старши публичен изпълнител при ТД на НАП-Варна, офис Търговище.

След като извърши проверка за редовност на жалбата съдът пристъпи към проверка на нейната допустимост. В този аспект съдът отчете, че оспореното решение подлежи на обжалване в 7 – дневен срок от връчването му съгласно чл. 197 ал.2 ДОПК. Видно от материалите по административната преписка, обжалваното решение е връчено на жалбоподателя на посочения по административната преписка негов адрес, чрез друго лице, а именно : негов баща, на 19.10.2023г., и това е удостоверено с известие за доставяне/копие/, намиращо се на л.9 от делото. При това положение 7-дневният срок за обжалване е започнал да тече от 20.10.2023г. и е изтекъл на 26.10.2023г. С Разпореждане №448/02.11.2023г. настоящият състав е задължил Директора на ТД на НАП-Варна да представи по настоящото дело информация относно начина на подаване на жалбата до него : директно в офиса на ТД на НАП – Варна в град Търговище или чрез пощата, по куриер или по електронен път, като в случай, че жалбата е подадена по поща, по куриер или по електронен път, да представи доказателства за датата на подаване /пощенския плик, куриерска разписка или разпечатка от електронна система/. С писмо вх.№2074/06.11.2023г. по вх.регистър на АдмСТ ТД на НАП – Варна в град Търговище е отговорила, че жалба вх.№10913/27.10.2023г. на С.С.А. е подадена директно в офиса на ТД на НАП – Варна в град Търговище, в деловодството в салона за обслужване на клиенти от а.. Ц.И..

При тези данни следва извода, че жалбата срещу оспорения административен акт е просрочена с 1 ден. Сроковете за обжалване са преклузивни и след изтичането на такъв срок подадената извън същия жалба, дори и ден след това, се приема категорично за просрочена. Ето защо на основание чл.

151 ал.1 ДОПК във вр.с чл. 144 ал.2 ДОПК жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното по същата производство следва да бъде прекратено.

Водим от горното и на основание чл. 151 ал.1 ДОПК във вр.с чл. 144 ал.2 ДОПК съдът

О П Р Е Д

Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като просрочена жалбата на С.С.А., ЕГН **********,***, действащ чрез а.. Ц.И. ***, против Решение № 194 от 13.10.2023 г. на Директора на ТД на НАП-Варна, с което е потвърдено Постановление за налагане на предварителни обезпечителни мерки изх.№С230025-023-0002544/21.09.2023г., издадено от старши публичен изпълнител при ТД на НАП-Варна, офис Търговище.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело №208 по описа за 2023г. на Административен съд – Търговище.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните чрез връчване на препис от същото.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: