Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 707 от 01.03.2023, Районен съд - Перник

Съд
Районен съд - Перник
Дело
Гражданско дело 6377/2022
Вид
Определение № 707
Подписан
01.03.2023
Състав
Симона Пламенова Кирилова

Цитирани разпоредби

  • чл. 101, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 127 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 7, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 707 гр. Перник, 01.03.2023 г.

РАЙОНЕН СЪД – ПЕРНИК, II ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и седми февруари през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Симона Пл. Кирилова като разгледа докладваното от Симона Пл. Кирилова Гражданско дело № 20221720106377 по описа за 2022 година

Производството е по реда на чл. 129, ал. 3 ГПК.

С разпореждане от 29.12.2022 г. съдът е дал подробни указания за отстраняване на констатирани в исковата молба нередовности по чл. 127 ГПК. С уточняваща молба същите са частично отстранени, като ищците са поискали издаване на съдебни удостоверения и продължаване с 3 седмици на срока, даден с първоначалното разпореждане, за изпълнение на указанията в цялост.

С определение № 365/01.02.2023 г. съдът е продължил с 3 седмици срока за изпълнение в цялост на указанията, дадени с разпореждането от 29.12.2022 г., който срок започва да тече на 30.01.2023 г. (изтичането на първоначалния срок, с оглед момента на връчване на разпореждането от 29.12.2022 г. – на 23.01.2023 г. ), и изтича на 20.02.2023 г. и е постановил издаването на поисканите съдебни удостовереия.

Срокът за отстраняване на нередовностите е изтекъл към 20.02.2023 г., като включително към момента на постановяване на настоящото определение същите не са отстранени, а ищецът не се е снабдил с издадените съдебни удостоверения.

Съгласно чл. 101, ал. 3 ГПК при неотстраняване на нередовността в указания срок процесуалното действие се смята за неизвършено.

С оглед на това, че ищецът не е изпълнил указанията за отстраняване на нередовностите в исковата молба, както и не е поискал продължаване срока за изпълнение на указанията, на основание чл. 129, ал. 3 ГПК исковата молба следва да бъде върната, а производството по делото – прекратено.

Мотивиран от изложеното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА на основание чл. 129, ал. 3 ГПК исковата молба.

1

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 6377/2022 г. на РС Перник.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред Окръжен съд Перник в едноседмичен срок от съобщаването му.

ПРЕПИС от определението да се връчи на ищците – чрез процесуалния им представител, на осн. чл. 7, ал. 2 ГПК.

Съдия при Районен съд – Перник: _______________________

2