Определение № 619 от 28.10.2019, Районен съд - Пирдоп
- Съд
- Районен съд - Пирдоп
- Дело
- Административно наказателно дело 206/2019
- Вид
- Определение № 619
- Подписан
- 28.10.2019
- В сила
- 26.11.2019
- Състав
- ДОНКА ИВАНОВА ПАРАЛЕЕВА
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№
28.10.2019 г., гр. Пирдоп
РАЙОНЕН СЪД - ПИРДОП, 3-ти състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и осми октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:
СЪДИЯ-ДОКЛАДЧИК: ДОНКА ПАРАЛЕЕВА като разгледа докладваното от съдията Паралеева
АНД № 206 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе съдът взе предвид следното:
Производството е образувано по жалба срещу наказателно постановление /НП/ № 628 от 27.09.2019 г., издадено от директора на Регионалната дирекция по горите- София /РДГ София/ за извършено от жалбоподателя нарушение на чл.188, ал.1, т.3 вр чл.269 от Закона за горите. Настоящият съдебен състав, след като провери редовността и допустимостта на депозираната жалба от Ц.Х.Г., намира че жалбата следва да бъде върната, а производството по делото прекратено, поради неспазване срока за обжалване по чл.59, ал.1 ЗАНН. Това се налага поради следните причини: Законоустановеният срок за обжалване на наказателното постановление е седемдневен, считано от датата на връчването му на административно наказаното лице, в случая- от дата 02.10.2019 г., която е отбелязана в разписката към обжалваното НП /л.27 от делото/ и на която дата е положен подпис на майката на жалбоподателя, че препис от НП е получен. Следователно седемдневният срок е изтекъл на 09.10.2019 г., която дата е последната възможна за осъществяване на обжалването, тъй като е присъствен работен ден. Жалбата обаче е входирана в РДГ-София на 10.10.2019г., като жалбоподателят в допълнителна молба посочва, че входящият номер му е даден в деловодството на РДГ-София. В неговата молба се посочва още, че НП-то е получено от майка му на домашния му адрес на 03.10.2019г. Това обстоятелство обаче се опровергава от самата обратна разписка, на която Драгомира Гърбева собственоръчно е изписала датата на получаване – 02.10.2019г., а и клеймото на доставяне, поставено от пощенската станция, е също с дата 02.10.2019г. Датата 10.10.2019г. е с 1 ден по-късна от последната възможна дата за подаване на жалбата – 09.10.2019 г. Не се твърдят от жалбоподателя, нито доказват извънредни и непредвидени обстоятелства, които да са му попречили да подаде жалбата в срок.
Районен съд- Пирдоп е компетентен да разгледа жалбата по същество единствено в случай на спазване срока за обжалване. В конкретния случай, срокът за обжалване е бил пропуснат, поради което единственото възможно действие на съда е връщане на жалбата и прекратяване на производството.
Мотивиран от изложеното, СЪДЪТ
О П Р Е Д Е Л И :
ВРЪЩА жалба на Ц.Х.Г., ЕГН: ********** срещу НП № 628 от 27.09.2019 г., издадено от директора на Регионалната дирекция по горите- София като НЕДОПУСТИМА ПОРАДИ ПРОСРОЧИЕ.
ПРЕКРАТЯВА производството по АНД № 206/2019 г. по описа на РС-Пирдоп.
Определението подлежи на обжалване пред Административен съд София област в 7-дневен срок от получаването му.
Препис от определението да се изпрати на жалбоподателя и на въззиваемата страна.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: