Определение № 3640 от 17.07.2024, Върховен касационен съд
- Съд
- Върховен касационен съд
- Дело
- Касационно гражданско дело 2033/2023
- Вид
- Определение № 3640
- Подписан
- 17.07.2024
- В сила
- 17.07.2024
- Състав
- Снежанка Николова, Гергана Никова, Соня Найденова
Цитирани разпоредби
- чл. 248 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 248, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 288 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 78, ал. 5 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 3640 гр. София, 17.07.2024 г.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 2-РО ГРАЖДАНСКО
ОТДЕЛЕНИЕ 1-ВИ СЪСТАВ, в закрито заседание на седемнадесети юли през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Снежанка Николова
Членове:
Гергана Никова
Соня Найденова като разгледа докладваното от Гергана Никова Касационно гражданско дело № 20238002102033 по описа за 2023 година
Производството е по чл. 248 ГПК.
По делото е постъпила молба, заведена с вх.№ 9686 от 04.06.2024 г., подадена по пощата на 03.06.2024 г. от В. Н. Н., с която се иска да бъде изменено постановеното по настоящото дело Определение № 1946 от 19.04.2024 г. в частта за разноските, като бъде приложен чл. 78, ал. 5 ГПК.
Препис от молбата е връчен на ответника по касация МБАЛ „Света АННА - Варна“ АД; постъпил е отговор чрез адвокат д-р О. Т. – К. от АК – Варна.
Настоящият състав на ВКС намира, че подадената молба по чл. 248 ГПК е процесуално недопустима.
Съгласно чл. 248, ал. 1 ГПК искането за изменение на съдебен акт, който не подлежи на обжалване (какъвто характер има определението, постановено по реда на чл. 288 ГПК), може да бъде заявено в едномесечен срок от постановяването му. В случая преклузивният срок за предявяването на искане по чл. 248 ГПК е изтекъл на 20.05.2024 г., понеделник, присъствен ден, а съдът е сезиран две седмици по-късно - на 03.06.2024 г. Тъй като правото да се иска изменение на определението, постановено по настоящото дело по реда на чл. 288 ГПК, е преклудирано, то сезиращата молба следва да бъде оставена без разглеждане.
Воден от изложеното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като процесуално недопустима молбата, заведена с вх.№ 1
9686 от 04.06.2024 г., подадена по пощата на 03.06.2024 г. от В. Н. Н..
Определението може да се обжалва пред друг тричленен състав на ВКС с частна жалба, подадена в едноседмичен срок от съобщаването му на молителя.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2