Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 145 от 27.08.2019, Районен съд - Павликени

Съд
Районен съд - Павликени
Дело
Административно наказателно дело 192/2019
Вид
Определение № 145
Подписан
27.08.2019
Състав
КАТИНА МИТКОВА МИНЕВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 183, ал. 2 · Наказателно-процесуален кодекс
  • чл. 186 · Наказателно-процесуален кодекс

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ гр. Павликени,

27.08.2019 г.

РАЙОНЕН СЪД ПАВЛИКЕНИ, IV-ти състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и седми август две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАТИНА МИНЕВА като разгледа докладваното от съдия Катина Минева АНД

№ 192 по описа на съда за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 - 63 ЗАНН.

Образувано е по жалба от П.И.П., чрез адвокат Б.Ц.-*** срещу наказателно постановление № 15-0311-000381 от 18.12.2015г. издадено от началник РУ към ОДМВР Велико Търново, РУ Павликени, с което е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя.

От приложеното по делото наказателно постановление № 15-0311-000381 от 18.12.2015г. издадено от началник РУ към ОДМВР Велико Търново, РУ Павликени в инкорпорираната към него разписка е видно, че атакуваният санкционен акт е връчен лично срещу подпис на жалбоподателя на 16.07.2019г. С разпореждане № 320 от 13.08.2019г. съдебният състав е изискал доказателства от РУ Павликени, касателно датата на депозиране пред наказващия орган на жалбата на П.И.П., чрез адвокат Б.Ц.-*** срещу наказателно постановление № 15-0311-000381 от 18.12.2015г. издадено от началник РУ към ОДМВР Велико Търново, РУ Павликени, включително е поискано да бъде посочена и евентуално дата от пощенско клеймо, в случай, че жалбата е депозирана чрез пощенски или куриерски услуги. Видо от получения отговор от РУ Павликени с УРИ: 311000-5355-23.08.19г. е, че въззивната жалба е подадена в деловодството на РУ Павликени на 24.07.2019г., обстоятелство установяващо се и от отбелязването на самата жалба, а именно вх. № 311000-4575 и дата 24.07.2019 г.- под които последната е заведена в РУ Павликени.

Съгласно разпоредбата на чл. 59, ал. 2 ЗАНН: “Нарушителят и поискалият обезщетение могат да обжалват постановлението в седемдневен срок от връчването му, а прокурорът може да подаде протест срещу него в двуседмичен срок от издаването му”. В тази връзка, изхождайки от разпоредбите на чл. 84 ЗАНН във вр. с чл. 183, ал. 2 НПК: “Срокът, който се изчислява в дни, започва да тече на следващия ден и изтича в края на последния ден” е видно, че срокът за обжалване е изтекъл на 23.07.2019 г., който ден е бил присъствен /вторник/.

Същевременно по делото не са представени никакви доказателства за наличието на “уважителни причини”, досежно пропускането на определения от закона срок, а липсва и изрично искане за неговото възстановяване по реда на чл. 186 НПК, което би следвало да е депозирано едновременно с въззивната жалба.

В доктрината и съдебната практика е господстващо разбирането, че предвидените от законодателя срокове за обжалване са преклузивни и за спазването им съдът е длъжен да следи служебно. Тяхното пропускане преклудира /прекратява/ потестативното процесуално право на жалба от заинтересованите лица и представлява своеобразна пречка за проявлението на неговия суспензивен и деволутивен ефект.

Съгласно чл. 64, б. “б” ЗАНН: “Влизат в сила наказателните постановления, които не са били обжалвани в законния срок”, поради което е налице отрицателна предпоставка за валидното сезиране на съда и невъзможност да бъде извършена проверка, досежно законосъобразността и правилността на атакуваното наказателно постановление, предвид обстоятелството, че посоченият акт е окончателно стабилизиран и е породил своите правни последици в обективната действителност. За жалбоподателя остава открит единствено извънредният способ за възобновяване на административнонаказателни производства, разбира се ако са налице визираните в разпоредбата на чл. 70 ЗАНН предпоставки.

По изложените съображения, настоящият съдебен състав намира, че образуваното съдебно производство следва да бъде прекратено, а постъпилата жалба– оставена без разглеждане като процесуално недопустима.

Така мотивиран, на основание чл. 63, ал. 2 ЗАНН, Районен съд Павликени, IV-ти състав О П Р Е Д Е Л И:

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по АНД № 192/2019 г. по описа на Районен съд Павликени IV-ти състав.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ депозираната въззивна жалба от П.И.П., с ЕГН **********, чрез адвокат Б.Ц.-*** срещу наказателно постановление № 15-0311-000381 от 18.12.2015г. издадено от началник РУ към ОДМВР Велико Търново, РУ Павликени като процесуално недопустима.

ВРЪЩА постъпилата въззивна жалба на нейния подател П.И.П., с ЕГН **********.

Копия от определението да се връчат на жалбоподателя П.И.П., чрез адвокат Б.Ц.-*** и на наказващия орган РУ Павликени /за сведение/.

Определението подлежи на обжалване пред Административен съд– Велико Търново, по реда на Глава тринадесета от АПК, в седемдневен срок от получаване му.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: