Определение № 211 от 19.05.2021, Административен съд - Враца
- Съд
- Административен съд - Враца
- Дело
- Административно дело 237/2021
- Вид
- Определение № 211
- Подписан
- 19.05.2021
- В сила
- 16.06.2021
- Състав
- МИГЛЕНА РАДЕНКОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 138 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 149, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 21, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№211 гр. Враца, 19.05.2021 г.
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, пети състав, в закрито заседание на 19.05.2021 г. /деветнадесети май две хиляди двадесет и първа/ година в състав:
АДМИНИСТРАТИВЕН
СЪДИЯ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА адм. дело № 237 по описа на АдмС – Враца за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството по делото е образувано по жалба на „Т.– К.и с.“ ЕООД ***, представлявано от управителя И.П.К., действащ чрез пълномощника си адв. М.С., против Уведомително писмо с изх. № 02-060-2600/852 от 31.01.2021 г. на Зам. Изпълнителния директор на ДФ „Земеделие“ за извършена оторизация и изплатено финансово подпомагане по схеми и мерки за директни плащания, базирани на площ за кампания 2017.
Твърди се, че УП е незаконосъобразно и немотивирано, при издаването му са допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила и е нарушен материалния закон, по подробно изложени в жалбата съображения. Иска се отмяната му.
От страна на ответника е изпратено е заверено копие на административната преписка. Ангажирано е становище за недопустимост на жалбата, като подадена извън преклузивния срок за обжалване на административния акт.
Съдът, като прецени жалбата и изложеното в нея, във връзка с приложената преписка, приема следното:
По характера си УП на зам. Изпълнителния директор на ДФ „Земеделие“ представлява административен акт по смисъла на чл. 21, ал. 1 от АПК. Актът е връчен на адресата на 11.03.2021 г., видно от Известие за доставяне/връчване на УП – л. 20 от делото.
Жалбата е заведена в ДФ „Земеделие“ с вх. №
02-060-2600/852+2 от 15.04.2021 г., като е подадена чрез куриер на 14.04.2021 г., видно от товарителница и информация за пратки – л. 11 и следващите от делото.
При така установените факти съдът формира извод за недопустимост на жалбата поради нейното просрочие.
Съгласно чл. 149, ал. 1 от АПК, административните актове могат да се оспорят в 14-дневен срок от съобщаването им.
В конкретния случай, жалбоподателят е бил уведомен за издаването на УП на 11.03.2021 г., от когато и започва да тече 14-дневния срок за обжалване.
Срокът за обжалване на административния акт е изтекъл на 25.03.2021 г., вкл. Жалбата е подадена на 14.04.2021 г., извън срока по чл. 149, ал. 1 от АПК.
По изложените съображения и с оглед липсата на данни за оспорване на УП по административен ред, както и на въведено искане от жалбоподателя за обявяване на нищожност на УП, което не е ограничено със законоустановен срок за оспорване, съдът приема, че като подадена извън законоустановения срок, жалбата е процесуално недопустима по смисъла на чл. 159, т. 5 от АПК, поради което следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото прекратено.
Препис от настоящото определение следва да се изпрати на страните на основание чл. 138 от АПК.
Водим от гореизложеното и на основание чл. 159, т. 5 от АПК съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ
РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „Т.– К.и с.“
ЕООД ***, представлявано от управителя И.П.К., действащ чрез пълномощника си адв. М.С., против Уведомително писмо с изх. № 02-060-2600/852 от 31.01.2021 г. на Зам. Изпълнителния директор на ДФ „Земеделие“ за извършена оторизация и изплатено финансово подпомагане по схеми и мерки за директни плащания, базирани на площ за кампания 2017.
ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 237/2021 г. по описа на АдмС-Враца.
Определението подлежи на обжалване пред ВАС в
7-дневен срок от уведомяване на страните, на които на основание чл. 138 от АПК да се изпрати препис от същото.
АДМ. СЪДИЯ: