Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Решение № 48 от 09.04.2024, Окръжен съд - Благоевград

Съд
Окръжен съд - Благоевград
Дело
Търговско дело 196/2022
Вид
Решение № 48
Подписан
09.04.2024
Състав
Миглена Йовкова

Цитирани разпоредби

РЕШЕНИЕ

№ 48 гр. Благоевград, 09.04.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ОКРЪЖЕН СЪД – БЛАГОЕВГРАД, ПЕТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на девети април през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Миглена Йовкова като разгледа докладваното от Миглена Йовкова Търговско дело № 20221200900196 по описа за 2022 година

Производството е по реда на чл.632 от ТЗ.

По делото е постановено решение №34/03.04.2023 г., с което е обявена неплатежоспособността на Кооперация „ТПК на инвалидите А.П.“ и е открито производство по несъстоятелност, респ. – постановено е прекратяване дейността на предприятието и кооперацията е обявено в несъстоятелност. С това решение съдът е спрял производството по несъстоятелността, тъй като с експертиза е установено, че дружеството не разполага с парични средства и материални активи, с които да осигури началните разноските за същото в срок и е указал на обявената в несъстоятелност кооперация, че спряното производство може да бъде възобновено в срок до 1 година, от вписване на решението, както и че ако в този срок не бъде поискано възобновяване на производството, съдът ще го прекрати и ще постанови заличаването й в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Преди постановяване на горното решение, с определение в открито с.з. на 10.01.2023г. длъжникът е бил задължен да предплати разноски за производството в размер на 5 000лв. в 14 - дневен срок от от вписване на определението в книгата по чл. 634в, ал.1 от ТЗ. Заедно с това е било указано, че ако не предплати същите, производството по делото ще бъде спряно на 1 осн. чл. 632, ал. 1 от ТЗ.

От справката в ТРРЮЛНЦ съдът констатира, че решението за откриване на производство по несъстоятелност е публикувано в същия на 04.04.2023г. Ето защо 1 – годишният срок по чл. 632, ал. 2 от ТЗ е изтекъл на 04.04.2024г.

В гореуказания срок не е постъпила молба от длъжника и/или от кредитор за възобновяване на производството по делото.

Съобразно нормата на чл.632, ал.4 от ТЗ, ако в едногодишния срок по ал.2 на същия член не бъде поискано възобновяване на производството, съдът следва да го прекрати и да постанови заличаване на длъжника в ТРРЮЛНЦ.

До изтичането на едногодишният срок по чл.632, ал.2 от ТЗ, вкл. до настоящия момент, по делото не е постъпила молба нито от кредитори, нито от длъжника в производството, за възобновяването му.

Предвид изложеното решаващият съд счита, че е налице хипотезата на чл.632, ал.4 от ТЗ, което налага прекратяване на производството по несъстоятелност и постановяване заличаването на длъжника в ТРРЮЛНЦ.

Мотивиран от изложеното и на осн.чл.632, ал.4 от ТЗ, Благоевградският окръжен съд

РЕШИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по несъстоятелност на длъжника Кооперация „ТПК на инвалидите А.П.“, ЕИК************.

ПОСТАНОВЯВА заличаване на Кооперация „ТПК на инвалидите А.П.“, ЕИК************ от Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Заверено копие от настоящото решение да се изпрати незабавно на Агенцията по вписванията за вписването му в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел по партидата на дружеството.

Решението да се впише служебно и в книгата по чл. 634в от ТЗ при Окръжен съд Благоевград.

2

Решението подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд, в 7дневен срок от вписването му в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Съдия при Окръжен съд – Благоевград: _______________________ 3