Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 2764 от 27.05.2026, Върховен касационен съд

Съд
Върховен касационен съд
Дело
Касационно частно гражданско дело 1953/2026
Вид
Определение № 2764
Подписан
27.05.2026
В сила
27.05.2026
Състав
Пламен Стоев, Розинела Янчева, Радост Бошнакова

Цитирани разпоредби

  • чл. 274, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 283 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 62, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 2764 гр. София, 27.05.2026 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 2-РО ГО 2-РИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесети май през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Пламен Стоев

Членове:

Розинела Янчева

Радост Бошнакова като разгледа докладваното от Розинела Янчева Частно касационно гражданско дело № 20268003101953 по описа за 2026 година

Производството е по чл. 274, ал. 2 ГПК.

Образувано е по частна жалба на И. Б. А. и З. А. А., чрез адвокат В. П., подадена срещу разпореждане № 264 от 06.03.2026 г. по гр. д. № 20251200500931/2025 г. на Окръжен съд – Благоевград, с което е върната касационна жалба вх. № 3259/24.02.2026 г., подадена от адв.

В. П., като пълномощник на И. Б. А. и З. А. А., срещу решение № 635 от 15.12.2025 г. по в. гр. д. № 931/2025 г. по описа на Окръжен съд - Благоевград, поради пропускане на срока за касационно обжалване.

В определението е прието, че препис от въззивното решение е бил връчен на жалбоподателите на 20.01.2026 г., а жалбата е подадена на 23.02.2026 г., съгласно пощенско клеймо на изпращане по пощата от тази дата, поради което е просрочена. При отчитане на сроковете, които се броят на месеци, съгласно чл. 60, ал. 3, във вр. с ал. 6 ГПК, срокът за подаване на касационна жалба изтича на съответното число на последния месец или в случая е изтекъл на 20.02.2026 г. (петък, работен ден).

Жалбоподателите сочат, че касационната жалба е била изпратена по пощата още на 20.02.2026 г., в 15.18 ч. Представят доказателства в подкрепа на твърденията си.

Настоящият съд намира частната жалба за процесуално допустима, както и за основателна.

Съображенията му за това са следните:

В случая срокът за касационно обжалване на въззивното решение от страна на И. Б. А. и З.

А. А. е изтекъл на 20.02.2026 г. Касационната жалба на посочените страни, вх. № 3259/24.02.2026 г., е изпратена по пощата, като на пощенския плик – пратка RPS285000HBUP7, е положено от „Български пощи“ ЕАД, РПС - гр. Петрич клеймо с дата 23.02.2026 г. От представените с частната жалба системен бон и служебна бележка се 1 установява, че визираната пратка, с подател В. П. и получател Окръжен съд, е била приета в „Български пощи“ ЕАД, РПС - гр. Петрич на 20.02.2026 г., в 15.18 ч. С оглед така изложеното и предвид разпоредбата на чл. 62, ал. 2 ГПК, срокът по чл. 283 ГПК е спазен от жалбоподателите.

Изложеното обуславя отмяна на обжалваното разпореждане.

По изложените съображения Върховният касационен съд, второ гражданско отделение ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ разпореждане № 264 от 06.03.2026 г. по гр. д. № 20251200500931/2025 г. на Окръжен съд – Благоевград.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2