Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 60 от 06.03.2026, Върховен касационен съд

Съд
Върховен касационен съд
Дело
Касационно частно гражданско дело 752/2026
Вид
Разпореждане № 60
Подписан
06.03.2026
В сила
06.03.2026
Състав
Геника Михайлова

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 60 гр. София, 06.03.2026 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 4-ТО ГРАЖДАНСКО

ОТДЕЛЕНИЕ 2-РИ СЪСТАВ, в закрито заседание на шести март през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Съдия:

Геника Михайлова като разгледа докладваното от Геника Михайлова Частно касационно гражданско дело № 20268003100752 по описа за 2026 година

Производството е по реда на глава ХIХ ГПК.

Образувано е по молба вх. № 1324/20.02.20226 г. на В. Я. Т., подадена от нейната майка и законен представител Д. В. Ш., с искане за определяне на подходящ срок, в който Варненският апелативен съд да администрира жалба до Върховния касационен съд срещу: 1) определение № 810/24.11.2025 г. по ч.гр.д. № 190/2025 г., 2) определение № 811/24.11.2025 г. по ч.гр.д. № 84/2025 г., 3) определение № 812/24.11.2025 г. и 4) разпореждане № 653/28.01.2026 г. по ч.гр.д. № 188/2025 г., все по описа на Апелативен съд Варна.

По реда на чл. 255, ал. 2, изр. 2 ГПК докладчикът по ч.гр.д. № 188/2025 г. на Апелативен съд - Варна обяснява, че молбата касае три различни дела, но концентрира становището си само по ч.гр.д. № 188/2025 г. на Апелативен съд – Варна, защото е подадена по него. Излага съображения, че няма забава в администрирането на подадената частна жалба срещу определение № 812/24.11.2025 г., а по делото не е постановявано разпореждане с посочените в молбата номер и дата.

Върховният касационен съд възприема същият подход при произнасяне по молбата.

С определение № 812/24.11.2025 г. по ч.гр.д. № 188/2025 г. Апелативен съд – Варна е оставил без уважение искането на В. Я. Т. за възстановяване на платената държавна такса 15.00 лв.

Определението е обжалвано в срок с частна жалба до Върховния касационен съд вх. № 656/28.01.2026 г. от В. Т., подадена от майка й Д. Ш..

С разпореждане № 87/29.01.2026 г. по ч.гр.д. № 188/2026 г. АС – Варна на основание чл. 275, ал. 2, вр. чл. 262, ал. 1, вр. чл. 261, т. 4 ГПК на жалбоподателя е указано и е даден 1-седмичен срок да внесе по сметка на ВКС държавната такса 7.67 евро (таксата по чл. 19 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК).

В последния ден от изтичане на срока е подадена молба вх. № 1314/20.02.2026 г. до Апелативен съд – Варна с искане съдията-докладчик да отмени/да оттегли разпореждане № 87/29.01.2026 г. по ч.гр.д. № 188/2026 г. Жалбоподателят се е позовал на Регламент (ЕО) № 4/2009 и Директива 2004/80/ЕО, от където според него произтича задължението на българския съд да разгледа делото без държавна такса.

С разпореждане № 178/23.02.2026 г. по ч.гр.д. № 188/2025 г. АС – Варна е оставил без уважение молбата и е дал на жалбоподателя нов 1-седмичен срок да изпълни указанията по разпореждане № 87/29.01.2026 г. по ч.гр.д. № 188/2025 г. АС – Варна.

Следователно както към, така и след молбата за определяне срок при бавност съдът не е забавял, а е извършвал дължимите действия по администриране на частната жалба срещу определение № 812/24.11.2025 г. по ч.гр.д. № 188/2025 г. АС – Варна.

По ч.гр.д. № 563/28.01.2026 г. АС-Варна няма постановено разпореждане № 653/28.01.2026 1 г. Не е и подавана частна жалба срещу непостановения акт, т.е. невъзможна е твърдяната в молбата забава по администрирането й.

При тези мотиви, съдът

РАЗПОРЕДИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на В. Я. Т. вх. № 1324/20.02.2026 г. за определяне на подходящ срок за извършване на действията по администриране на жалби до Върховния касационен съд срещу определение № 812/24.11.2024 г. и срещу разпореждане № 87/29.01.2026 г. по ч.гр.д. № 188/2025 г. на Апелативен съд – Варна.

Разпореждането не подлежи на обжалване.

Съдия при Върховен касационен съд: _______________________

2