Акт от 30.10.2020, Административен съд - Перник
- Съд
- Административен съд - Перник
- Дело
- 201/2020
- Подписан
- 30.10.2020
- В сила
- 02.03.2021
Цитирани разпоредби
- чл. 151, т. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 158, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 158, ал. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 160, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
Личните данни в текста са заличени.
О
П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 259 гр.
Перник, 30.10.2020 г.
Административен съд Перник, в закрито съдебно заседание на тридесети октомври през две хиляди и двадесета година в състав:
СЪДИЯ: Слава Георгиева
По докладваното от съдията Георгиева административно дело № 201 по описа за 2020г., на Административен съд-Перник, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е образувано е по жалба на „СК-13
Пътстрой“АД /в несъст./ чрез синдик Л.И.И. против предписание с изх. № 70-00-88 от 31.01.2020г. на Кмета на община Брезник. С предписанието е разпоредено на дружеството жалбоподател в срок до 29.02.2020г. да почисти ПИ №
***, находящ се в с. Видрица, общ. Брезник негова собственост.
С разпореждане от 27.02.2020г. съдът е оставил без движение производството по делото и е дал конкретни указания.
Съобщението е получено лично от синдика на 09.03.2020г..
С молба от
12.03.2020г. синдикът е изпълнил част от дадените указания и е поискал освобождаване от заплащане на държавна такса.
С определение от 21.05.2020г. постановено по АД № 201/2020г. е оставено без уважение искането за освобождаване от заплащане на държавна такса. Със същото определение е указано на жалбоподателя в 7-мо дневен срок от влизането му в сила да представи под номера на делото доказателства
/вносна бележка/ за платена държавна такса в размер на 50.00 лева по сметка на Административен съд-Перник, съгласно Тарифа № 1 към Закона за държавните такси, за такси събирани от съдилищата.
Определението е обжалвано и с определение № 11576 от 14.09.2020г., постановено по АД № 7472/2020г. състав при Върховен административен съд е оставил в сила разпореждане № 7853 от 25.06.2020г., с което е оставена без уважение молба за освобождаване от заплащане на държавна такса. Определението е влязло в сила на 14.09.2020г.
За ненарушаване правата на жалбоподателя с разпореждане от 08.10.2020г. постановено по АД № 201/2020г. производството по делото отново е оставено без движение и е указано на жалбоподателя в 7-мо дневен срок от получаване на съобщението за постановеното разпореждане да представи под номера на делото доказателства /вносна бележка/ за платена държавна такса в размер на 50.00 лева по сметка на Административен съд-Перник, съгласно Тарифа № 1 към Закона за държавните такси, за такси събирани от съдилищата. Със същото разпореждане му е указана и неблагоприятната последица от неизпълнението му.
Съобщението е връчено по електронен път на синдика на 12.10.2020г.. Налице е редовно връчване на съдебни книжа, като срокът в който е следвало да се изпълни е изтекъл на 19.10.2020г., работен ден.
Настоящия състав, намира, че производството по делото следва да се прекрати, а жалбата, с която е сезиран да се остави без разглеждане. Доводите за това са следните:
Връчването на съдебните книжа е извършено съгласно правилата на закона. Срокът по чл.
158, ал. 1 от АПК, в който е следвало да бъдат отстранени нередовностите на жалбата е изтекъл на 19.10.2020г./присъствен ден/. В указания период от време жалбоподателят е имал възможност да изпълни дадените указания, като представи доказателства за платена държавна такса в размер на 50 лева по сметка на Административен съд-Перник, съгласно чл. 2б, б. "а" от Тарифа № 1 към Закона за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и Министерство на правосъдието, но не го е сторил. Държавната такса е дължима и е следвало да се внесе в определения от съда срок. Разпореждането е надлежно връчено на синдика на 12.10.2020г.. Същият в указания срок, който е изтекъл на 19.10.2020г. /присъствен ден/ не го е изпълнил и не е представил доказателства за платена държавна такса. Нередовността по жалбата не е отстранена и към настоящия момент.
Въз основа на изложеното и на основание чл. 160, ал. 1 от АПК, във връзка с чл. 158, ал. 3 от АПК и чл. 151, т. 3 от АПК жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, поради неизпълнение в срок на указанията на съда, оформени в разпореждане от 08.10.2020г., а производството по делото следва да бъде прекратено.
Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 160, ал. 1 от АПК, връзка с чл. 158, ал. 3 от АПК, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „СК-13 Пътстрой“АД /в несъст./ подадена от синдик Л.И.И. против предписание с изх. № 70-00-88 от 31.01.2020г. на Кмета на община Брезник.
ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 201 по описа за 2020г. на Административен съд-Перник.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва в 7-мо дневен срок от съобщаването му пред Върховен административен съд на Република България.
Съдия: /п/