Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 628 от 26.06.2025, Апелативен съд - Варна

Съд
Апелативен съд - Варна
Дело
Въззивно гражданско дело 403/2024
Вид
Разпореждане № 628
Подписан
26.06.2025
В сила
26.06.2025
Състав
Ирена Николова Петкова

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 628 гр. Варна, 26.06.2025 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – ВАРНА, II СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и шести юни през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Съдия:

Ирена Н. П.а като разгледа докладваното от Ирена Н. П.а Въззивно гражданско дело № 20243000500403 по описа за 2024 година за да се произнесе, взе предвид следното:

Постъпила е жалба с вх. № 4793/25.06.2025 г. по вх. рег. на Апелативен съд – Варна, наименувана „насрещна частна касационна жалба“ от К. И. Х., И.

Р. П. и А. Р. П., чрез процесуалния им представител адвокат Л. П. от АК – Варна, против Решение № 67/11.04.2025 г. по в. гр. д. № 403/2024 г. на Апелативен съд – Варна в частта му, с която е изменено Решение № 260014/21.05.2024 г. по гр. д. № 590/2017 г. на Окръжен съд – Варна в частта му за разноските.

Тъй като съгласно установената практика на ВКС /Определение № 957 от 28.02.2025 г. на ВКС по к. ч. гр. д. № 202/2025 г. и посочената в него практика/ в ГПК не е уреден институтът на насрещна частна жалба, настоящият състав приема, че е подадена частна касационна жалба срещу Решение № 67/11.04.2025 г. по в. гр. д. № 403/2024 г. на Апелативен съд – Варна в горепосочената част.

Жалбоподателите К. И. Х., И. Р. П. и А. Р. П. са получили чрез адвокат Л. П. препис от обжалваното Решение № 67/11.04.2025 г. по в. гр. д. № 403/2024 г. на Апелативен съд – Варна на 23.04.2025 г., видно от върнатия отрязък от съобщение, приложен като л. 126 от в. гр. д. № 403/2024 г. на Апелативен съд – Варна. В решението е посочено, че подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от връчването му на страните. Следователно за жалбоподателите, подали „насрещната частна касационна жалба“ с вх. № 1

4793/25.06.2025 г. /която е с пощенско клеймо от 24.06.2025 г./ срокът за обжалване на Решение № 67/11.04.2025 г. по в. гр. д. № 403/2024 г. на Апелативен съд – Варна е изтекъл на 23.05.2025 г.

Изводът е, че частната касационна жалба с вх. № 4793/25.06.2025 г. по вх. рег. на Апелативен съд – Варна, наименувана „насрещна частна касационна жалба“, е просрочена. Тъй като този порок не може да бъде отстранен, тя следва да бъде върната, без да е необходимо да се обсъждат други нейни нередовности, поради които тя би могла да бъде оставена без движение.

С оглед изложеното, съдът

РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА частната касационна жалба с вх. № 4793/25.06.2025 г. по вх. рег. на Апелативен съд – Варна /наименувана „насрещна частна касационна жалба“/ от К. И. Х., И. Р. П. и А. Р. П., чрез процесуалния им представител адвокат Л. П. от АК – Варна, против Решение № 67/11.04.2025 г. по в. гр. д. № 403/2024 г. на Апелативен съд – Варна в частта му, с която е изменено Решение № 260014/21.05.2024 г. по гр. д. № 590/2017 г. на Окръжен съд – Варна в частта му за разноските, като просрочена.

Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния касационен съд в едноседмичен срок от съобщаването му на жалбоподателите.

Съдия при Апелативен съд – Варна: _______________________ 2