Определение № 1461 от 17.06.2024, Апелативен съд - София
- Съд
- Апелативен съд - София
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 1083/2024
- Вид
- Определение № 1461
- Подписан
- 17.06.2024
- В сила
- 17.06.2024
- Състав
- Ася Събева, Елена Тахчиева, Кристина Филипова
Цитирани разпоредби
- чл.127 и 128 · Граждански процесуален кодекс
- чл.127 и 128 · Граждански процесуален кодекс
- чл.129 ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.274, ал.1, т.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.60, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60 ал.6 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1461 гр. София, 12.06.2024 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 14-ТИ ГРАЖДАНСКИ, в закрито заседание на дванадесети юни през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Ася Събева
Членове:
Елена Тахчиева
Кристина Филипова като разгледа докладваното от Елена Тахчиева Въззивно частно гражданско дело № 20241000501083 по описа за 2024 година
Производството се разглежда по реда на чл.274, ал.1, т.1 ГПК.
Образувано е по частна жалба на И. К. З. против определение от 21.03.2024г по гр.д. № 10050/2023г на Софийски градски съд, с което е прекратено образуваното по искова молба на жалбоподателката гражданско дело, на осн. чл.129 ал.3 ГПК.
Частният жалбоподател поддържа неправилност и незаконосъобразност на обжалваното определение с подробни съображения, от които относими към процесуалния спор са тези против изводите на съда, че изпълнението на указанията е направено след изтичане на определените срокове.Твърди се, че както самият съд е посочил, срокът за изпълнение на указанията изтича на 04.03.2024г, който ден е неприсъствен и затова следвало да се приложи чл.60, ал.2 ГПК и се брои следващият присъствен ден. Изтъква се още, че щом е приел срокът за изтекъл, съдът не е имал право да изразява становище изпълнени ли са указанията. Иска се отмяна и връщане на делото за по-нататъшното му разглеждане.
Софийският апелативен съд, в настоящия състав, преценявайки данните по делото и основателността на визираните в жалбата оплаквания, приема за установено следното:
Частната жалба е подадена в срок от надлежна страна и против подлежащ на обжалване съдебен акт, при което е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.
От преценката на относимите към процесуалния спор обстоятелства се установява, че производството по гражданско дело 10050/2023г. по описа на Софийски градски съд е било образувано по искова молба на частната жалбоподателка И. З.
1 против Министерство на вътрешните работи и Медицински институт на МВР, чиято солидарна отговорност за вреди се претендира, без обаче от множеството изтъкнати обстоятелства да става ясно в какво точно се изразяват противоправните действия/бездействия на служителите на ответниците, причинили вреди, в какво се изразяват тези вреди и откъде произтича солидарната им отговорност. Правилно поради това с разпореждане от 19.02.2024г са дадени точни и конкретни указания на ищцата приведе исковата си молба в съответствие с изискванията на чл.127 и 128 ГПК.
Съобщението е връчено лично на ищцата на 26.02.2024г., която подала молбауточнение с вх. № 25165/05.03.2024г. С обжалваното определение от 21.03.2024г решаващият състав е прекратил производството по исковата молба на основание чл.129 ал.3 ГПК, приемайки, че в указания 1-седмичен срок, изтекъл на 04.03.2024г., ищцата не е поправила исковата си молба.
Тези изводи са неправилни. Видно е от представените доказателства пред СГС, че съобщение за поправяне нередовностите на исковата молба е връчено лично на ищцата на 26.02.2024г, от когато е започнал да тече 1-седмичният срок и съответно изтекъл на 04.03.2024г - понеделник, който ден обаче е бил обявен за официален празник по случай деня на Освобождението на България 3-ти март през календарна 2024 година в неделя. При тези констатации приложение намира чл. 60 ал.6 ГПК, според който, когато последният ден от срока е неприсъствен, срокът изтича в следващия присъствен ден – вторник 5-ти март 2024г. Видно е, че допълнителната уточняваща молба е постъпила в регистратурата на СГС на 5.03.2024г, при което срокът за изпълнение на указанията е спазен.
Следователно, първоинстанционният съд неправилно е приложил санкцията по чл. 129 ал.3 ГПК и като е прекратил производството на посоченото основание /неизпълнение на указания в срок/ е постановил неправилно определение, което ще подлежи на отмяна.
Въз основа на изложеното, САС
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определение от 21.03.2024г по гр.д. № 10050/2023г на Софийски градски съд, с което е прекратено образуваното по искова молба на И. К. З. гражданско дело, на осн. чл.129 ал.3 ГПК, поради неизпълнени указания за поправяне на искова молба в срок.
ВРЪЩА делото на Софийски градски съд за проверка редовността на исковата молба във връзка с подаденото уточнение от 05.03.2024г и с оглед на нея 2 продължаване на съдопроизводствените действия.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Председател:
Членове:
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3