Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 892 от 24.10.2019, Районен съд - Ботевград

Съд
Районен съд - Ботевград
Дело
Административно наказателно дело 480/2019
Вид
Определение № 892
Подписан
24.10.2019
В сила
03.12.2019
Състав
НЕДКО ЦОЛОВ ПЕТРОВ

Цитирани разпоредби

  • чл. 58, ал. 1 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 59 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания

П

Р О Т О К О Л

24.10.2019 година Град Ботевград

Ботевградски районен съд VІ-ти състав

На двадесет и четвърти октомври Година 2019

В публично заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДКО ПЕТРОВ

Секретар Таня Бончева

Прокурор сложи за разглеждане докладваното от съдия ПЕТРОВ,

АНД № 480 по описа за 2019 г.

На именното повикване в 10:00 часа, се явиха:

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ ЕТ

„Р. *–Р. А.“-гр.П. – неред.пр., по делото няма върнат отрязък от призовка, не се явява, не изпраща представител.

ВЪЗЗИВАЕМАТА СТРАНА ДИРЕКЦИЯ ИНСПЕКЦИЯ

ПО ТРУДА СОФИЙСКА ОБЛАСТ - ред.пр., изпраща за представител юрк.Е. Х. А., която представя пълномощно.

АКТОСЪСТАВИТЕЛЯТ С.А.М. – ред.пр., се явява лично.

СВИДЕТЕЛЯТ В.И.П. - ред. пр., се явява лично.

СВИДЕТЕЛЯТ Д.Г.С. – ред.пр., се явява лично.

СВИДЕТЕЛЯТ К.Й.В. - ред. пр., се явява лично.

По даване ход на делото

ЮРК.АВРАМОВА:

Считам, че са налице процесуални пречки, поради обстоятелството, че жалбата е просрочена. Наказателното постановление е получено на 05.09.2019г., а жалбата е изпратена по пощата и според пощенското клеймо е подадена на 13.09.2019г., а срокът за оспорване изтича на 12.09.2019г. В подкрепа на твърденията ми представям и моля да приемете заверено копие на известие за доставяне. Моля да прекратите делото, поради просрочване на жалбата считам, че са налице основания за прекратяване на производството.

Съдът

О

П Р Е Д Е Л И:

ПРИЕМА като писмено доказателство по делото заверено копие от известие за доставяне.

След съвещание, съдът като взе предвид обстоятелството, че се е запознал с материалите по делото и като изслуша становището на представителя на АНО, във връзка с въпросите съдържащи се в разпоредбата на чл. 59 от ЗАНН, констатира следното: Настоящето дело е образувано по жалба на ЕТ „Р.-Р. А. “, чрез законния му представител Р. А. срещу Наказателно постановление № 23-002824 от 27.08.2019г. на Директор Дирекция „Инспекция по труда на Софийска област“.

Съгласно нормата на чл.59, ал.2 от ЗАНН Наказателното постановление може да се обжалва от наказаното лице в седемдневен срок от връчването на акта. В конкретния случай, от разписка за връчено Наказателно постановление се установява, че обжалваното Наказателно постановление № 23-002824 от 27.08.2019г., на основание чл.

58, ал. 1 от ЗАНН, е връчено лично и срещу подпис на Р. А. на 05.09.2019г. Това означава, че в настоящия случай крайният срок за депозиране на жалбата пред административно наказващия орган /АНО/ е бил 12.09.2019 г. /четвъртък/ и денят е бил работен. Съдът приема като доказателство и писмо от жалбоподателя до въззиваемата страна. Върху пощенския плик е положено клеймо, сочещо като дата на изпращане на писмото датата 13.09.2019 г., т. е. след изтичане на предвидения в ЗАНН 7-дневен срок за обжалване на наказателно постановление. Срокът по чл.59, ал.2 от ЗАНН е преклузивен и не подлежи на продължаване.

Мотивиран от изложеното, съдът

О П

Р Е Д

Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на ЕТ „Р.-Р.

А. “, чрез законния му представител Р. А. срещу Наказателно постановление № 23-002824 от 27.08.2019г. на Директор Дирекция „Инспекция по труда на Софийска област“.

ПРЕКРАТЯВА производството по АНД

№ 480/2019 година по описа на РС-Ботевград.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Административен съд - София област по реда на АПК в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

Протоколът се изготви в с.з., което приключи в 10:10 часа.

РАЙОНЕН

СЪДИЯ:

СЕКРЕТАР: