Определение № 6403 от 15.11.2022, Районен съд - Бургас
- Съд
- Районен съд - Бургас
- Дело
- Гражданско дело 6355/2022
- Вид
- Определение № 6403
- Подписан
- 15.11.2022
- В сила
- 14.07.2023
- Състав
- СТОЯН ПЕЕВ МУТАФЧИЕВ
Цитирани разпоредби
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.63, ал.2, изр.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.216, ал.1, т.4 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 6403 гр. Бургас, 15.11.2022 г.
РАЙОНЕН СЪД – БУРГАС, XXXII СЪСТАВ, в закрито заседание на петнадесети ноември през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: СТОЯН П. МУТАФЧИЕВ като разгледа докладваното от СТОЯН П. МУТАФЧИЕВ Гражданско дело № 20222120106355 по описа за 2022 година за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството по делото е образувано по иск от публичен изпълнител против „Е, П.
К. П. и А. П., който е с правно основание чл.216, ал.1, т.4 от ДОПК, а именно за обявяване за недействителна спрямо държавата на продажба на недвижим имот, извършена от дружеството ответник на П. П. и А. П..
Исковата молба подлежи на вписване на основание чл.114, б.“а“ от ЗС, поради което с разпореждане № 11638/06.10.2022 г. съдът е оставил без движение производството по делото, като е предоставил на ищеца едноседмичен срок от съобщението да представи доказателства за вписване на исковата молба.
Съобщение с указанията на съда е получено от ищеца на 17.10.2022 г., като с определение № 5839/20.10.2022 г., по искане на ищеца, съдът е продължил срока за отстраняване на нередовностите на исковата молба с две седмици, считано от 25.10.2022 г.
Тъй като съдът се е произнесъл по искането за продължаване на срока преди неговото изтичане, не е длъжен да изпраща съобщение до страната за това, че молбата й за продължаване на срока е уважена – аргумент от чл.63, ал.2, изр.2 от ГПК. Продълженият срок е изтекъл на 08.11.2022 г. В него указанията на съда не са изпълнени, нито е поискано ново продължаване на срока.
Според т.3 от Тълкувателно решение № 3 от 19.07.2010 г. на ВКС по т. д. № 3/2009 г., ОСГК неизпълнението на изричното указание на съда за вписване на искова молба по чл.
114 ЗС е основание за нейното връщане на основание чл. 129, ал. 3 ГПК.
Предвид изложеното и на основание чл. 129, ал.3 от ГПК Бургаският районен съд ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА исковата молба на публичен изпълнител към ТД на НАП – София против „Е, П. К. П. и А. П., която е предявен иск с правно основание чл.216, ал.1, т.4 от ДОПК за обявяване за недействителна спрямо държавата на продажба на недвижим имот, извършена на 07.12.2018 г. от дружеството ответник на П. П. и А. П., като ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 20222120106355 по описа за 2022 година.
1
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Бургаския окръжен съд в едноседмичен срок от съобщението.
Съдия при Районен съд – Бургас: _______________________
2