Определение № 3605 от 29.11.2022, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Частно наказателно дело 13964/2022
- Вид
- Определение № 3605
- Подписан
- 29.11.2022
- В сила
- 29.11.2022
- Състав
- СИЛВИЯ ГЕОРГИЕВА ЦЕПОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 212 ал.1 · Наказателен кодекс
- чл.80 ал.1 т.2 · Наказателен кодекс
- чл. 243, ал. 1 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 243, ал. 6 т.1 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 3605 гр. София, 29.11.2022 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 8-МИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и девети ноември през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: СИЛВИЯ Г. ЦЕПОВА като разгледа докладваното от СИЛВИЯ Г. ЦЕПОВА Частно наказателно дело № 20221110213964 по описа за 2022 година
Производството е по реда на чл. 243, ал. 1 НПК.
Образувано е по жалба от С. Г. Л. срещу постановление от 04.10.2022г. на прокурор при СРП, с което е прекратено образуваното досъдебно производство. В жалбата се твърди, че прокурорът неправилно е прекратил същото. Иска се от съда да отмени атакуваното постановление за перкратяване на наказателното производство.
Съдът, след като обсъди доводите в жалбата и доказателствата по делото, намира следното:
Досъдебно производство № 15254/2016г. по описа на 04 РУ- СДВР, пр. пр. № 506/2016г. по описа на СРП е образувано за престъпление по чл. 212 ал.1 НК
В хода на образуваното производство няма привлечено в качеството на обвиняем лице чрез връчване на постановление за привличане и повдигане на обвинение за извършено престъпление.
С атакуваното постановление прокурор при СРП е прекратил наказателното производство, като е приел изтекла абсолютната давност за реализиране на наказателно преследване.
Съдът намира, че подадената жалба е процесуално допустима, тъй като изхожда от процесуално легитимирано лице, подадена е в предвидения от закона срок, срещу акт, подлежащ на съдебен контрол, но разгледана по същество е неоснователна.
1
Изводите на прокурора в атакуваното постаноление за наличие на основание за прекратяване на производството поради изтичане на давностните срокове за преследване са вярната интерпретация на фактите по делото, относими за правния извод при правилно приложение на закона.
Към датата на довръшване на разследваното посегателство, съобразно фактическите параметри на соченото престъпление по чл.212 ал. 1НК /31.08.2007г. – датата на довършване на твърдяното посегателство/ законодателят е предвидил наказание лишаване от свобода от три до петнадесет години. Съгласно приложимата разпоредба на чл.80 ал.1 т.2 НК наказателното преследване се изключва по давност, когато не е възбудено срещу конкретно лице в продължение на петнадесет години, за деяния наказуеми с лишаване от свобода повече от десет години. Срокът по чл.80 ал.1 т.2 от НК е изтекъл на 31.08.2022г. и Държавата е изгубила възможността да реализира наказателно преследване. От този правен извод следва абсолютната и задължителна последица за конкретното наказателно производство водено от прокуратурата – прекратяване на същото. Държавата – в лицето на съответния ръководно-решаващ орган на досъдебната фаза е имала възможност, доколкото такъв е замисълът и текстът на НК, да разследва и привлече конкретно лице към наказателна отговорност, ако прецени че са налице основания за това в рамките на образуваното наказателно производство в този абсолютен срок. Щом не го е сторила наказателното производство следва да бъде прекратено.
Воден от изложеното и на основание чл. 243, ал. 6 т.1 от НПК, Софийски районен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА постановление от 04.10.2022г. на прокурор при СРП з а прекратяване на наказателното производство по до съдебно производство № 15254/2016 г. по описа на 04 РУ-СДВР, пр. пр. № 506/2016г. по описа на СРП.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в 7-дневен срок от 2 съобщаването на страните за изготвянето му пред СГС.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 3