Определение № 370 от 24.03.2025, Окръжен съд - Благоевград
- Съд
- Окръжен съд - Благоевград
- Дело
- Гражданско дело 213/2025
- Вид
- Определение № 370
- Подписан
- 24.03.2025
- В сила
- 24.03.2025
- Състав
- Вера Коева
Цитирани разпоредби
- чл.63, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 370 гр.Б., 24.03.2025 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – Б., ОСМИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и четвърти март през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Вера Коева като разгледа докладваното от Вера Коева Гражданско дело №
20251200100213 по описа за 2025 година и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от С. Л. Г., ЕГН **********, с постоянен адрес: гр.С., кв.“М.Л.“, ул.“Р.“ №81, вх.В, ет.1, чрез адв.В. Т. Т., против Л. Б. С., ЕГН **********, с адрес: грБ., ж.к.“С.“, бл.11Б, вх.Б, ет.1, ап.1, И. Л. С., ЕГН **********, с адрес: грБ., ж.к.“С.“, бл.11Б, вх.Б, ет.1, ап.1, С. Н. Х., ЕГН **********, с адрес: с.З., общБ., М. Б. Г., ЕГН **********, с адрес: с.Р., общБ., ул.“Х.К.“ №3, З. И. С., ЕГН **********, с адрес: грБ., ул.“Д.Г.“, бл.36, вх.Г, ет.8, ап.16, Р. С. Б., ЕГН **********, с адрес: грБ., ул.“С.С.“ №21, ет.3, ап.6, С. К. Б., ЕГН **********, с адрес: грБ., ул.“П. №18, ет.3, Х.
Н. Б., ЕГН ************, с адрес: грБ., ул.“Я.“ №9, Н. Г. Б., ЕГН **********, с адрес: грБ., ул.“М.“ №27, вх.А, ет.8, ап.21, Г. Л. Б., ЕГН **********, с адрес: грБ., ул.“М.“ №27, вх.А, ет.8, ап.21, „Л.Ф.“ ЕООД, ЕИК ************, със седалище и адрес на управление: грБ., с.З., ж.к.РСБ - с.З. и „В.“ ЕООД, ЕИК ************, със седалище и адрес на управление: грБ., бул.“В.Л.“ №65.
С разпореждане № 222/04.03.2025г. исковата молба е оставена без движение и на ищеца е указано в 1- седмичен срок от получаване на съобщението да отстранят указаните нередовности. Сред нередовностите е и липсата на доказателства за цената на предявените искове , съответно данъчна оценка за всеки едни от описаните недвижими имоти.
Съобщението за оставяне на исковата молба без движение е получена от ищеца на 17.03.2025г. и в 1- седмичния срок от получаване на съобщението - е постъпила молба с вх.
№ 4523/21.03.2025г., с която се иска продължаване на срока за отстраняване на указаните нередовности, като се иска издаване на съдебни удостоверения до общинаБ. за снабдяване с данъчна оценка на имотите и до АКБ. - за снабдяване с актуални скици.
Молбата е по реда на чл.63, ал.1 ГПК - за продължаване на срок за отстраняване на нередовности на искова молба.
Молбата е процесуално допустима - постъпила е в срока за отстраняване на нередовностите, а по същество е основателна.
1
Съгласно чл.63 ал.1 ГПК - основание за продължаване на срока за отстраняване на нередовности е такова обективно препятствие, което страната, въпреки проявената активност и собствена воля не може да отстрани. В случая определеният на ищеца 1 седмичен срок за представяне на доказателства за данъчната оценка на имотите, предмет на спора, както и с актуалната скица и свързаното с това вписване на поправената искова молба изисква извършване на действия, чрез сезиране на други административни органи, за което е необходимо време да се произнесат и издадат на ищците необходимите документи. В тази насока е и съдебната практика. В тази връзка посоченото от страната основание, на което иска продължаване на срока следва да се определи като уважителна причина по см. на чл.63, ал.1 ГПК и определеният срок се продължи. Съгласно чл. 63, ал.2, изреч.1-во и 2-ро ГПК новоопределеният срок не може да бъде по- кракът от първоначалния и тече от изтичане на първоначалния. В случая съдът счита, че продълженият срок следва да се определи общо на един месец, които започва да тече от изтичане на първоначалния, а именно от 25.03.2025г. и изтича на 25.04.2025г. включително.
Отново според съдебната практика за произнасянето по искането по чл.63, ал.1 ГПК съдът няма задължение да връчва акта или съобщава резултата на направилата искането страна, а последната следва сама да следи за това.
Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 ГПК, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ПРОДЪЛЖАВА срока за отстраняване на нередовностите на исковата молба по гр.д.№ 213/2025г. по описа на ОСБ., указани на ищеца С. Л. Г. с Разпореждане № 222/04.03.2025г. с още 1 /един/ месец, считано от изтичане на първоначалния срок – 25.03.2025г. до 25.04.2025г. включително.
Определението не подлежи на обжалване.
Съдия при Окръжен съд – Б.: _______________________
2