Определение № 15841 от 23.07.2026, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 7659/2026
- Вид
- Определение № 15841
- Подписан
- 23.07.2026
- В сила
- 23.07.2026
- Състав
- Любомир Василев, Димитър Куртев Демирев, Денислав Димчев Ненов
Цитирани разпоредби
- чл.126, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.129, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.274 · Граждански процесуален кодекс
- чл.275, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 15841 гр. София, 23.07.2026 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ЧЖ-II-Б, в закрито заседание на двадесет и трети юли през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Любомир Василев
Членове:
Димитър К. Демирев
Денислав Д. Н. като разгледа докладваното от Димитър К. Демирев Въззивно частно гражданско дело № 20261100507659 по описа за 2026 година Производството е по реда на чл.274 ГПК.
Образувано е по частна жалба вх.№ 220043/08.07.2026г. подадена от адв. Д.С. като процесуален представител на Н. Н., срещу Определение № 15398/23.04.2026г., по гр.д. № 4241/2026г. по описа на СРС, 159 състав, с което е върната исковата молба по чл.129, ал.3 ГПК и е прекратено производството по делото.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, след като обсъди доводите на жалбоподателя и доказателствата по делото, намира за установено следното:
Пред Софийския районен съд е образувано гр.д. № 4241/2026г. по описа на СРС, 159 състав, по искова молба на Н. Н. срещу Т.С..
С разпореждане № 33551/13.03.2026г. съдът е оставил исковата молба без движение с указания да се отстранят констатирани нередовности.
С атакуваното определение № 15398/23.04.2026г. съдът е приел, че срокът за отстраняване на нередовностите е изтекъл на 09.04.2026г., като същите не са били отстранени, поради което на основание чл.129, ал.3 ГПК е върнал исковата молба поради неизпълнение на указанията по отстраняване на нередовностите.
С частната жалба се поддържа, че с нарочна молба в срока за изпълнение на указанията чрез „Български пощи“ ЕАД са отстранени нередовностите, но поради технически причини документите не са били докладвани по гр.д. № 4241/2026г., а въз основа на тях е било образувано гр.д. № 10188/2026г.
Софийски градски съд, при така приетото за установено достигна до следните правни изводи:
Частната жалба е депозирана в преклузивния срок по чл.275, ал.1 ГПК и е допустима, а разгледана по същество частната жалба е ОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:
Предвид обстоятелството, че указанията са съобщени на ищцовата страна на 02.04.2026 г., срокът за изпълнението им, изчислен съгласно разпоредбата на чл. 60, ал. 4 ГПК, изтича на 09.04.2026 г.. В рамките на определения срок - на 09.04.2026г., ищецът, е депозирал молба по пощата, в изпълнение дадените от съда указания. По 1 този начин указанията на съда са своевременно и точно изпълнени от ищеца.
Поради деловоден пропуск, въз основа на документите е бил образувано гр.д. № 10188/2026г., вместо да се приложат към гр.д. № 4241/2026г., макар сред същите да се съдържа молба, която е адресирана по гр.д. № 4241/2026г., 159 състав, която е със съдържание, че в изпълнение на разпореждане се прилага коригирана ИМ и пълномощно от Н. Н.. Поради горното и не са докладвани на докладчика по гр.д. № 4241/2026г. преди постановяване на прекратителното определение.
По образуваното гр.д. № 10188/2026г. по описа на СРС е постановено определение № 25601/14.07.2026г., с което производството е прекратено на основание чл.126, ал.1 ГПК.
Следователно ищецът е изпълнил в срок дадените указания, съответно не е било налице основание за прекратяване на делото по чл.129, ал.3 ГПК, което се дължи на обективни причини / деловоден пропуск/.
При тези мотиви, обжалваното Определение следва да бъде отменено, а делото върнато на СРС за продължаване на съдопроизводствените действия.
По изложените съображения, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ Определение № 15398/23.04.2026г., по гр.д. № 4241/2026г. по описа на СРС, 159 състав.
ВРЪЩА делото на Софийския районен съд, 159 с-в за продължаване на съдопроизводствените действия.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2