Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Протокол № 571 от 24.02.2022, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Въззивно гражданско дело 10679/2021
Вид
Протокол № 571
Подписан
24.02.2022
В сила
15.06.2022
Състав
Албена Александрова, Нели Савчева Маринова, Антоанета Георгиева Ивчева

Цитирани разпоредби

ПРОТОКОЛ

№ 571 гр. София, 22.02.2022 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗ. IV-Г СЪСТАВ, в публично заседание на двадесет и втори февруари през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: Албена Александрова

Членове:

Нели С. Маринова

Антоанета Г. Ивчева при участието на секретаря Виктория Ив. Тодорова Сложи за разглеждане докладваното от Нели С. Маринова Въззивно гражданско дело № 20211100510679 по описа за 2021 година.

На именното повикване в 14:17 часа се явиха:

ВЪЗЗИВНИКЪТ М. А. – редовно призован, не се явява, вместо него се явява адвокат С., надлежно упълномощена.

ВЪЗЗИВАЕМАТА СТРАНА Д. В. – редовно призован, не се явява, вместо него се явява адвокат М., надлежно упълномощен.

СТРАНИТЕ /поотделно/: Да се даде ход на делото.

СЪДЪТ като намери, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

ДОКЛАДВА молба от 27.04.2021 година от М. А. за отмяна по реда на чл. 240, ал. 1 от ГПК на влязло в сила решение от 04.12.2020 година, постановено по гражданско дело № 45954/19 г. по описа на СРС, 36 състав.

ДОКЛАДВА отговор на молбата от 30.07.2021 година от ЧСИ Д. В..

ДОКЛАДВА разпореждане от 20.09.2021 година за насрочване на делото и за даване на указания до молителя.

ДОКЛАДВА молба от 26.11.2021 година от М. А. в изпълнение на дадените указания от съда с разпореждане от 20.09.2021 година.

АДВОКАТ С.: Поддържам молбата. Моля да бъде прието като писмено доказателство по делото болничния лист за временна нетрудоспособност.

Моля да приемете списък на разноски.

АДВОКАТ М.: Оспорвам молбата. Няма да соча доказателства. Нямам доказателствени искания. Моля да се запозная с молбата на молителя от 26.11.2021 година.

1

СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на адв. М. да се запознае с молбата от 26.11.2021 г.

СЪДЪТ след съвещание намира, че следва да бъде прието като писмено доказателство по делото представения към молбата за отмяна на влязлото в сила решение болничен лист за временна нетрудоспособност № 830, издаден от ЕТ „Д - р К.К.“.

Воден от горното, СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И:

ПРИЕМА като писмено доказателство по делото болничен лист за временна нетрудоспособност № 830, издаден от ЕТ „Д - р К.К.“, касаещ лицето М. А..

СЪДЪТ след съвещание намира, че молбата за отмяна на влязлото в сила решение от 04.12.2020 година, постановено по гражданско дело № 45954/19 г. по описа на СРС, 36 състав, следва да бъде върната като просрочена. Съображенията на съда за това са следните:

Съгласно разпоредбата на чл. 240, ал. 1 от ГПК в едномесечен срок от връчване на неприсъственото решение страната, срещу която е постановено то, може да поиска от въззивния съд неговата отмяна.

В случая, решението от 04.12.2020 година, постановено по гражданско дело № 45954/19 г. по описа на СРС, 36 състав, е връчено на 11.02.2021 година на бащата на молителя М. А. А., като това обстоятелство изрично е потвърдено и в молбата от 26.11.2021 година от молителя М. А..

В този случай, едномесечният срок за отмяна на влязлото в сила неприсъствено решение изтича на 11.03.2021 година. Същевременно молбата за отмяна по реда на чл. 240, ал. 1 от ПГК на решението на СРС по гражданско дело № 45954/2019 година е подадена по пощата на 21.04.2021 година т .е. след изтичане на срока по чл. 240, ал. 1 от ГПК.

Ето защо, същата се явява просрочена и следва да бъде върната, а производството по делото следва да бъде прекратено.

Воден от горното, СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И:

ВРЪЩА молба с входящ № 25074883 от 27.04.2021 година от М. А. за отмяна на влязлото в сила решение от 04.12.2020 година, постановено по гр. дело № 45954/2019 година по описа на СРС, 36 състав.

ПРЕКРАТЯВА производството по въззивно гр. дело № 10679/2021 година на СГС.

2

Определението може да се обжалва с частна жалба пред САС в едноседмичен срок от днес.

Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 14:28 часа.

ОПРЕДЕЛИ:

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

Секретар: _______________________

3