Протокол № 571 от 24.02.2022, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно гражданско дело 10679/2021
- Вид
- Протокол № 571
- Подписан
- 24.02.2022
- В сила
- 15.06.2022
- Състав
- Албена Александрова, Нели Савчева Маринова, Антоанета Георгиева Ивчева
Цитирани разпоредби
- чл. 240, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
ПРОТОКОЛ
№ 571 гр. София, 22.02.2022 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗ. IV-Г СЪСТАВ, в публично заседание на двадесет и втори февруари през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: Албена Александрова
Членове:
Нели С. Маринова
Антоанета Г. Ивчева при участието на секретаря Виктория Ив. Тодорова Сложи за разглеждане докладваното от Нели С. Маринова Въззивно гражданско дело № 20211100510679 по описа за 2021 година.
На именното повикване в 14:17 часа се явиха:
ВЪЗЗИВНИКЪТ М. А. – редовно призован, не се явява, вместо него се явява адвокат С., надлежно упълномощена.
ВЪЗЗИВАЕМАТА СТРАНА Д. В. – редовно призован, не се явява, вместо него се явява адвокат М., надлежно упълномощен.
СТРАНИТЕ /поотделно/: Да се даде ход на делото.
СЪДЪТ като намери, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото
О П Р Е Д Е Л И:
ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.
ДОКЛАДВА молба от 27.04.2021 година от М. А. за отмяна по реда на чл. 240, ал. 1 от ГПК на влязло в сила решение от 04.12.2020 година, постановено по гражданско дело № 45954/19 г. по описа на СРС, 36 състав.
ДОКЛАДВА отговор на молбата от 30.07.2021 година от ЧСИ Д. В..
ДОКЛАДВА разпореждане от 20.09.2021 година за насрочване на делото и за даване на указания до молителя.
ДОКЛАДВА молба от 26.11.2021 година от М. А. в изпълнение на дадените указания от съда с разпореждане от 20.09.2021 година.
АДВОКАТ С.: Поддържам молбата. Моля да бъде прието като писмено доказателство по делото болничния лист за временна нетрудоспособност.
Моля да приемете списък на разноски.
АДВОКАТ М.: Оспорвам молбата. Няма да соча доказателства. Нямам доказателствени искания. Моля да се запозная с молбата на молителя от 26.11.2021 година.
1
СЪДЪТ
О П Р Е Д Е Л И:
ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на адв. М. да се запознае с молбата от 26.11.2021 г.
СЪДЪТ след съвещание намира, че следва да бъде прието като писмено доказателство по делото представения към молбата за отмяна на влязлото в сила решение болничен лист за временна нетрудоспособност № 830, издаден от ЕТ „Д - р К.К.“.
Воден от горното, СЪДЪТ
О П Р Е Д Е Л И:
ПРИЕМА като писмено доказателство по делото болничен лист за временна нетрудоспособност № 830, издаден от ЕТ „Д - р К.К.“, касаещ лицето М. А..
СЪДЪТ след съвещание намира, че молбата за отмяна на влязлото в сила решение от 04.12.2020 година, постановено по гражданско дело № 45954/19 г. по описа на СРС, 36 състав, следва да бъде върната като просрочена. Съображенията на съда за това са следните:
Съгласно разпоредбата на чл. 240, ал. 1 от ГПК в едномесечен срок от връчване на неприсъственото решение страната, срещу която е постановено то, може да поиска от въззивния съд неговата отмяна.
В случая, решението от 04.12.2020 година, постановено по гражданско дело № 45954/19 г. по описа на СРС, 36 състав, е връчено на 11.02.2021 година на бащата на молителя М. А. А., като това обстоятелство изрично е потвърдено и в молбата от 26.11.2021 година от молителя М. А..
В този случай, едномесечният срок за отмяна на влязлото в сила неприсъствено решение изтича на 11.03.2021 година. Същевременно молбата за отмяна по реда на чл. 240, ал. 1 от ПГК на решението на СРС по гражданско дело № 45954/2019 година е подадена по пощата на 21.04.2021 година т .е. след изтичане на срока по чл. 240, ал. 1 от ГПК.
Ето защо, същата се явява просрочена и следва да бъде върната, а производството по делото следва да бъде прекратено.
Воден от горното, СЪДЪТ
О П Р Е Д Е Л И:
ВРЪЩА молба с входящ № 25074883 от 27.04.2021 година от М. А. за отмяна на влязлото в сила решение от 04.12.2020 година, постановено по гр. дело № 45954/2019 година по описа на СРС, 36 състав.
ПРЕКРАТЯВА производството по въззивно гр. дело № 10679/2021 година на СГС.
2
Определението може да се обжалва с частна жалба пред САС в едноседмичен срок от днес.
Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 14:28 часа.
ОПРЕДЕЛИ:
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
Секретар: _______________________
3