Определение № 660 от 09.03.2022, Апелативен съд - София
- Съд
- Апелативен съд - София
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 611/2022
- Вид
- Определение № 660
- Подписан
- 09.03.2022
- В сила
- 09.03.2022
- Състав
- Ася Събева, Кристина Филипова, Елена Тахчиева
Цитирани разпоредби
- чл. 259 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 62, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 660 гр. София, 08.03.2022 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 14-ТИ ГРАЖДАНСКИ, в закрито заседание на осми март през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: Ася Събева
Членове:
Елена Тахчиева
Кристина Филипова като разгледа докладваното от Кристина Филипова Въззивно частно гражданско дело № 20221000500611 по описа за 2022 година С разпореждане № 260547 от 17.11.2021 г., по т.д. № 21/21 г., ОС Враца, е върнал въззивна жалба от 9.11.2021 г. на К. Б. Х., постъпила срещу решение от 30.09.2021 г.
Срещу определението е подадена частна жалба от К. Б. Х.. Твърди, че е спазил срока, тъй като жалбата е подадена на 8.11.2021 г. Представя писмени доказателства - известие за доставяне и системен бон от „Български пощи“ ЕАД. Моли акта на ОС да се отмени.
Софийски апелативен съд, след като се запозна с данните по делото намира следното:
Постановено решението на ОС Враца по т.д. № 21/21 г. е връчено на ищеца К.Х. на 25.10.2021 г. чрез адв. Д. – колега на адв. И. Ж. – пълномощник на страната.
Срещу решението е постъпила въззивна жалба от К.Х., която е с вх. № 265872 от 10.11.2021 г. на ОС Враца, и отбелязана в печата на съда дата на пощенското клеймо 9.11.2021 г. По делото (л. 7) е приложен пощенския плик (с който жалбата е пусната по пощата) с номер R PS 2140 00DD7E T, а с чатната жалба е приложен и системен бон на „Български пощи“ ЕАД за пратката със същия посочен номер. В бонът е вписано, че пратката е подадена в пощата на 8.11.2021 г. в 16.16 ч. Приложеното известие за доставяне съдържа същия номер и същата дата. Посочената информация е отразена и в 1 писмо от „Български пощи“ – л. 10.
При така установената фактическа обстановка се налагат следните правни изводи:
Срокът за обжалване на решението на ОС Враца е започнал да тече след връчването му на 25.10.2021 г. и е изтекъл на 8.11.2021 г., понеделник.
Представените доказателства напълно установяват, че срокът е спазен, тъй като пратката е постъпила в пощенски клон на 8.11.2021 г. и е била обработена там, след което е изпратена до адресата. Жалбоподателят е ангажирал убедителни и безпротиворечиви доказателства, че срокът за подаване на жалбата е спазен, поради подаване на същата по пощата в съответствие с чл. 62, ал. 2 ГПК.
Предвид казаното актът на ОС Враца, с който е прието, че жалбата е просрочена и същата е върната, следва да се отмени. Същият е постановен преждевременно – преди съдът да изиска от жалбоподателя доказателства за спазването на срока. Депозираните с частната жалба такива установяват, че срокът по чл. 259 ГПК не е изтекъл. Преписката следва да се върне на първостепенния съд за продължаване на процесуалните действия, касаещи постъпилата жалба от К.Х..
Водим от горното, Софийски апелативен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ разпореждане № 260547 от 17.11.2021 г., по т.д. № 21/21 г., ОС Враца.
ВРЪЩА преписката на ОС Враца.
Определението не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2