Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 219 от 11.06.2024, Апелативен съд - Пловдив

Съд
Апелативен съд - Пловдив
Дело
Въззивно частно гражданско дело 268/2024
Вид
Определение № 219
Подписан
11.06.2024
В сила
11.06.2024
Състав
Галина Грозева Арнаудова, Мария Петрова Петрова, Румяна Иванова Панайотова-Станчева

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 219 гр. Пловдив, 11.06.2024 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, 1-ВИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на единадесети юни през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Галина Гр. Арнаудова

Членове:

Мария П. Петрова

Румяна Ив. Панайотова-Станчева като разгледа докладваното от Мария П. Петрова Въззивно частно гражданско дело № 20245000500268 по описа за 2024 година за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.274 и сл. от ГПК.

Постъпила е частна жалба вх.№15759/07.05.2024г. от Н. В. В. против Разпореждане №1669 от 23.04.2024г., постановено по в.гр.дело №320/2024г. по описа на Окръжен съд-Пловдив, с което е върната подадената от нея частна жалба вх.№6914/26.02.2024г. против постановеното по същото дело Определение №360/08.02.2024г. Жалбата е бланкетна и не съдържа оплаквания за конкретни пороци на обжалваното разпореждане. С допълнителна молба вх.№16969/16.05.2024г. жалбоподателят В. моли поискания от нея с молба вх.№15626/02.05.2024г. удължен срок до 15.05.2024г. включително да се счита удължен с още два дни до 17.05.2024г.

Частната жалба е подадена в срока по чл.275,ал.1 от ГПК от легитимирано лице и касае обжалваемо, съгласно чл.274,ал.1,т.1 във връзка с чл.279 във връзка с чл.275,ал.2 и чл.262,ал.3 от ГПК, разпореждане с преграждащ по-нататъшното развитие на делото характер, поради което се явява допустима, а, разгледана по същество, съдът я намира за неоснователна по следните съображения:

С Определение №360 от 08.02.2024г. по в.гр.дело №320/2024г. по описа 1 на Окръжен съд-Пловдив е оставена без уважение молбата на длъжника Н. В.

В. по изп.дело №527/2021г. на ЧСИ М. С. - Ц. с рег.№*** на КЧСИ, район на действие ПОС, за освобождаване от държавна такса във връзка с подадената от нея жалба вх.№50793/05.12.2023г. Против това определение е подадена в срок на 23.02.2024г. по електронната поща частна жалба вх.

№6914/26.02.2024г. С Разпореждане №851 от 29.02.2024г. частната жалба е оставена без движение до представяне на документ за внесена държавна такса в размер на 15лв. и до подписването й със саморъчен мокър подпис или ако се подава по електронен път – с валиден КЕП, в едноседмичен срок от получаване на препис от разпореждането, връчено на жалбоподателя на 20.03.2024г. В дадения срок от В. на 27.03.2024г. по електронната поща е подадена молба вх.№11140/28.03.2024г. за удължаване на срока за изпълнение на указанията. Постъпил е и оригинала на молбата с вх.

№11234/28.03.2024г. С Разпореждане №1334/01.04.2024г. срокът за отстраняване на нередовностите по движението на частната жалба е продължен с две седмици, считано от 27.03.2024г., когато изтича първоначалния, съгласно чл.63,ал.2,изр.2 от ГПК, за което е уведомена с връчено й на 24.04.2024г. съобщение с препис от разпореждането. На дата 05.04.2024г. жалбоподателят В. е подписала лично подадената частна жалба.

Не е представила документ за внесена държавна такса. Поради неотстраняване на тази нередовност в рамките на продължения срок, изтекъл на 10.04.2024г., и на основание чл.275,ал.2 във връзка с чл.262,ал.2,т.2 от ГПК с обжалваното Разпореждане №1669 от 23.04.2024г. е постановено връщане на частната жалба. С молба вх.№15626/02.05.2024г. жалбоподателят В. е поискала отново продължаване на срока с две седмици до 15.05.2024г., считайки, че продълженият срок тече от 24.04.2024г., когато е получила препис от цитираното от нея Разпореждане №1334 от 01.04.2024г. за продължаване на първоначалния. С Разпореждане №1929 от 10.05.2024г. молбата й е оставена без уважение.

При така установеното относно начина, по който се е развило производството, настоящата инстанция намира правилно с обжалваното разпореждане частната жалба на Н. В. против постановеното по делото определение да е върната на основание чл.275,ал.2 във връзка с чл.262,ал.2,т.2 от ГПК поради неотстраняване на всички нейни нередовности в рамките на първоначално определения едноседмичен срок, продължен по нейна молба с 2 две седмици или до 10.04.2024г., считано от изтичане на първоначалния на 27.03.2024г., съгласно чл.63,ал.2,изр.2 от ГПК, а не от връчване на 24.04.2024г. на съобщението за продължаването му, каквото й е изпратено само за сведение, поради което молбата от 02.05.2024г. за повторно продължаване на срока с две седмици правилно е оставена без уважение като подадена след изтичане на продължения вече срок и основание за продължаване на така поискания нов срок, съгласно молбата от 16.05.2024г., не е налице.

Обсъденото обосновава извода за неоснователност на частната жалба и потвърждаване на атакуваното с нея разпореждане.

Предвид изложените мотиви, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане №1669 от 23.04.2024г., постановено по в.гр.дело №320/2024г. по описа на Окръжен съд-Пловдив, с което е върната подадената от Н. В. В. частна жалба вх.№6914/26.02.2024г. против постановеното по същото дело Определение №360/08.02.2024г.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване, съгласно чл.274,ал.4 от ГПК.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3