Определение № 2072 от 12.11.2025, Районен съд - Разлог
- Съд
- Районен съд - Разлог
- Дело
- Гражданско дело 1252/2025
- Вид
- Определение № 2072
- Подписан
- 12.11.2025
- В сила
- 17.03.2026
- Състав
- Искра Кирилова Трендафилова
Цитирани разпоредби
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 2072 гр. Разлог, 12.11.2025 г.
РАЙОНЕН СЪД – РАЗЛОГ, ІІ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на дванадесети ноември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Искра К. Трендафилова разгледа докладваното от Искра Трендафилова, Гр. дело № 20251240101252 по описа за 2025 г.
Делото е образувано по депозирана ИМ от „АМКБ.“ЕООД, ЕИК*, с адрес: г.П., р.„Ц.“, у.
„З.С.“4, представлявано от В.Н. – управител, ч/з адв. Л.А., с правно основание чл.87, ал.3 от ЗЗД.
С определениe №1871 от 09.10.2025 г., съдът е оставил иИМ без движение, поради констатирани нередовности.
По делото е постъпила молба с вх. №12348/27.10.2025 г., с която е направено искане съдът да издаде на името на ищеца съд. удостоверения, които да послужат на ищеца за снабдяването му със скица и данъчна оценка на процесните имоти. Съдът с резолюция от 28.10.2025 г.е указал да се издадат исканите съд. удостоверения.
Видно от върнатото съобщение, с което е връчен препис от определениe №1871 от 09.10.2025 г., е, че същото е връчено на ищеца, ч/з пълномощника на 28.10.2025 г.
Съдът в изпълнение на задълженията си по чл.140 от ГПК, след като извърши проверка на редовността на предявената ИМ след изтичане на срока, определен с горецитирания съд. акт, констатира че въпреки изрично дадените указания ищецът не е отстранил констатираните нередовности в срок до 04.11.2025 г. В указания срок не са представени докства за внесена по сметка на РС-Рг държ. такса, респ. за цената на предявения иск.
Същевременно не е представена и вписана ИМ.
По делото на 12.11.2025 г. по ел. поща на съда е депозирана молба, към която след изтичане на срока по чл.129 от ГПК, ищецът представя копие от платежно нареждане, удостоверение за данъчна оценка и схеми на процесните имоти. Същевременно прави искане съдът да удължи срока за изпълнение на дадените указания досежно вписване на ИМ.
Съдът счита, че така депозираната молба с правно основание чл.63 от ГПК, следва да бъде оставена без уважение, предвид факта че процесуалните срокове може да бъдат продължени по посочения ред, но преди тяхното изтичане. В случая срока за изпълнение на указанията на съда е изтекъл на 04.11.2025 г., а молбата е депозирана в съда на 12.11.2025 г., т.е. осем дни слез изтичане на срока.
С оглед на горното, съдът намира че неизпълнението на дадените от съда указания по привеждането на ИМ в съответствие с изискванията на закона е процесуално бездействие, имащо за последица връщане на ИМ, тъй като процесуалните срокове са преклузивни и след изтичането им се погасява правото за извършване на съответното процесуално действие.
Мотивиран от горното, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на ищеца с молба с вх. №13185 от 12.11.2025 г. за продължаване на срока за отстраняване на нередовностите в ИМ, констатирани с 1 определениe №1871 от 09.10.2025 г. и за представяне на вписана ИМ, поради депозирането й след изтичане на сроковете по чл.63 от ГПК.
ВРЪЩА э, депозирана от „АМКБ.“ЕООД, ЕИК 115887580, седалище и адрес на управление: гр. П., р.„Ц.“, у.„З.С.“4, представлявано от В.Н. – управител, ч/з адв. Л.А., въз основа на която е образувано гр. дело №1252 по описа за 2025 г. на Рг.РС.
ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело №1252 по описа за 2025 г. на Рг.РС.
Определението подлежи на обжалване с ЧЖ, подадена ч/з Рг.РС до Бл.ОС, в едноседмичен срок, считано от датата на връчването му на ищеца.
Съдия при Районен съд – Разлог: _______________________
2