Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 2072 от 12.11.2025, Районен съд - Разлог

Съд
Районен съд - Разлог
Дело
Гражданско дело 1252/2025
Вид
Определение № 2072
Подписан
12.11.2025
В сила
17.03.2026
Състав
Искра Кирилова Трендафилова

Цитирани разпоредби

  • чл.129 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.140 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.63 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 2072 гр. Разлог, 12.11.2025 г.

РАЙОНЕН СЪД – РАЗЛОГ, ІІ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на дванадесети ноември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Искра К. Трендафилова разгледа докладваното от Искра Трендафилова, Гр. дело № 20251240101252 по описа за 2025 г.

Делото е образувано по депозирана ИМ от „АМКБ.“ЕООД, ЕИК*, с адрес: г.П., р.„Ц.“, у.

„З.С.“4, представлявано от В.Н. – управител, ч/з адв. Л.А., с правно основание чл.87, ал.3 от ЗЗД.

С определениe №1871 от 09.10.2025 г., съдът е оставил иИМ без движение, поради констатирани нередовности.

По делото е постъпила молба с вх. №12348/27.10.2025 г., с която е направено искане съдът да издаде на името на ищеца съд. удостоверения, които да послужат на ищеца за снабдяването му със скица и данъчна оценка на процесните имоти. Съдът с резолюция от 28.10.2025 г.е указал да се издадат исканите съд. удостоверения.

Видно от върнатото съобщение, с което е връчен препис от определениe №1871 от 09.10.2025 г., е, че същото е връчено на ищеца, ч/з пълномощника на 28.10.2025 г.

Съдът в изпълнение на задълженията си по чл.140 от ГПК, след като извърши проверка на редовността на предявената ИМ след изтичане на срока, определен с горецитирания съд. акт, констатира че въпреки изрично дадените указания ищецът не е отстранил констатираните нередовности в срок до 04.11.2025 г. В указания срок не са представени докства за внесена по сметка на РС-Рг държ. такса, респ. за цената на предявения иск.

Същевременно не е представена и вписана ИМ.

По делото на 12.11.2025 г. по ел. поща на съда е депозирана молба, към която след изтичане на срока по чл.129 от ГПК, ищецът представя копие от платежно нареждане, удостоверение за данъчна оценка и схеми на процесните имоти. Същевременно прави искане съдът да удължи срока за изпълнение на дадените указания досежно вписване на ИМ.

Съдът счита, че така депозираната молба с правно основание чл.63 от ГПК, следва да бъде оставена без уважение, предвид факта че процесуалните срокове може да бъдат продължени по посочения ред, но преди тяхното изтичане. В случая срока за изпълнение на указанията на съда е изтекъл на 04.11.2025 г., а молбата е депозирана в съда на 12.11.2025 г., т.е. осем дни слез изтичане на срока.

С оглед на горното, съдът намира че неизпълнението на дадените от съда указания по привеждането на ИМ в съответствие с изискванията на закона е процесуално бездействие, имащо за последица връщане на ИМ, тъй като процесуалните срокове са преклузивни и след изтичането им се погасява правото за извършване на съответното процесуално действие.

Мотивиран от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на ищеца с молба с вх. №13185 от 12.11.2025 г. за продължаване на срока за отстраняване на нередовностите в ИМ, констатирани с 1 определениe №1871 от 09.10.2025 г. и за представяне на вписана ИМ, поради депозирането й след изтичане на сроковете по чл.63 от ГПК.

ВРЪЩА э, депозирана от „АМКБ.“ЕООД, ЕИК 115887580, седалище и адрес на управление: гр. П., р.„Ц.“, у.„З.С.“4, представлявано от В.Н. – управител, ч/з адв. Л.А., въз основа на която е образувано гр. дело №1252 по описа за 2025 г. на Рг.РС.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело №1252 по описа за 2025 г. на Рг.РС.

Определението подлежи на обжалване с ЧЖ, подадена ч/з Рг.РС до Бл.ОС, в едноседмичен срок, считано от датата на връчването му на ищеца.

Съдия при Районен съд – Разлог: _______________________

2