Определение № 28 от 08.01.2020, Административен съд - Пазарджик
- Съд
- Административен съд - Пазарджик
- Дело
- Административно дело 678/2019
- Вид
- Определение № 28
- Подписан
- 08.01.2020
- В сила
- 27.05.2020
- Състав
- ХРИСТИНА ПЕТКОВА ЮРУКОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 61 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 118, ал. 1 · Кодекс за социално осигуряване
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 28/8.1.2020г. гр. Пазарджик
Административен съд Пазарджик, VІ състав, в закрито заседание на осми януари, две хиляди и двадесета година, в състав СЪДИЯ: ХРИСТИНА
ЮРУКОВА като разгледа докладваното от съдия Юрукова административно дело № 678, по описа на съда за 2019 г., намери за установено следното:
Производството е образувано по жалба на Ц.Д.М., с ЕГН **********,***, против Решение № 1012-12-71#1/17.05.2019г. на директор на ТП на НОИ Пазарджик, с което е потвърдено Разпореждане № РВ-3-12-00545429/01.04.2019г. на ръководителя на контрола по разходите на ДОО. След запознаване с административната преписка, съдът намира, че жалбата, с която е сезиран, е процесуално недопустима поради просрочие. Съображенията за това са следните:
Административният орган е предприел действия по съобщаване на Решение № 1012-12-71#1/17.05.2019г. на директор на ТП на НОИ Пазарджик по реда на чл. 61 от АПК. Видно от представеното копие на известие за доставяне № ИДPS 012S53S, Ц.М. го е получила на 23.05.2019г. В решението изрично е указано, че може да бъде обжалвано в 14-дневен срок от получаването му пред Административен съд - Пазарджик, като жалбата се подава чрез ТП на НОИ Пазарджик. С вх. № 1012-12-108/10.06.2019г. в ТП на НОИ - Пазарджик е депозирана жалба, от Ц.М., адресирана до Административен съд Пазарджик. Към жалбата в административната преписка е представен пощенски плик в оригинал, като от пощенското му клеймо е видно датата на подаване в Пощенска станция 4601 гр. Велинград – 07.06.2019г.
С писмо изх. № 1012-71#2 от 14.06.2019 година, подписано от Директора на ТП на НОИ - Пазарджик, жалбата на г-жа М. е изпратена до Административен съд - Пазарджик и въз основа на нея е образувано настоящото съдебно производство. Предвид наличните данни, че Решение
№ 1012-12-71#1/17.05.2019г. на директор на ТП на НОИ Пазарджик е съобщено на Ц.М. на 23.05.2019 година, то срокът по чл. 118, ал.
1 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, е изтекъл на 06.06.2019 година /четвъртък - работен ден/, а жалбата до съда е депозирана чрез административния орган на 07.06.2019 година.
Съдът с Разпореждане № 1629/27.09.2019г. е задължил административния орган да представи отново копие на доказателствата за връчване на оспорения административен акт, които са представени в указания срок и от тях ясно се вижда датата на връчване – 23.05.2019г. Със същото разпореждане на жалбоподателката е указано, че следва да представи по делото доказателства за срочност на жалбата й срещу решението. Съобщението е връчено на посочения адрес ( който е и адресът от административното производство). Съобщението е получено от адвокат А. на 07.10.2019г. Съдът е извършил повторно съобщаване, тъй като адвокат А. се е подписал в графа лично получил. Видно от надлежно оформената разписка по връчване от длъжностното лице, адресатът е търсен на четири дати пред октомври и ноември 2019г. По данни на бащата на жалбоподателката – Д. М., тя работи извън България. Извършено е уведомяване чрез залепване на съобщеното на 21.11.2019г. Жалбоподателката М. не се е явила в деловодството на РС Велинград за получаване на съобщението в указания срок (14-дни след поставянето на уведомлението – 05.12.2019г.)
В 7-дневния срок след уведомяването – до 12.12.2019г., включително и до настоящия момент, жалбоподателката Ц.М. не е представила доказателства за срочност на своята жалба.
При така установените факти настоящият съдебен състав намира, че жалбата, с която е сезиран, е просрочена - подадена е след изтичане на 14-дневния, визиран в чл. 118, ал. 1 от