Определение № 724 от 21.11.2025, Апелативен съд - София
- Съд
- Апелативен съд - София
- Дело
- Въззивно търговско дело 115/2025
- Вид
- Определение № 724
- Подписан
- 21.11.2025
- Състав
- Светла Станимирова, Васил Василев, Рени Ковачка
Цитирани разпоредби
- чл.262,ал.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.262, ал.2, т.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.274, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 724 гр. София, 21.11.2025 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 9-ТИ ТЪРГОВСКИ, в закрито заседание на осемнадесети ноември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Светла Станимирова
Членове:
Рени Ковачка
Васил Василев като разгледа докладваното от Светла Станимирова Въззивно търговско дело № 20251001000115 по описа за 2025 година
Производството е по чл.262,ал.2 ГПК.
С Разпореждане №380 от 05.03.2025г. съдът е оставил без движение въззивна жалба вх.№ 87089 от 06.08.2024г., депозирана от ответника в първата инстанция Сдружение „Българска федерация по спортна акробатика“, чрез Н.
Н. К. в качеството му на вписан представляващ – Генерален секретар и избран Председател на Управителния съвет на Сдружението против Решение №1002 от 11.07.2024г. на СГС, ТО, VI-6 състав, постановено по т.д.№ 1027 от 2023г.
СЪДЪТ е указал на Сдружение „Българска федерация по спортна акробатика“ в едноседмичен срок от съобщението чрез законния си представител да потвърди действията от името на сдружението по подаване на въззивна жалба срещу Решение №1002 от 11.07.2024г. на СГС, ТО, VI-6 състав, постановено по т.д.№ 1027 от 2023г., която е подадена от лице без представителна власт или да представи доказателства, че от връчването на първоинстанционното решение – 23.07.2024г. до крайния срок за обжалването му - 06.08.2024г., законният представител на сдружението В. К. е отсъствал от седалището му или е бил възпрепятстван да подаде жалба.
На жалбоподателя е указано, че при неизпълнение на указанията в срок въззивната жалба ще бъде върната и въззивното производство – прекратено.
От данните по делото, отразени в ЕИСС е видно, че съобщението за връчване на Разпореждане №380 от 05.03.2025г. на САС е изпратено на Бюро „Призовки“ на 06.03.2025г. Тъй като продължително време не е върната разписка за връчване, деловодителят е извършил проверка и установил при разговор с призовкаря Е. З., че същата е изгубила съобщението.
Затова с Разпореждане от 12.06.2025г. съдът е разпоредил да се изготви ново съобщение за връчване. Същото е изготвено на 13.06.2025г. и изпратено на 1
Бюро „Призовки“, заведено в Описната книга на 17.06.2025г.
Видно от данните, отразени от длъжностното лице по призоваването в ЕИСС под номера на делото, съобщението, ведно с Разпореждане №380 от 05.03.2025г. е отбелязано да са връчени на жалбоподателя на 19.06.2025г. чрез Н.
К..
Тъй като по делото липсва върнато от призовкаря съобщение за връчване на хартиен носител, то с разпореждане от 25.09.2025г. съдът е разпоредил да се изготви ново съобщение до жалбоподателя за връчване на Разпореждане №380 от 05.03.2025г.
Видно от данните по делото, съобщението за оставянето на въззивната жалба без движение с конкретни указания е връчена на въззивния жалбоподател Сдружение „Българска федерация по спортна акробатика“, чрез Н. К. на 22.10.2025г. Едноседмичният срок за изпълнение на указанията изтича на 29.10.2025г. /сряда/, присъствен ден. До момента указанията на съда не са изпълнени.
Това налага въззивната жалба да бъде върната на нейния подател поради неотстраняване на нередовностите в срок и прекратяване на въззивното производство. За тези последици жалбоподателят е бил изрично уведомен с разпореждането.
По горните съображения и на основание чл.262, ал.2, т.2 ГПК Софийският Апелативен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА въззивна жалба вх.№ 87089 от 06.08.2024г., на Сдружение „Българска федерация по спортна акробатика“, гр.София, ул.“Васил Левски“ №75.
ПРЕКРАТЯВА производството по в.т.д.№115/2025г. по описа на САС.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред ВКС при условията на чл.274, ал.2 ГПК.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2