Определение № 1350 от 25.10.2017, Районен съд - Хасково
- Съд
- Районен съд - Хасково
- Дело
- Гражданско дело 2044/2017
- Вид
- Определение № 1350
- Подписан
- 25.10.2017
- В сила
- 07.11.2017
- Състав
- ПЕТЪР НАЙДЕНОВ ВУНОВ
Цитирани разпоредби
- чл. 127 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 128 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 129, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 129, ал. 2 и ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 129, ал. 2 и ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 290 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 63, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 63, ал. 2, изр. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 9 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 69, ал. 1 · Закон за наследството
- чл. 34, ал. 1 · Закон за собствеността
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 1350/25.10.2017 г., гр. Хасково
Хасковският районен съд, Девети граждански състав на двадесет и пети октомври две хиляди и седемнадесета година в закрито заседание в следния състав:
Председател:
Петър Вунов като разгледа докладваното от съдията Петър
Вунов гражданско дело № 2044 по описа за 2017 г. на Районен съд - Хасково, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е образувано по искова молба от Е.Р.Б. с правно основание чл. 34, ал. 1 ЗС, вр. с чл. 69, ал. 1 ЗН за делба на подробно описани недвижими имоти.
При извършена служебна проверка по реда на чл. 129, ал. 1 ГПК исковата молба е оставена без движение с разпореждане от 21.08.2017 г., като на ищеца са дадени конкретни и ясни указания за отстраняване на констатираните нередовности в двуседмичен срок. Едновременно с това е указано и че при неизпълнението им в срок производството по делото ще бъде прекратено.
От приложената по делото разписка е видно, че съобщението за това е връчено редовно на ищеца на 01.09.2017 г.
На 15.09.2017 г., при спазване на определения срок, е подадена молба от ищеца, с която е поискано продължаване на срока за изпълнение на дадените указания.
Съдът, на основание чл. 63, ал. 1 ГПК, е уважил същата, като е продължил срока с две седмици, който съгласно чл. 63, ал. 2, изр. 2 ГПК тече от изтичане на първоначалния, в случая – от 15.09.2017 г.
Следователно, крайният срок е изтекъл на 29.09.2017 г. /присъствен ден/, като не е поискано ново продължаване на срока.
Въпреки това и до настоящия момент не са отстранени констатираните недостатъци.
Безспорно е, че правото на иск може да бъде надлежно упражнено чрез предявяването на редовна исковата молба, а за да е такава, тя трябва да отговаря на изискванията на чл. 127 и чл. 128 ГПК.
От друга страна, неизпълнението на дадените по реда на чл. 129, ал. 2 и ал. 4 ГПК указания във връзка с редовността на исковата молба представлява предвидено от закона основание за нейното връщане, съотв. за прекратяване производството по делото.
За пълнота е необходимо да се отбележи, че евентуалното повторно даване на указания на ищеца за отстраняване нередовности на исковата молба, би нарушило прогласения в чл. 9 ГПК принцип за равнопоставеност на страните в гражданския процес, като би поставило една от тях в привилегировано положение спрямо противната и би превърнало съдът в нейн помощник. В този смисъл е Решение № 315 от 07.12.2010 г. по гр. д. № 3555/2008 г. на ВКС, IV г. о., постановено по реда на чл. 290 ГПК, поради което имащо характер на задължителна съдебна практика съгласно т. 2 на Тълкувателно решение № 1 от от 19.02.2010 г. по тълк. д. № 1/2009 г. на ВКС, ОСГТК.
Ето защо съдът намира, че на основание чл. 129, ал. 4, вр. ал. 3 ГПК, доколкото вече е образувано дело, производството по него следва да бъде прекратено.
Мотивиран от горното, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 2044/2017 г. по описа на Районен съд - Хасково.
Определението може да бъде обжалвано с частна жалба пред Окръжен съд -
Хасково в едноседмичен срок от съобщаването му на ищеца.
СЪДИЯ:/п/ не се чете
/Петър
Вунов/
Вярно с оригинала!
Секретар:Щ.М.