Разпореждане № 10345 от 10.08.2026, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Административно наказателно дело 10900/2026
- Вид
- Разпореждане № 10345
- Подписан
- 10.08.2026
- В сила
- 01.09.2026
- Състав
- СИЛВИЯ ВЕНЦИСЛАВОВА ТАЧЕВА
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 10345 гр. София, 10.08.2026 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 7-МИ СЪСТАВ, в закрито заседание на десети август през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: СИЛВИЯ В. ТАЧЕВА като разгледа докладваното от СИЛВИЯ В. ТАЧЕВА Административно наказателно дело № 20261110210900 по описа за 2026 година Днес, 10.08.2026г., подписаната Силвия Тачева районен съдия и съдиядокладчик по НАХД № 10900/2026г., след като се запознах с жалбата на Г. А.
Б., чрез адв. Б. срещу наказателно постановление № 25-4332001811/10.02.2025г., издадено от СДВР, намирам, че същата следва да бъде оставена без разглеждане като процесуално недопустима.
Това е така, тъй като жалбата е просрочена - подадена е след изтичането на законоустановения 7-дневен срок за обжалване на наказателното постановление.
Изводът за това следва от обстоятелството, че от оформеното известие за доставяне (разписка), приложено по делото от административнонаказателната преписка, се установява, че НП е било получено от жалбоподателката лично на 26.11.2025г. При това положение 7-дневният срок за обжалването му следва да се счита за изтекъл на 11.12.2025г. /четвъртък, работен ден/. Същевременно жалбата срещу НП е датирана от самата жалбоподателя с дата 29.06.2026г. Ето защо, жалбата е просрочена.
Изхождайки от тези обстоятелства в съвкупност, съдът намира, че процесната жалба е процесуално недопустима, поради което е налице хипотезата на чл. 63, ал. 2 ЗАНН за прекратяване на съдебното производство по делото.
Така мотивиран и на основание с чл. 63, ал. 2 вр. чл. 84 ЗАНН вр. чл. 345 НПК, съдът
1
РАЗПОРЕДИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба от Г. А. Б., чрез адв. Б. срещу наказателно постановление № 25-4332-001811/10.02.2025г., издадено от СДВР.
ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД № 10900/2026г. по описа на СРС, НО, 7-мти състав.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд София-град в седемдневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.
Препис от определението да се изпрати на жалбоподателката и на административнонаказващия орган.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2