Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Решение № 279 от 04.07.2022, Районен съд - Велико Търново

Съд
Районен съд - Велико Търново
Дело
Административно наказателно дело 596/2022
Вид
Решение № 279
Подписан
04.07.2022
В сила
05.08.2022
Състав
ДАНИЕЛ ЙОРДАНОВ

Цитирани разпоредби

  • чл. 104а · Закон за автомобилните превози
  • чл. 183, ал. 2 · Наказателно-процесуален кодекс
  • чл. 9, ал. 4 · Наредба № 11 от 31 октомври 2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари

РЕШЕНИЕ

№ 279 гр. Велико Търново, 04.07.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

РАЙОНЕН СЪД – ВЕЛИКО ТЪРНОВО, II СЪСТАВ, в публично заседание на тридесети юни през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: ДАНИЕЛ ЙОРДАНОВ при участието на секретаря ВАНЯ ИВ. ФИЛИПОВА като разгледа докладваното от ДАНИЕЛ ЙОРДАНОВ Административно наказателно дело № 20224110200596 по описа за 2022 година Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на „***“ ЕООД против Наказателно постановление № 35-0000048 от 20.01.2022 г. на Директора на РД "АА" гр. Плевен, с което за нарушение на чл. 9, ал. 4 от Наредба № 11 от 31.10.2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари и на основание чл. 104а от ЗАвП на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 1 000 /хиляда/ лева. Претендира се неговата отмяна с оплаквания за незаконосъобразност.

Страните, редовно призовани, не се представляват в съдебно заседание и не вземат становище по жалбата.

Постъпило е писмено такова от жалбоподателя.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено от фактическа и правна страна следното:

Административно наказателното производство е образувано със съставянето на АУАН № 310868 от 04.01.2022 г., според констатациите на който, на посочената дата 04.01.2022 г., около 12:30 часа, в гр. Велико Търново, на ул. Козлуджа 2Б, в сградата на ОО АА Велико Търново, при подаване на документи за отразяване на настъпили 1 промени в обстоятелствата в лиценз № 12693 за международен автомобилен превоз на товари, издаден на 28.01.2015 г., валиден до 27.01.2025 г., дружеството-жалбоподател не подало заявление по образец /Приложение № 11б/ от Наредба № 11 от 31.10.2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари в 30 дневен срок /до 29.11.21 г./ за отразяване на настъпили промени в обстоятелствата в лиценз № 12693, удостоверени с документи по чл. 8 от същата Наредба, извън случаите по чл. 10, ал. 2 от ЗАвП, а именно промяна в седалището и адреса на управление и промяна на управителя, и двете извършени на 27.10.2021 г., което било видно от справка в Търговския регистър.

Контролният орган е приел, че по този начин дружеството - жалбоподател е нарушило разпоредбата чл. 9, ал. 4 от Наредба № 11 от 31.10.2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари.

Актът за установяване на административно нарушение е съставен в присъствието на упълномощен представител на дружеството, връчен му надлежно и е подписан от него без възражения. Срещу акта не са постъпвали и писмени възражения.

Въз основа на него е последвало и издаването на обжалваното наказателно постановление, в което наказващият орган е възпроизвел описаната в акта фактическа обстановка, подвел е нарушението под санкционната разпоредба на чл. 104а от ЗАвП, налагайки на дружеството-жалбоподател имуществена санкция в размер на 1 000 /хиляда/ лева.

Представени са и доказателства за компетентността на административно наказващия орган да издава НП по ЗАвП.

Горната фактическа обстановка съдът изведе след анализ на приобщените по делото гласни и писмени доказателства. Същата не е спорна и между страните.

С оглед на установеното се налагат следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежно легитимирано лице, в законоустановения срок, пред компетентния да се произнесе съд. Разгледана по същество е основателна.

При разглеждане на дела срещу наказателни постановления, районният съд е винаги инстанция по същество - чл. 63, ал.1 от ЗАНН. Това означава, че следва да провери законосъобразността на обжалваното наказателно постановление, т.е. дали правилно е приложен както процесуалният, така и материалният закон, независимо от основанията, посочени от жалбоподателя.

При извършване на посочената проверка, съдът констатира, че в хода на административнонаказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което има за последица отмяна на обжалваното наказателно 2 постановление. Съгласно чл. 42, т. 3 и чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН акта и наказателното постановление следва да съдържат датата на извършване на нарушението. В случая и в двата акта погрешно е посочена датата на извършване на нарушението. Това е императивно предвиден реквизит и има съществено значение при индивидуализация на нарушението. В същото време е и предмет на доказване, поради което такъв пропуск не може да бъде преодолян в процеса на обжалване на наказателното постановление. Отсъствието или неяснотата при определянето му води до ограничаване на правото на защита на санкционираното лице.

Съгласно разпоредбата на чл. 9, ал. 4 от Наредба № 11 от 31.10.2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари, при настъпване на промени в обстоятелствата, удостоверени с документите по чл. 8, извън случаите по чл. 10, ал. 2 от Закона за автомобилните превози, лицето по чл. 2, ал. 1 е длъжно в 30-дневен срок да подаде заявление (приложение № 11б) по образец (приложение № 11б). Видно от представените пред съда извадки от Търговския регистър, промяната в седалището и адреса на управление и на управителя на дружеството са извършени на 27.10.2021 г. и от следващия ден е започнал да тече и 30-дневния срок за заявяване на промяната. На основание чл. 84 от ЗАНН, във връзка с чл. 183, ал. 2 от НПК, срокът е изтекъл на 26.11.2021 г. - петък - присъствен ден и превозвачът след тази дата е бил в нарушение.

Като е приел друга дата за крайна дата на изтичане на 30-дневния законов срок, АНО е допуснал нарушение на правилата за броене на сроковете и неправилно е ангажирал отговорността на дружеството жалбоподател за извършване на нарушение, посочвайки грешна дата на извършването му.

Този порок е дотам съществен, че сам по себе си обуславя незаконосъобразност на НП и отмяната му само на това процесуално основание.

Водим от горното, съдът

РЕШИ:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 35-0000048 от 20.01.2022 г. на Директора на РД "АА" гр. Плевен, с което на жалбоподателя „***“ ЕООД, на основание чл. 104а от ЗАвП е наложена имуществена санкция в размер на 1 000 / хиляда/ лева, като незаконосъобразно.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, пред Административен съд - Велико Търново.

Съдия при Районен съд – Велико Търново: _______________________ 3