Определение № 1990 от 01.10.2020, Апелативен съд - София
- Съд
- Апелативен съд - София
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 2139/2020
- Вид
- Определение № 1990
- Подписан
- 01.10.2020
- Състав
- Теодора Кръстева, Ивайло Младенов, Светлин Михайлов
Цитирани разпоредби
- чл.280 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 315, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 7, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
Номер 1990
15.09.2020 г.
Апелативен съд - София
Град София
3-ти търговски
На 15.09.2020 година в закрито заседание в следния състав:
Председател:
Членове:
Теодора Кръстева
Ивайло Младенов
Светлин Михайлов като разгледа докладваното от Теодора Кръстева Въззивно частно гражданско дело № 20201000502139 по описа за 2020 година
Производството е образувано по частна жалба от ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ срещу определение № 659/ 12.02.2020 г. по гр. д. № 20201200500122/2020 г. по описа на Окръжен съд – Благоевград, с което е върната подадената от страната въззивна жалба с вх. № 1054/ 27.01.20202 г. против постановеното по делото решение № 607/ 23.12.2019 г.
Твърди се, че определението е неправилно и следва да бъде отменено. Подробни съображения са изложени в жалбата.
Съдът като обсъди наведените с жалбата доводи и материалите по делото, намира за установено следното:
Частната жалба е подадена в срок, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт и от легитимирано да обжалва лице, поради което е допустима. Разгледана по същество е неоснователна.
За да постанови атакувания съдебен акт, първоинстанционният съд е изложил мотиви, че тъй като, в проведеното на 09.12.2019 г. съдебно заседание, в което е даден ход на устните състезания, съдът е обявил, че ще се произнесе с решение на 23.12.2019 г. и решението е обявено на тази дата, то срокът за обжалване е изтекъл на 06.01.2020 г., без значение датата на която е връчено решението.
Определението е правилно.
По спорния по делото въпрос, от кога тече срокът за обжалване на решение, чието обявяване е по реда на чл. 315, ал. 2 ГПК, е постановено Тълкувателно решение № 12 от 11.03.2013 г. на ВКС по тълк. д № 12/ ОСГК, с което е прието разрешението, че срокът за обжалване на решение, обявено при условията на чл. 315, ал. 2 ГПК тече от датата, на която съдът е посочил, че ще постанови решението си. Връчването по чл. 7, ал. 2 ГПК на преписи от решението променя началния момент на срока за подаване на жалба, само ако на страните е изпратен препис от решението с други указания или решението е обявено след датата, предварително посочена по чл. 315, ал. 2 ГПК.
В тълкувателния акт са изложени мотиви, че изпращането на препис от решението има само информативен характер.. Целта на разпоредбата е по – бързо приключване на съдебното производство, като се стимулират страните, да проявят инициатива и да извършат 1 справка в регистъра на съдебните решения към съответния съд, който е публичен и по този начин да се ускори съобщаването на съдебните актове, от което зависи началото на срока за обжалването им.
Ето защо, обстоятелството, кога на жалбоподателя е връчен препис от решението е без правно значение, тъй като в случая, съдът е обявил решението си на посочената дата 23.12.2019 г. Спрямо датата на която е изтекъл срокът, подадената на 27.01.2020 г. въззивна жалба е просрочена, поради което и атакуваното определение е правилно и следва да бъде потвърдено.
Водим от горното, Софийският апелативен съд
ОПРЕДЕЛИ:
П О Т ВЪ РЖ Д А ВА определение № 659/ 12.02.2020
20201200500122/2020 г. по описа на Окръжен съд – Благоевград. г. по гр. д.
№
Определението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд, в едноседмичен срок от съобщаването му на страната, при условията на чл.280 ГПК.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2