Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 11274 от 11.06.2025, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Въззивно гражданско дело 9704/2024
Вид
Определение № 11274
Подписан
11.06.2025
В сила
24.12.2025
Състав
Невена Чеуз, Наталия Петрова Лаловска, ДОБРОМИР СТЕФАНОВ СТЕФАНОВ

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 11274 гр. София, 11.06.2025 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗ. IV-Д СЪСТАВ, в закрито заседание на единадесети юни през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Невена Чеуз

Членове:

Наталия П. Лаловска

Добромир Ст. Стефанов като разгледа докладваното от Наталия П. Лаловска Въззивно гражданско дело № 20241100509704 по описа за 2024 година

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на ответника Р. Б. О. срещу решение № 2460/13.02.2024г., по гр.д. № 3391/2023г. по описа на СРС, 59-и състав, постановено по реда на чл. 344, ал. 1 ГПК.

При извършената проверка по реда на чл. 267, ал. 1 ГПК, вр. чл. 262, ал. 2, т. 2 ГПК въззивният съд е констатирал, че въззивната жалба е нередовна - от съдържанието й не става ясно обжалва ли се първоинстанционното решение и ако се обжалва, какво е отправеното искане към въззивния съд – нередовност по чл. 260, т. 4 ГПК. С разпореждане № 7887/25.03.2025г. на въззивника О. са дадени указания за отстраняване на нередовностите на въззивната жалба. Указани са му и последиците от неизпълнението на указанията в предоставения срок - въззивната жалба ще бъде върната, а производството пред въззивния съд – прекратено.

Видно от удостоверяването на връчителя в разписката за връчване на разпореждането от 25.03.2025г., призовкарят извършил 4 посещения на адреса на въззивника, посочен във въззивната жалба – гр. София, бл. ****, в продължение на повече от месец, с посочване на дати и часове на посещенията, едно от които в почивен ден – събота. Връчителят събрал сведения от съсед П.Н., че адресатът Р. Б. О. живее на адреса. При последното си посещение на 14.05.2025г. призовкарят залепил уведомление на вратата на жилището по правилото на чл. 47, ал. 1 ГПК. Срокът за получаване на книжата по чл. 47, ал. 2 ГПК изтекъл на 28.05.2025г., като на основание ал. 5 от същата норма съобщението се счита редовно връчено на 29.05.2025г. От връчването е изтекъл едноседмичният срок за изпълнение на указанията, дадени с разпореждане № 7887/25.03.2025г. Указанията не са изпълнени и до настоящия момент. На основание чл. 267, ал. 1 ГПК, вр. чл. 262, ал. 2, т. 1, вр. чл. 259, ал. 1 ГПК въззивната жалба следва да бъде върната.

Мотивиран от горното на основание чл. 267, ал. 1 ГПК, вр. чл. 262, ал. 2, т. 2 ГПК съдът

1

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА въззивна жалба с вх. № 80937/11.03.2024г., депозирана от ответника Р.

Б. О. срещу решение № 2460/13.02.2024г., по гр.д. № 3391/2023г. по описа на СРС, 59-и състав, постановено по реда на чл. 344, ал. 1 ГПК.

ПРЕКРАТЯВА производство по в.гр.д. № 9704/2024г. по описа на СГС, IV-Д въззивен състав.

Определението подлежи на обжалване пред САС с частна жалба в едноседмичен срок от съобщението до страните ведно с връчен препис от настоящото определение.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2