Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 132315 от 24.10.2023, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Частно гражданско дело 36794/2023
Вид
Разпореждане № 132315
Подписан
24.10.2023
В сила
24.10.2023
Състав
Калина Венциславова Станчева

Цитирани разпоредби

  • чл. 410 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 414, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 414а · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 414а, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 416, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 132315 гр. София, 24.10.2023 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 35 СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и четвърти октомври през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Калина В. Станчева като разгледа докладваното от Калина В. Станчева Частно гражданско дело № 20231110136794 по описа за 2023 година

По делото има издадена заповед по чл. 410 от ГПК, като същата е редовно връчена на длъжника "фирма" Црт. на 31.07.2023 г. В законоустановения срок за депозиране на възражение срещу заповедта, който според правилото на чл. 414, ал. 2 ГПК е 1-месечен, не е подадено възражение. Така са възникнали предпоставките по чл. 416, ал. 1 от ГПК за издаване на изпълнителен лист, доколкото заповедта е влязла в законна сила. В този смисъл и съдът се е произнесъл с разпореждане от 20.09.2023 г.

Подаденото възражение по чл. 414а от ГПК при изпълнение в срока за доброволно изпълнение вх. номер ******/20.10.2023 г. макар формално да носи това наименование не представлява същинско възражение по чл. 414а от ГПК, доколкото на първо място документът не е подаден в 1-месечния срок по чл. 414а, ал. 1 ГПК, изтекъл на 31.08.2023 г.

Отделно от това не са представени доказателства към молбата, сочещи, че са погасени именно вземанията на заявителя Ж. Т. С..

Ето защо и съдът приема, че по подадената молба вх. номер ******/20.10.2023 г., некоректно назована "възражение по чл. 414а от ГПК при изпълнение в срока за доброволно изпълнение" от длъжника, не следва да се произнася изрично.

Така мотивиран, съдът

РАЗПОРЕДИ:

Да се приложи към делото подадената молба от длъжника вх. номер ******/20.10.2023 г., некоректно назована "възражение по чл. 414а от ГПК при изпълнение в срока за доброволно изпълнение".

Разпореждането е окончателно.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

1

2