Определение № 23 от 09.03.2023, Административен съд - Русе
- Съд
- Административен съд - Русе
- Дело
- Касационно частно административно наказателно дело 78/2023
- Вид
- Определение № 23
- Подписан
- 09.03.2023
- Състав
- ДИАНА БОРИСОВА КАЛОЯНОВА ХРИСТОВА, ИВАЙЛО ЙОСИФОВ ИВАНОВ, ЙЪЛДЪЗ САБРИЕВА АГУШ
Цитирани разпоредби
- чл. 230 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 235 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 63в · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 154, ал. 1 и ал. 2 · Кодекс на труда
- чл. 154, ал. 1 и ал. 2 · Кодекс на труда
- чл. 183 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
Номер 23
09.03.2023 г. град Русе
Административен съд – Русе, касационен състав, на девети март две хиляди двадесет и трета година в закрито заседание в следния състав:
Председател: Ивайло Йосифов
Членове: 1. Йълдъз Агуш
2. Диана Калоянова като разгледа докладваното от съдия Калоянова частно касационно административнонаказателно дело номер 78 по описа за 2023 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.
229, ал. 1 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).
Образувано е по частна жалба на ЕТ „Джили - Сой - Джихангир Ибрям", ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Дулово, Област Силистра, ул. "Васил Левски" № 2, ет. 4, ап. 14, представлявано от Д. Ф. И. – управител против Протоколно определение № 61/26.01.2023 г. по АНД № 20234520200155 на Районен съд – Русе, с което жалбата на Ибрям в качеството му на едноличен търговец срещу Наказателно постановление № 38-0003272/30.11.2022, издадено от директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ Русе е оставена без разглеждане и производството по делото е прекратено. В частната жалба се развиват доводи за неправилност на определението. Твърди се, че срокът за обжалване на наказателното постановление не е изтекъл.
Касационният съд, като съобрази доводите в частната жалба и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:
Частната жалба е подадена от процесуално легитимирана страна и при наличие на правен интерес. Същата е депозирана в 7-дневен срок от съобщаване на определението съгласно чл. 230 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 6 от ЗАНН, поради което частната жалба е процесуално допустима.
Разгледана по същество, жалбата е основателна.
За да остави без разглеждане жалбата на търговеца и да прекрати производството по делото, районният съд е приел, че наказателното постановление е връчено на 14.12.2022 г. (отбелязването е върху самото наказателно постановление). В мотивната част на обжалваното определение е посочено следното: „Атакуваното в случая наказателно постановление било връчено на жалбоподателя, чрез надлежно упълномощено лице, на 14.12.2022 г. Следователно, преклузивният седемдневен срок за обжалването му пред съда е изтекъл в края на 28.12.2022 г., а жалбата, видно от извършената справка на интернет страницата на куриера, била подадена на 29.12.2022 г. С оглед изложеното жалбата е недопустима, тъй като е подадена извън срока за обжалване на наказателното постановление, поради което следва да се остави без разглеждане, а производството да се прекрати.“
Не се спори, че жалбата е подадена от търговеца на 29.12.2022 г. Спори се кога е крайният срок, до който същата може да бъде подадена.
Настоящия касационнен състав приема, че оплакванията на частния жалбоподател са основателни.
Съгласно чл. 59, ал.
2 от ЗАНН, наказателното постановление се обжалва в 14-дневен срок от връчването му. Неправилно жалбоподателят твърди, че районният съд се е позовал на чл. 63 от ЗАНН за определяне на срока за обжалване. Неправилно в мотивната част с думи е срокът е посочен като седемдневен, а е изчислен като 14-дневен.
Няма спор, че наказателното постановление е връчено на 14.12.2022 г. Съгласно ч. 84 от ЗАНН Доколкото в този закон няма особени правила за призоваване и връчване на призовки и съобщения, извършване на опис и изземване на вещи, определяне разноски на свидетели и възнаграждения на вещи лица, изчисляване на срокове, както и за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, на касационни жалби пред административния съд и предложения за възобновяване, се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс. В конкретния случай приложима е разпоредбата на чл. 183 от НПК (1) Сроковете се изчисляват в дни, седмици, месеци и години.(2) Срокът, който се изчислява в дни, започва да тече на следващия ден и изтича в края на последния ден.(3) Срокът, който се изчислява в седмици и месеци, изтича в съответния ден на последната седмица или на съответното число на последния месец. Когато последният месец няма съответно число, срокът изтича в последния ден на месеца. (4) Когато последният ден на срока е неприсъствен, срокът изтича в първия следващ присъствен ден.
Следователно, считано от 15.12.2022 г., срокът действително изтича на 28.12.2022 г. При съобразяване на разпоредбата на чл. 154, ал. 1 и ал. 2 от Кодекс на труда, 28.12.2022 г. е неприсъствен ден. Следователно, първият присъствен ден,, в който изтича 14-дневния срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН в конкретния случай е 29.12.2022 г. – деня, в който доказано жалбата е подадена.
Като е достигнал до извод, различен от изложения, районният съд е постановил неправилно определение, което следва да се отмени и делото да се върне насъщия състав за продължаване на съдопроизводствените действия.
Мотивиран от изложеното и на основание чл. 235 от АПК
ОПРЕДЕЛИ :
ОТМЕНЯ Протоколно определение № 61/26.01.2023 г. по АНД № 20234520200155 на Районен съд – Русе.
ВРЪЩА делото на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия.
Определението е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.