Разпореждане № 162195 от 20.10.2025, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Гражданско дело 11809/2025
- Вид
- Разпореждане № 162195
- Подписан
- 20.10.2025
- Състав
- ПЛАМЕН ИВАНОВ ШУМКОВ
Цитирани разпоредби
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 162195 гр. София, 20.10.2025 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 33 СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесети октомври през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: ПЛАМЕН ИВ. ШУМКОВ като разгледа докладваното от ПЛАМЕН ИВ. ШУМКОВ Гражданско дело № 20251110111809 по описа за 2025 година
Производството по делото е образувано по повод постъпила искова молба от И.
И. Б. против етажните собственици на сграда в режим на ЕС с адрес: ***.
Съдът, след като е извършил проверка за допустимостта и редовността на молбата и е намерил, че същата не отговаря на изискванията за редовност на процесуалния закон, с Определение № 9949/28.02.2024 г. е указал на ищеца, че в едноседмичен срок от получаване на съобщението следва да отстрани констатираните от съда нередовности, а именно:
1. Да посочи точен адрес за призоваване на ответниците, както и представляващо ответниците лице;
2. Да посочи налице ли е влязло в сила решение във връзка с оспорване представителната власт на избрания домоуправител Г. Хв, като в случай че е налице такова – да бъде представен препис от същото;
3. Да посочи номера на образуваното гр. дело във връзка с оспорване избора на домоуправител от предходно проведено общо събрание;
4. Да посочи датата, на която твърди да е проведено оспореното в настоящото производство общо събрание, тъй като неколкократно в исковата молба е посочена датата 28.02.2025 г., която не е била настъпила към момента на подаване на исковата молба /27.02.2025 г./;
5. да посочи датата, на която е узнал/получил решението по реда на чл. 16, ал. 7 ЗУЕС.
Съдебният акт, с което съдът е дал указания на ищеца, му е връчено на 21.03.2025 г., видно от разписката към съобщение от 28.02.2025 /л. 14/. След допускане на правна помощ на ищеца и назначаването на адв. Й О. М. – Г. за негов процесуален представител по делото, съдът е предоставил нов едноседмичен срок за изпълнение на указанието /л. 42/. Съобщението е връчено на ищеца чрез процесуалния му представител на 10.09.2025 г. видно от разписката към съобщение от 26.08.2025 г. В срока за изпълнение на указанията от ищцовата страна е постъпила молба за продължаване на срока за изпълнението им, като е посочено, че въпреки отправеното от процесуалния представител искане до ищеца, последният не й е указал съдействие за отстраняване на нередовностите на исковата молба. С определение от 19.09.2025 г. съдът е уважил искането на ищеца за продължаване на срока за изпълнение на указанията със срок от две седмици, считано от изтичане на първоначално определения срок, като продълженият срок е изтекъл на 02.10.2025 г. – четвъртък /присъствен ден/.
След като новият срок започва да тече от изтичането на първоначалния, то означава, че 1 жалбоподателят е длъжен сам да следи за началото и края на срока, като определението за продължаване на срока не подлежи на връчване – в този смисъл са напр. Определение № 8273/29.05.2024 г. по в. ч. гр. дело № 4725/2024 г. по описа на СГС, Определение №191/14.03.2011 г. на ВКС по ч.т.д. №143/2011г., ТК, Определение № 79/04.02.2010 г. на ВКС по ч.гр.д. № 24/2010 г., Определение № 150/02.03.2010 г. на ВКС по гр.д. № 109/2010 г. на ІV ГК; Определение № 402 от 31.05.2011 г. на ВКС по ч. т. д. № 278/2011 г., I т. о. и др.
На ищеца изрично е указано, че при неизпълнение на което и да е от указанията, исковата молба ще бъде върната.
Към настоящия момент не е представено доказателство за отстраняване на констатираните нередовности. Исковата молба и приложенията към нея следва да бъдат върнати на ищеца.
Мотивиран от горното и на осн. чл. 129, ал. 3 ГПК, съдът
РАЗПОРЕДИ:
ВРЪЩА искова молба с вх. № 72384/27.02.2025 г. заедно с приложенията към нея на нейния подател И. И. Б..
ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 11809/2025 г. по описа на Софийски районен съд.
Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на ищеца пред Софийски градски съд.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________
2