Определение № 2214 от 22.07.2026, Върховен касационен съд
- Съд
- Върховен касационен съд
- Дело
- Касационно търговско дело 1587/2026
- Вид
- Определение № 2214
- Подписан
- 22.07.2026
- Състав
- Ирина Петрова, Мария Бойчева, Десислава Добрева
Цитирани разпоредби
- чл. 229, ал. 1, т. 5 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 284, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 18, ал. 1 · Закон за политическите партии
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 2214 гр. София, 22.07.2026 г.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 1-ВО ТО 4-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесети юли през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Ирина Петрова
Членове:
Десислава Добрева
Мария Бойчева като разгледа докладваното от Мария Бойчева Касационно търговско дело № 20268002901587 по описа за 2026 година и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл. 18, ал. 1 от Закона за политическите партии.
Образувано е по касационни жалби от 15.06.2026 г. (адресирана до СГС), както и от 16.06.2026 г. (наименувана неправилно “частна”), подадени от Б. А. М., в качеството му на съучредител и член на Националния съвет на политическа партия “Движение на непартийните кандидати”, против решение от 07.05.2026 г., постановено по ф.д. № 40/2020 г. по описа на Софийски градски съд, ТО, VI-23 състав, за вписване на промени в състава на Националния съвет на партията.
Жалбоподателят поддържа, че е подал жалбите в законоустановения 7дневен срок, считано от връчването на препис от съдебното решение. Моли за неговата отмяна като неправилно, с доводи за неуведомяването му като член на Националния съвет за заседанието, проведено на 16.02.2026 г., на което са приети решенията, чието вписването е поискано пред Софийски градски съд.
Отправя се искане, ако се приеме, че доводите изискват събиране на доказателства извън настоящото производство, да се спре на основание чл.
229, ал. 1, т. 5 ГПК регистърното производство до приключване на образуваната “проверка в Прокуратурата относно подправянето на партийния печат върху свикващите документи”.
От ответната страна - политическа партия “Движение на непартийните кандидати”, се изразява становище за нередовност на жалбата поради нарушение на чл. 284, ал. 2 ГПК, тъй като подателят й няма юридическа правоспособност. Обжалваното решение се счита за правилно, а подадената жалба за неоснователна по подробно изложени аргументи за редовно свикване 1 и провеждане на заседанието на Националния съвет на партията на 16.06.2026 г.
От Софийска градска прокуратура не е подаден отговор.
Настоящият състав на Първо търговско отделение на ВКС, след като прецени данните по делото, намира следното:
Подадените жалби са недопустими като депозирани извън преклузивния срок по чл. 18, ал. 1 във вр. с чл. 17, ал. 1, т. 8 и чл. 17, ал. 2 ЗПП.
Видно от съобщението на л. 239 от първоинстанционното дело, постановеното решение на Софийски градски съд е изпратено на политическата партия “Движение на непартийните кандидати”, чрез адв. Р. Р., и връчено чрез адв. сътрудник на 15.05.2026 г. По делото няма данни пълномощията на процесуалния представител да са оттеглени.
Жалбоподателят обжалва позитивното решение в качеството си на член на Националния съвет на политическата партия. В случая от значение е фактът, че същият е вписан и като представляващ партията, заедно и поотделно с Б. Г. Н. и О. Б. Б., съгласно удостоверение от 25.02.2026 г. по ф.д.
№ 40/2020 г. на СГС (на л. 205 от първоинстанционното дело). Законът не поставя изискване, когато юридическо лице се представлява от две или повече лица заедно и поотделно, всеки от тях да бъде уведомяван за образуваното съдебно производство. Страна в регистърното производство е политическата партия и за да се счита същата за уведомена, е достатъчно връчване на книжата на единия от представителите й или на упълномощен адвокат, тъй като действията на всеки един от представляващите със самостоятелна представителна власт пораждат валидни правни последици за партията.
Обратното би дало възможност в хипотеза на вписани двама или повече представляващи със самостоятелни права, срокът за обжалване да се “подновява” с връчването на съдебния акт на всеки един от представителите на партията, което е процесуално недопустимо.
Следва да се отбележи и подаденото от Б. М. заявление от 23.02.2026 г. до СГС, в което същият се противопоставя на вписването на решенията на Националния съвет, приети на проведеното заседание на 16.02.2026 г.
(каквото заявление е подадено от О. Б. като член на Националния съвет и представляващ, на следващия ден – 24.02.2026 г.). Следователно Б. М. е бил уведомен за взетите решения, подлежащи на вписване, и като представляващ партията е могъл да следи развитието на съдебното производство. При това положение и съобразно изложените по-горе съображения се налага изводът, че предвиденият в чл.18, ал. 1 ЗПП преклузивен срок за обжалване на решението на СГС е изтекъл на 22.05.2026 г., вкл. за представляващия партията член на Националния съвет - Б. М.. Поради това не е било необходимо изпращане на ново съобщение до настоящия жалбоподател като член на Националния съвет на партията.
По тези съображения настоящият състав намира, че подадените жалби се 2 явяват просрочени, поради това недопустими и следва да бъдат оставени без разглеждане.
Този извод прави безпредметно обсъждането на доводите на ответната страна за даване указания към жалбоподателя, които не могат да санират пропуснатия срок, както и заявеното от обжалващия при условията на евентуалност искане за спиране на регистърното производство на основание чл. 229, ал. 1, т. 5 ГПК.
Мотивиран от горното, Върховният касационен съд, Търговска колегия, състав на Първо отделение,
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационните жалби от 15.06.2026 г. и от 16.06.2026 г., подадени от Б. А. М., в качеството му на съучредител и член на Националния съвет на политическа партия “Движение на непартийните кандидати”, против решение от 07.05.2026 г., постановено по ф.д. № 40/2020 г. по описа на Софийски градски съд, ТО, VI-23 състав.
Определението подлежи на обжалване пред друг състав на Върховния касационен съд в едноседмичен срок от съобщаването му на жалбоподателя.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3