Решение № 1352 от 01.10.2025, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Търговско дело 1452/2024
- Вид
- Решение № 1352
- Подписан
- 01.10.2025
- В сила
- 09.10.2025
- Състав
- Венета Цветкова
Цитирани разпоредби
- чл. 5, ал. 10 · Кодекс за социално осигуряване
- чл. 632, ал. 1 · Търговски закон
- чл. 632, ал. 2 · Търговски закон
- чл. 632, ал. 4 · Търговски закон
- чл. 735, ал. 2 · Търговски закон
РЕШЕНИЕ
№ 1352 гр. София, 01.10.2025 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО VI-3, в закрито заседание на тридесети септември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Венета Цветкова като разгледа докладваното от Венета Цветкова Търговско дело № 20241100901452 по описа за 2024 година
С решение от 25.09.2024 година на Софийски градски съд, ТО е открито производство по несъстоятелност по отношение на СЪНИ-И 2019 ЕООД, ЕИК: 205733955- в несъстоятелност, като производството е спряно на основание чл. 632, ал. 1 ТЗ и решението е обявено на същата дата в Търговския регистър.
В едногодишния срок по чл. 632, ал. 2 ТЗ не е поискано възобновяване на производството, като това не е сторено и понастоящем, нито от кредитор, нито от длъжника или друго заинтересовано лице.
Спиране на делото на основание чл. 632, ал. 5, вр. ал. 1 ТЗ се допуска само веднъж в производството освен в случаите по чл. 735, ал. 2 ТЗ. Спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок една година от вписването на решението, по молба на длъжника или на кредитор, при удостоверяване, че е налице достатъчно имущество или депозиране на необходимата сума за предплащане на указаните разноски. В случая, в този срок не е поискано възобновяване на производството, поради което съдът следва да прекрати производството по несъстоятелност и постанови заличаване на длъжника от търговския регистър.
Изпратено е и писмо до НОИ с искане за предоставяне на информация дали по отношение на длъжника е издадено удостоверение по чл. 5, ал. 10 от КСО. В отговор по делото е постъпило писмо, издадено от ТД на НОИ-София град, с което съдът е уведомен, че за длъжника не е предадена разплащателна и трудово-правна документация в осигурителния архив на НОИ. В писмото не е посочено по отношение на дружеството да е правена пълна ревизия и да са издавани задължителни предписания. Съдът не разполага с други възможности да изпълни изискването на чл. 5, ал. 10 от КСО, различни от възможностите на осигурителните органи, които са уведомени за предстоящото заличаване на търговеца.
Трайно установена е и съдебната практика относно въпроса от кой момент започва да тече едногодишният срок за възобновяване на спряно на основание чл. 632, ал. 1 ТЗ производство по несъстоятелност /напр. Решение № 45 от 04.04.2012 г. по търг.д. № 883/2011 на ВКС-ТК-ІІ ро отд., ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 60537 ОТ 04.11.2021 Г. ПО Т. Д. № 1308/2021 Г., Т.
К., ІІ Т. О. НА ВКС и др./. Прието е, че срокът по чл. 632, ал. 2 във връзка с, ал. 4 от ТЗ започва да тече от датата на вписване на първоинстанционното решение на съда по 1 несъстоятелността в търговския регистър. В конкретния случай, този срок е изтекъл на 25.09.2025 година.
Поради това и на основание чл. 632, ал. 4 ТЗ, Софийски градски съд, РЕШИ:
ПРЕКРАТЯВА производството по несъстоятелност на Ф.К. БИО ЕООД, ЕИК:
203897945.
ДА СЕ ЗАЛИЧИ Ф.К. БИО ЕООД, ЕИК: 203897945.
Решението може да се обжалва пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок по общия ред на ГПК от вписването му в търговския регистър.
Препис от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията за вписване.
Съдия при Софийски градски съд: _______________________
2