Определение № 4814 от 24.10.2024, Върховен касационен съд
- Съд
- Върховен касационен съд
- Дело
- Касационно гражданско дело 3376/2024
- Вид
- Определение № 4814
- Подписан
- 24.10.2024
- В сила
- 24.10.2024
- Състав
- Емил Томов, Геновева Николаева, Драгомир Драгнев
Цитирани разпоредби
- чл. 262, ал. 2, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 303, ал. 1, т. 1 и т. 7 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 303, ал. 1, т. 1 и т. 7 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 4814 гр. София, 24.10.2024 г.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 3-ТО ГРАЖДАНСКО
ОТДЕЛЕНИЕ 3-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и четвърти октомври през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Емил Томов
Членове:
Драгомир Драгнев
Геновева Николаева като разгледа докладваното от Геновева Николаева Касационно гражданско дело № 20248002103376 по описа за 2024 година за да се произнесе, взе предвид следното:
С определение № 4372 от 03.10.2024 г., постановено по настоящото дело, Върховният касационен съд, настоящият съдебен състав е оставил без разглеждане молбата на Д. П. Т. и М. Б. Д. с вх. № 268883 от 12.04.2024 г., с правно основание чл. 303, ал. 1, т. 1 и т. 7 ГПК, за отмяна на влязло в сила решение № 4765 от 06.08.2020 г. по гр. д. № 8714/2016 г. на Софийски градски съд, с което са уважени искове с правно основание чл. 74, ал. 1 и ал. 2 ЗОПДНПИ (отм.), предявени срещу молителите, като им е отнета по реда на гражданската конфискация еднофамилна жилищна сграда с гараж, находяща се в поземлен имот в [населено място],[жк], [улица], със застроена площ 111.60 кв.м..
Срещу горепосоченото определение на ВКС е подадена частна жалба с вх. № 17879 от 21.10.2024 г. от Д. П. Т. и М. Б. Д., чрез адв. Г. П. Т., с надлежно учредена представителна власт по делото.
Настоящият съдебен състав намира, че частната жалба е просрочена и като такава следва да бъде върната на основание чл. 275, ал. 2 вр. с чл. 262, ал. 2, т. 1 ГПК.
Определение № 4372 от 03.10.2024 г. по настоящото дело е съобщено на жалбоподателите Т. и Д., чрез адвокат Т., на 09.10.2024 г.. Едноседмичният срок по чл. 275, ал. 1 ГПК е изтекъл на 17.10.2024 г., а частната жалба е подадена в регистратурата на съда на 21.10.2024 г., т.е. след изтичането му. Поради това подадената частна жалба е просрочена и като такова подлежи на връщане.
Водим от горното, Върховният касационен съд, съставът на Трето гражданско отделение О П Р Е Д Е Л И:
ВРЪЩА частна жалба с вх. № 17879 от 21.10.2024 г. на Д. П. Т. и М. Б. Д..
1
Определението подлежи на обжалване пред друг тричленен състав на ВКС в едноседмичен срок от съобщаването му на жалбоподателите.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2