Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 1982 от 16.06.2026, Административен съд - Плевен

Съд
Административен съд - Плевен
Дело
Административно дело 499/2026
Вид
Определение № 1982
Подписан
16.06.2026
Състав
Любомира Кръстева

Цитирани разпоредби

  • чл. 27а · Закон за закрила на детето
  • чл. 27а,ал.4 · Закон за закрила на детето
  • чл. 28 · Закон за закрила на детето

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1982

Плевен, 16.06.2026 г.

Административният съд - Плевен - X състав, в закрито заседание на шестнадесети юни две хиляди двадесет и шеста година в състав:

СЪДИЯ:

ЛЮБОМИРА КРЪСТЕВА като разгледа докладваното от съдията Любомира Кръстева административно дело № 499/2026 г. на Административен съд - Плевен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 27а от Закона за закрила на детето.

Постъпила е жалба с вх.№3776/15.06.2026 г. подадена от Г. Г. Н. с [ЕГН] от [населено място], [улица] и от К. Н. К. с [ЕГН] от [населено място], общ. Тетевен, обл. Ловеч, [улица], против Заповед № ЗД/Д-ЕН-073/26.05.2026 г. издадена от Директор на Дирекция "Социално подпомагане" – Плевен, с която е предприета спешна мярка за закрила - настаняване на малолетната М. К. Н. [ЕГН], родена в [населено място], в професионално приемно семейство Е. И. и Ю. М. в [населено място], обл. Велико Търново, до произнасяне на съда с решение по чл. 28 от ЗЗДет.

Първоначално в съда е представена само жалбата, без приложена административна преписка. Жалбата е оставена без движение с указания за представяне на документ за внесена държавна такса от жалбоподателите. В предоставения срок е представена административната преписка по издаване на оспорения административен акт.

От данните по административната преписка се установява, че оспорената заповед е връчена на жалбоподателите на 29.05.2026 г. Срокът за оспорване е 14 дни от връчването на заповедта и изтича на 12.06.2026 г., петък, работен ден.

Жалбата е постъпила в ДСП – Плевен на 15.06.2026 г. с вх.№ 1506-945-00-2458 (лист 3 от делото).

Следва да се остави без движение жалбата и да се предостави срок на жалбоподателите да представят доказателства за подаване на жалбата в срок до 12.06.2026 г. по пощата.

На основание чл. 27а,ал.4 от ЗЗДет. Плевенски административен съд, десети административен състав,

ОПРЕДЕЛИ:

І. ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ жалба с вх.№3776/15.06.2026 г. подадена от Г. Г. Н. с [ЕГН] от [населено място], [улица] и от К. Н. К. с [ЕГН] от [населено място], общ. Тетевен, обл. Ловеч, [улица], и предоставя 3-дневен срок на жалбоподателите, в който да отстранят следните недостатъци на жалбата:

Да представят по делото доказателства за подаване на жалбата преди изтичане на срока за обжалване на 12.06.2026 г.

ІІ. При неизпълнение на определението по т. І в срок, жалбата ще бъде оставена без разглеждане и производството по делото ще бъде прекратено.

Да се връчи препис от определението на жалбоподателите и на адрес [населено място] обл. Ловеч, общ. Тетевен, [улица].

Делото да се докладва след изпълнение на определението или изтичане на срока.

СЪДИЯ:

†††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††�