Акт от 15.05.2026, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- 9089/2026
- Подписан
- 15.05.2026
Цитирани разпоредби
- чл. 129, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 63, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 18216 гр. София, 15.05.2026 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 175 СЪСТАВ, в закрито заседание на петнадесети май през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател:ГЕОРГИ К. КАЦАРОВ като разгледа докладваното от ГЕОРГИ К. КАЦАРОВ Гражданско дело № 20261110109089 по описа за 2026 година
Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 и чл. 129, ал. 3 Граждански процесуален кодекс /ГПК/.
Делото е образувано по Искова молба с вх. № 107103/03.04.2026 г., подадена от Етажна собственост в сграда с административен адрес: гр. София, ж.к. „В“, бл. 509, вх. Е срещу С.
А..
След извършена проверка по реда на чл. 129, ал. 1 ГПК съдът е установил, че по делото не е заплатена държавна такса в размер на 10,86 евро. С Разпореждане № 46626/12.04.2026 г. съдът е дал указание на ищеца да отстрани тази нередовност в едноседмичен срок от съобщението като го е предупредил, че при неизпълнение в срок на указанията производството по делото ще бъде прекратено. Разпореждането е връчено на ищеца на 21.04.2026 г. и срокът е изтекъл на 28.04.2026 г. без да са представени доказателства за изпълнение на указанията.
На 29.04.2026 г. е постъпило заявление за продължаване по смисъла на чл. 63, ал. 1 ГПК на определения от съда едноседмичен срок за представяне на доказателства за внесена по сметка на СРС държавна такса. Според чл. 63, ал. 1 ГПК молбата за продължаване на законните и определените от съда срокове следва да бъде подадена преди изтичането им. В случай Молба с вх. № 135887 е подадена на 29.04.2026 г. – едни ден след изтеклия на 28.04.2026 г. едноседмичен срок определен от съда с негово Разпореждане № 46626/12.04.2026 г. Поради това Молба с вх. № 135887/28.04.2026 г. се явява недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане.
Предвид неизпълнение от ищеца на дадените му с Разпореждане № 46626/12.04.2026 г., то Искова молба с вх. № 107103/03.04.2026 г. следва да бъде върната, а производството по делото – прекратено.
Водим от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
1
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ подадената на основание чл. 63, ал. 1 ГПК Молба с вх. № 135887/28.04.2026 г.
ВРЪЩА подадената от Етажна собственост в сграда с административен адрес: гр.
София, ж.к. „В“, бл. 509, вх. Е Искова молба с вх. № 107103/03.04.2026 г. и прекратява производството по гр. дело № 13064/2026 г. по опис ана СРС, 175 състав.
Определението в частта, с която исковата молба е върната подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от съобщението.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________
2