Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 4585 от 21.12.2018, Окръжен съд - Варна

Съд
Окръжен съд - Варна
Дело
Търговско дело 848/2016
Вид
Определение № 4585
Подписан
21.12.2018
Състав
ЕЛИНА ПЛАМЕНОВА КАРАГЬОЗОВА

Цитирани разпоредби

  • чл.688 · Търговски закон
  • чл.689 · Търговски закон
  • чл.690 · Търговски закон

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………./……..12.2018г. гр. Варна

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,

ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на двадесет и първи декември през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

СЪДИЯ: ЕЛИНА КАРАГЬОЗОВА като разгледа докладваното от съдията търговско дело №848 по описа за

2016г., за да се произнесе взе предвид следното:

Срещу изготвения от временния синдик Габриела Сулай списък на неприети вземания, предявени по реда на чл.688 от ТЗ по т.дело №848/2016г. на ВОС е постъпило възражение вх. №35852/05.12.2018г. от Стивън Едуард Хамилтън, р. 27.09.1971г., поданик на Великобритания, чрез процесуалния му представител адв.Чиликова, което съдът дължи да разгледа преди да се произнесе по одобряването на списъците.

Постъпило е писмено становище на синдика от 19.12.2018г., в което поддържа доводи за недопустимост на възражението поради подаването му след изтичане на срока по чл.690 от ТЗ.

За да се произнесе по допустимостта на възражението съдът съобрази следното:

Съгласно чл.690 от ТЗ длъжникът или кредитор може да направи писмено възражение пред съда с копие до синдика срещу прието или неприето от синдика вземане в 7-дневен срок от обявяването по чл.689 от ТЗ чрез оставянето на списъците на разположение в канцеларията на съда.

В разглеждания случай синдикът е представил списък на неприетите вземания, предявени по реда на чл.688 от ТЗ, с молба вх.№ 34238 от 22.11.2018г. Видно от приложения списък, заявен и в ТР, в него е включено вземането на Стивън Едуард Хамилтън. Този списък е обявен в Търговския регистър към Агенцията по вписванията на 21.11.2018г. Срокът за възражение по чл.690, ал.1 от ТЗ е изтекъл на 29.11.2018г. (четвъртък). Депозираното възражение №35852/05.12.2018г. от Стивън Едуард Хамилтън е изпратено по куриер на 04.12.2018г., видно от приложения към него служебен бон, т.е. след изтичане на срока, поради което се явява процесуално недопустимо и следва да бъде оставено без разглеждане.

Мотивиран от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ възражение вх. №35852/05.12.2018г. от Стивън Едуард Хамилтън, р. 27.09.1971г. поданик на Великобритания, чрез процесуалния му представител адв.Чиликова, срещу невключване на предявено вземане в производството по т.дело №848/2016г. на ВОС, ТО в списъка по чл.688 ТЗ, като просрочено.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

СЪДИЯ

В ОКРЪЖЕН СЪД: