Акт от 01.10.2018, Окръжен съд - Плевен
- Съд
- Окръжен съд - Плевен
- Дело
- 646/2018
- Подписан
- 01.10.2018
Цитирани разпоредби
- Чл.262 ал.2 т.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262 ал.3 · Граждански процесуален кодекс
О П
Р Е Д
Е Л Е
Н И Е
Плевен,1 .10.2018г
Плевенски окръжен съд, гражданско отделение, в закрито заседание на първи октомври 2018 г, в състав
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕКАТЕРИНА ПАНОВА
ЧЛЕНОВЕ : МЕТОДИ ЗДРАВКОВ
ЖАНЕТА ДИМИТРОВА като разгледа докладваното от ЧЛ.
СЪДИЯТА ПАНОВА ч.гр. дело. №646/2018 г по описа на Плевенски окръжен съд, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е с пр. осн. Чл.
274 вр. с чл. 262 ал.3 от ГПК .
С разпореждане № 1541 от 7.02.2018 г по гр. Дело № 6291/2016 г по описа на ПлРС състав на същия съд е върнал на осн. Чл.262 ал.2 т.2 от ГПК въззивната жалба на ***ЕООД против решение на ПлРС по гр. Дело № 6291/2018г поради неизпълнение на указанията на съда за внасяне на държавна такса.
Недоволен от така постановеното определение е останал ответникът пред РС – Плевен , който го атакува като възразява, че е незаконосъобразно. В частната жалба са изложени твърдения, че неправилно ПлРС е изчислил сроковете, в които е следвало да се отстранят нередовностите по подадената въззивна жалба, поради което неправилно е приложил и разпоредбите на ГПК.
Налице е възражение от другата страна, която оспорва жалбата като неоснователна. Възразява се, че оплакванията са бланкетни и не става ясно каква неточност е допуснал съдът при изчисляване на сроковете.
Събощението е получено на 25.01.2018г, срокът за отстраняване на нередовностите е изтекъл на 1.02.2018 г и правилно Пл РС е върнал подадената въззивна жалба.
Като обсъди събраните по делото доказателства и доводите на страните Плевенски окръжен съд намира за установено следното:
ЖАЛБАТА Е
ДОПУСТИМА И В СРОК . СЪЩАТА Е НЕОСНОВАТЕЛНА
РС –
Плевен е приел, че в указания срок не е изпълнено указанието за внасяне на държавна такса и е върнал въззивната жалба.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО на ПлРС е законосъобразно
Видно от материалите по делото въззивна жалба срещу решението на Пл РС по гр. Дело № 6291/2016 г е подадена от ***ЕООД на 17.01.2018г. С разпореждане, обективирано в писмена резолюция от 18.01.2018 г РС – Плевен е оставил без движение въззивната жалба като е указал да се внесе държавна такса в размер на 25 лв по сметка на Пл ОС. Видно от приложения отрязък от съобщение същото е получено от процесуалния представител на дружеството по делото адв. Г.Г. на 25.01.2018 г. Даденият срок от съда е седмичен и е изтекъл на 1.02.2018 г, което е присъствен ден. Няма основание за удължаване на срока по причина, изложена в разпоредбата на чл. 61 ал.2 /отм./ от ГПК, която разпоредба е била действаща към момента на произнасянето на съда.В ъсобщението са указани и последиците при неизпълнение на указанията на съда. По делото няма доказателства за изпълнение на указанията на съда и внасяне на дължимия размер на държавната такса. Липсват и такива твърдения в подадената частна жалба.Към нея не се намират и доказателства за внасяне на дължимата държавна такса.Налице са квитанции за внесена държавна такса от 15 лв по последваща частна жалба на същия жалбоподател срещу друг акт на съда. Съобщението е редовно връчено на процесуален представител на дружеството, с редовно пълномощно по делото, л. 49 от гр.дело № 6291/2016 г на Пл РС. В последваща молба по същото дело след представяне на пълномощното е посочен и като съдебен адрес на дружеството ответник адресът на адв. Г.Г..
Предвид гореизложеното следва да се потвърди атакуваното разпореждане като законосъобразно.
Водим от горното, Плевенски окръжен съд
О П
Р Е Д Е Л
И :
ПОТВЪРЖДАВА РАЗПОРЕЖДАНЕ №
1541 от 7.02.2018 г по гр. Дело № 6291/2016 г на Плевенски районен съд КАТО ЗАКОНОСЪОБРАЗНО ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВКС на РБ в седмичен срок от съобщението за изготвянето му
ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ :