Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 476 от 20.06.2022, Административен съд - Ямбол

Съд
Административен съд - Ямбол
Дело
Административно дело 164/2022
Вид
Разпореждане № 476
Подписан
20.06.2022
В сила
27.07.2022
Състав
ДИМИТРИНКА ХРИСТОВА СТАМАТОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 304 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 304, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 306, ал. 2 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 28, ал. 1 · Закон за достъп до обществена информация

Р А

З П О

Р Е Ж

Д А Н Е

№ 476/20.6.2022 г.

Гр.

Ямбол

Ямболският административен съд, първи състав, в закрито заседание на шестнадесети юни две хиляди двадесет и втора година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТРИНКА СТАМАТОВА при секретаря Велина

Митева, разгледа докладваното от председателя адм. д.

№ 164 по описа за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.

306, ал. 2 от АПК и е образувано по молба на А.П.Ц. ***, с която се иска налагане на административно наказание на Изпълнителния директор на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД - Бургас за неизпълнение на влязлото в сила Решение № 29/23.02.2022 г. на ЯАС по адм. д. № 12/2022 г.

След като се запозна с молбата, съдът намери същата за ОСНОВАТЕЛНА.

Съображенията за това са следните:

Адм. д. № 12/2022 г. по описа на ЯАС е образувано по жалба на А.П.Ц. *** против мълчаливия отказ на Изпълнителния директор на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД - Бургас по подаденото от него на 19.12.2021 г. заявление за достъп до обществена информация.

С Решение № 29/23.02.2022 г., ЯАС е отменил въпросния мълчалив отказ и е върнал делото като преписка на Изпълнителния директор на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД – Бургас за произнасяне по заявлението на А.П.Ц., подадено на 19.12.2021 г. в предвидения от закона срок. Решението, като неподлежащо на обжалване, е влязло в сила на 23.02.2022 г.

С писмо изх. № 154/24.02.2022 г., делото е изпратено от Административен съд – Ямбол на Изпълнителния директор на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД - Бургас като преписка за произнасяне, което писмо, видно от приложеното известие за доставяне № ИД PS 8600 00WF7B О, е получено на 28.02.2022 г. По тези обстоятелство не се спори.

За времето от 01.03.2022 г., когато е започнал да тече срока за произнасяне по заявлението, до 25.05.2022 г., когато е подадено искането, въз основа на което е образувано настоящото съдебно производство, няма данни от страна на Изпълнителния директор на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД – Бургас да са предприети каквито и да било действия във връзка с изпълнение на влязлото в сила съдебно решение.

Както вече бе посочено по-горе, с решението, с което мълчаливият отказ е отменен и преписката е върната за произнасяне на Изпълнителния директор на

„Водоснабдяване и канализация“ ЕАД – Бургас изрично е посочено, че това следва да бъде сторено в предвидения в закона срок. Последният, видно от разпоредбата на чл.

28, ал. 1 от ЗДОИ, е не по-късно от 14 дни след датата на регистриране. В случая този срок започнал да тече от получаването на решението на съда и е изтекъл на 14.03.2022 г., като изрично произнасяне няма.

Съобразно нормата на чл. 304 от АПК длъжностно лице, което не изпълни задължение, произтичащо от влязъл в сила съдебен акт, извън случаите по дял пети, се наказва с глоба от 200 до 2000 лева.

Следователно, за да се реализира административнонаказателната отговорност по чл. 304 от АПК е необходимо наличието на посочените елементи от фактическия състав, а именно съществуването на влязъл в сила съдебен акт и неизпълнението му от страна на административния орган. В конкретния случай задължението е за произнасяне по заявлението за достъп до обществена информация на А.П.Ц. от 19.12.2021 г. и същото произтича от влязъл в сила съдебен акт.

Що се отнася до твърденията на Изпълнителния директор на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД – Бургас, че неизпълнението се дължи на обстоятелството, че за предоставяне на исканата информация е необходимо технологично време, което затруднява обичайния работен процес, тъй като изисква ангажирането на работни усилия на служители от най-малко два отдела, както и че през месеците февруари и март много от служителите на дружеството са били в отпуск по болест поради заболяване от Ковид, следва да се посочи следното:

От 01.03.2022 г., когато е започнал да тече срокът за произнасяне, до 25.05.2022 г., когато е подадено искането за налагане на глоба, са изтекли почти три месеца, през които няма данни да е предприето каквото и да било за изпълнение на задължението, произтичащо от влязлото в сила съдебното решение.

Законодателят е дал възможност в случаите, когато поисканата в заявлението информация е в голямо количество и е необходимо допълнително време за нейната подготовка, срокът по чл. 28, ал. 1 от ЗДОИ да бъде удължен, но с не повече от 10 дни, като следва да се уведоми за това заявителя. Няма данни, нито твърдения Изпълнителният директор на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД – Бургас да се е възползвал от тази възможност, но дори и да беше сторил това, срокът му за произнасяне би се удължил най-много до

24.03.2022 г. Произнасяне обаче и към настоящия момент няма. Що се отнася до обстоятелството, че Изпълнителният директор на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД – Бургас е ползвал платен отпуск за времето от 01.04.2022 г. до 14.04.2022 г., същото е ирелевантно. Нещо повече - ползването на този отпуск е започнало след датата, на която е изтекъл срокът за произнасяне.

При това положение съдът счита, че по безспорен начин е установено бездействие (непроизнасяне) от страна на Изпълнителния директор на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД - Бургас, като обективни причини за неизпълнение на влязлото в сила решение липсват. С това последният е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл. 304, ал. 1 от АПК, поради което следва да му бъде наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева.

Водим от горното, Я А С

Р А З П О Р Е Д И :

НАЛАГА на Г.Й.Т.

– Изпълнителен директор на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД - Бургас административно наказание глоба в размер на

200 (двеста) лева за неизпълнение на Решение № 29/23.02.2022 г. по адм. д. № 12/2022 г. на Административен съд Ямбол, влязло в сила на 23.02.2022 г.

Разпореждането ПОДЛЕЖИ на обжалване от страна нарушителя пред тричленен състав на Административен съд – Ямбол в 7 - дневен срок от съобщаването му.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/не се чете