Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 100 от 23.07.2021, Апелативен съд - Бургас

Съд
Апелативен съд - Бургас
Дело
Въззивно частно търговско дело 140/2021
Вид
Определение № 100
Подписан
23.07.2021
В сила
10.02.2022
Състав
Павел Александров Ханджиев, Илияна Тодорова Балтова, Христина Захариева Марева

Цитирани разпоредби

  • чл.274, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.64 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 64, ал.3 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 100 гр. Бургас , 22.07.2021 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – БУРГАС в публично заседание на двадесет и втори юли, през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

Председател:Павел Ал. Ханджиев

Членове:Илияна Т. Балтова

Христина З. Марева като разгледа докладваното от Илияна Т. Балтова Въззивно частно търговско дело № 20212001000140 по описа за 2021 година

Производството е по чл.274, ал.2 ГПК.

Постъпила е частна жалба от „Ж.С.П.Н.ин“ ООД, със седалище и адрес на управление в Н.Р.К, гр.Нанкин, провинция Дзянсу, представлявано от Ц.Я, чрез адв.М.Т. – САК, с адрес за връчване: гр.С. ул. „Г.С.Р.“ № ***, срещу Разпореждане от 08.03.2021 г., постановено по т.д. № 46/ 2018 г. по описа на Окръжен съд Сливен, с което е върната въззивната му жалба с вх.№ 261190/ 23.02.2021 г. срещу Решение № 56/ 17.12.2020 г. по делото.

С частната жалба се въвеждат оплаквания за незаконосъобразност и неправилност на обжалваното разпореждане и се иска неговата отмяна.

Поддържа, че съдът е следвало да разгледа подадената от въззивника – частен жалбоподател молба с правно основание чл.64 ГПК, преди да върне въззивната му жалба като просрочена.

Моли за отмяна на обжалвания съдебен акт и връщане на делото на Окръжен съд Сливен за произнасяне по молбата за възстановяване на срока за въззивно обжалване

Жалбата е подадена в срок, притежава реквизитите по закон и подлежи на разглеждане по същество.

Видно от данните по делото, производството по т.д. № 46/ 2018 г. по 1 описа на Окръжен съд Сливен е приключило с Решение № 56/ 17.12.2020 г., като уведомлението за така постановеното решение е било получено от процесуалния представител на въззивника – адв. Юлиана Колева на 18.12.20202 г.

Постъпила е въззивна жалба от „Ж.С.П.Н.ин“ ООД, чрез адв. М.Т. с вх.№ СД-03-01-261190/ 23.02.2021 г., ведно с молба за възстановяване на срока за обжалване на решението с вх.№ СД-03-01-261189/ 23.02.2021 г.

С обжалваното пред настоящата инстанция разпореждане, Окръжен съд Сливен е върнал въззивната жалба, след като е констатирал, че срокът за обжалване е изтекъл.

Настоящият състав споделя този извод.

При запознаване със съдебните книжа може да се заключи, че двуседмичният срок за въззивно обжалване на решението на съда от първа инстанция е започнал да тече на 18.12.2020 г. и е изтекъл на 04.01.2021 г., без по делото да постъпи въззивна жалба от дружеството – частен жалбоподател.

Подадената на 23.02.2021 г. жалба е просрочена.

Неоснователно е оплакването на частния жалбоподател, че преди произнасянето си по връщане на жалбата, съдът е следвало да разгледа подадената молба с правно основание чл.64 ГПК.

Абсолютна процесуална предпоставка за иницииране на производството по чл. 64 и сл. ГПК е пропускането на срока, тъй като само пропуснатият срок може да бъде възстановен. Съгласно формираната съдебна практика – напр. Определение № 236 от 16.06.2016 г. по ч.гр.д. № 2321/2016 г. на ВКС, ГК, III г.о., с връщането на жалбата, за жалбоподателя са започнали да текат два срока: за обжалване на разпореждането за връщане на касационната жалба и срокът по чл. 64, ал.3 ГПК за подаване на молба за възстановяване на пропуснатия срок, поради особени непредвидени обстоятелства. С оглед съществуващата връзка на преюдициалност между двете конкуриращи се права – не може да бъде възстановен срок, който не е започнал да тече и съответно не е пропуснат, ако се направят и двете искания, първо следва да се установи дали е започнал да тече срокът, изтекъл ли е или е пропуснат.

2

При констатацията, че въззивната жалба е подадена след изтичане на преклузивния срок за обжалване, същата подлежи на връщане.

В този смисъл, произнасянето на първоинстанционния съд следва да се потвърди.

Водим от изложените съображения, Апелативен съд Бургас ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане от 08.03.2021 г., постановено по т.д. № 46/ 2018 г. по описа на Окръжен съд Сливен.

Определението подлежи на обжалване пред ВКС с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на страната.

Председател: _______________________

Членове:

1._______________________

2._______________________

3