Акт от 08.12.2021, Административен съд - Габрово
- Съд
- Административен съд - Габрово
- Дело
- 283/2021
- Подписан
- 08.12.2021
- В сила
- 21.12.2021
Цитирани разпоредби
- чл. 149 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 149, ал. 2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 152, ал. 4 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 45 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 57, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 58, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 190 · Закон за устройство на територията
Личните данни в текста са заличени.
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 1120 гр. Габрово, 08.12.2021 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ГАБРОВО в закрито съдебно заседание на осми декември две хиляди двадесет и първа година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ДАНИЕЛА ГИШИНА при секретаря ………………… като разгледа докладваното от съдия Гишина адм. дело № 283 по описа за 2021 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е образувано в хипотезата на чл. 152, ал. 4 от АПК по жалба на Е.Д.Д. *** против мълчалив отказ на Кмета на Община Дряново по искане на Е.Д. с вх. № 2200-1975 от 22.12.2020 година за издаване на заповед по чл. 190 от ЗУТ. Прави се искане за отмяна на отказа и се претендира присъждане на разноски. В депозирана писмена молба с вх. № СДА-01-2095 от 01.12.2021 година се развиват доводи за редовност и допустимост на оспорването.
От фактическа и правна страна съдът съобрази следното:
Жалбоподателката Е.Д. е подала искане до Кмета на Община Дряново с вх. № 2200-1975 от 22.12.2020 година за издаване на заповед по чл. 190 от ЗУТ за прокарване на временен път като разширение на съществуваща задънена улица /тупик/, обслужваща поземлен имот с идентификатор № *** по действащата кадастрална карта на с.
Денчевци, община Дряново /л. 15-16/.
Д. е депозирана писмено изявление, изпратено по пощата на 15.02.2021 година /пощенски плик на л. 31/, заведено с вх. № 2200-1975 от 18.02.2021 година /л. 18/, в което е посочила същото да се счита за жалба срещу мълчаливия отказ по горепосоченото искане от 22.12.2020 година, която жалба при изрично произнасяне по искането ѝ Д. ще оттегли, в противен случай жалбата да бъде придвижена за разглеждане от компетентния съд с искане за отмяна на отказа и претенция за присъждане на разноски.
С молба, изпратена по пощата на 02.11.2021 година /л. 5/, заведена с вх. № СДА-01-1920 от 03.11.2021 година по описа на настоящия съд /л.
1/, Д. е поискала подадената от нея жалба срещу мълчалив отказ на Кмета на Община Дряново да бъде изискана от административния орган ведно с преписката и да бъде разгледана от съда.
Съгласно разпоредбата на чл. 57, ал. 1 от АПК административният акт се издава до 14 дни от датата на започване на производството, т.е. в процесния случай срокът за произнасяне от страна на Кмета на Община Дряново по искането на Д., заведено на 22.12.2020 година, е изтекъл на 05.01.2021 година включително. Тук следва да се отбележи, че по искането на Д. не са предприемани действия по чл. 30 и/или чл.
45 от АПК, т.е. няма причини да се счита, че срокът за произнасяне е започнал да тече от дата, различна от тази, следваща датата на подаване на искането, или че срокът за произнасяне е бил удължаван по някаква причина.
Съгласно чл. 58, ал. 1 от АПК непроизнасянето в срок се смята за мълчалив отказ да се издаде актът.
Сроковете за оспорване са уредени в чл. 149 от АПК, като според ал. 2 мълчаливият отказ може да се оспори в едномесечен срок от изтичането на срока, в който административният орган е бил длъжен да се произнесе. От посоченото следва, че формираният в процесния случай мълчалив отказ е можел да бъде оспорен пред съда с подаване на жалба до 06.02.2021 година включително.
Видно от представената по делото административна преписка, жалбата на Е.Д. е депозирана чрез Кмета на Община Дряново чрез пощенски оператор на 15.02.2021 година /л. 31/.
При така установените факти настоящият съдебен състав намира, че жалбата, с която е сезиран, е просрочена – подадена е след изтичане на едномесечния срок, визиран в чл. 149, ал. 2 от АПК, поради което следва да бъде оставена без разглеждане поради недопустимост, а съдебното производство да бъде прекратено, тъй като срочността на оспорването е абсолютна процесуална предпоставка за развитието на съдебното производство, за която съдът следи служебно.
В горния смисъл са мотивите на Определение № 16429 от
3.12.2019 г. на ВАС по адм. д. № 13415/2019 г., II отделение; Определение № 2388 от 13.02.2020 г. на ВАС по адм. д. № 1535/2020 г., II отделение, Определение № 5738 от 18.05.2020 г. на ВАС по адм. дело № 821/2020 г., ІІ отделение и др.
Водим от горното и на основание чл. 159, т. 5 от Административнопроцесуалния кодекс, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Е.Д.Д. *** против мълчалив отказ на Кмета на Община Дряново по искане на Е.Д. с вх. № 2200-1975 от 22.12.2020 година за издаване на заповед по чл. 190 от ЗУТ.
ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 283 по описа за 2021 година на
Административен съд – Габрово.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред
Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщението, което съобщение да се извърши чрез връчване на препис от настоящото определение.
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: