Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт № 39 от 04.03.2013, Окръжен съд - Благоевград

Съд
Окръжен съд - Благоевград
Дело
12/2013
Подписан
04.03.2013

Цитирани разпоредби

Публикувай

Определение № 219

Номер

219

Година

18.4.2013 г.

Град

Велико Търново

Окръжен съд - Велико Търново

На

04.18

Година

2013

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Секретар:

Прокурор: като разгледа докладваното от

Маруся Кънева дело номер

20134100500457 по описа за

2013 година

Производство по реда на чл.274 и сл. от ГПК

С определение от 27.02.2013 г постановено по гр. д. №278/013 г ВТРС,е върнал исковата молба подадена от "Т. -ВТ" гр. В. Т. и прекратил производството по делото.

Това определение на съда е обжалвано от "Т. -ВТ".моли същото да бъде отменено.Излага следните доводи: На 31.01.2013 г е получил разпореждането на ВТРС с което е оставена подадената искова молба без движение,даден е срок за отстраняване на неродовностите,тъй като не е внесена ДТ.Съобщението за това разпореждане ищецът е получел на 13.02.2013 г и на 18.02.2013 г. с преводно нареждане е внесъл следващата се ДТ по сметката на ВТРС за разглеждане на предявения иск по съществото му.

Съдът,като взе предвид жалбата,съобрази с доказателствата по делото и закона,намира жалбата за процесуално допустима и разгледана по същество за основателна по следните съображения :

В хода на служебната проверка по редовността на исковата молба,ВТРС е констатирал че към нея няма приложен платежен документ за внесена ДТ и на основание чл.129 ал.2 от ГПК исковата молба като нередавна е оставена без движение.За отстраняване сочените от съда нередовности съдът е уведомил ищеца като му е определил и срок,а именно едноседмичен от получаване на съобщението на съда.От приложената разписка е видно,че ищецът е получил на 13.02.2013 г. указанията на съда за отстраняването на констатираната нередовност по подадената искова молба и с преводно нареждане е внесъл по сметката на ВТРС ДТ в размер на 100.00 лева.Това е видно от подадената молба от 04.03.2013 г и представения с нея платежен документ/л.28,29 от първоинстанционното производство./постъпило в съда след датата на постановеното определение за прекратяване на производството.Към постановяване определението си за връщане на исковата молба и прекратяване на делото-27.02.2013 г платежен документ не е постъпвал по делот,а срокът за отстраняване нередовностите е бил изтекъл на 20.02.2013 г.

ВТРС с разпореждането си от 31.01.2013 г е указал на ищеца да представи документ за внесена ДТ но не е указал че следва да го представи по делото и в срока определен от съда за отстраняване на нередовностите.

Постановеното определение на ВТРС не е от категорията определения които не слагат край на делото и могат да бъдат изменяни или отменяни от същия съд вследствие на изменение на обстоятелствата,грешка или пропуск.

В предвид гореизложеното и като установи че ДТ е внесена в срока определен от съда,макар и представена несвоевременно по делото , следва определението на ВТРС да бъде отменено и същия да продължи и развие производството по гр. д. №278/013 г по описа на ВТРС.

Водим от горното,съдът,

ОПРЕДЕЛИ :

ОТМЕНЯ определение от 27.02.2013 г постановено по гр. д. №278/013 г по силата на което ВТРС,е върнал исковата молба подадена от "Т. -ВТ" гр. В. Т. и прекратил производството по гр. д. 278/013 г по описа на с. съд.

ВРЪЩА гр. д. №278/013 г по описа на ВТРС за продължаване действията на съда.

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ :

Определение

2

8BC4C937526FD5B8C2257B5100485D98