Определение № 745 от 26.05.2020, Административен съд - Пловдив
- Съд
- Административен съд - Пловдив
- Дело
- Административно дело 761/2020
- Вид
- Определение № 745
- Подписан
- 26.05.2020
- В сила
- 10.06.2020
- Състав
- ЛЮБОМИРА КИРИЛОВА НЕСТОРОВА
Цитирани разпоредби
- чл.159 т.5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 57, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.84 , ал.2, предл. първо · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 171 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
- §2 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ
О
П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№
745 гр. Пловдив, 28.05.2020 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
АДМИНИСТРАТИВЕН
СЪД - ПЛОВДИВ, петнадесети състав, в закрито заседание на двадесет и осми май, две хиляди и двадесета година в състав
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Любомира
Несторова като разгледа докладваното от административен съдия Любомира Несторова АД № 761 по описа за 2020 г. на Административен съд – Пловдив, намира за установено следното:
Производството по делото е образувано по жалба на С.И.Г.-А., в качеството и на ЕТ „Л.-С.Г.“, с ЕИК ***, с адрес: ***, срещу мълчалив отказ на Директора на ТД на НАП-Пловдив по депозирано възражение с вх. № С200016-000-0026199 от 20.01.2020г. до Директора на ТД на НАП-Пловдив, с което се иска погасяване по давност на задължения, представляващи лихви и намиращи се на стр. 1-7 от Справка за общите задължения от 16.01.2020г., публични задължения, представляващи лихви, установени по декларации за ДОО, здравно осигуряване и УПФ за всички месечни данъчни периоди до 31.12.2013г. включително. /л.13 по делото/.
Жалбоподателката сочи, че с възражението, на основание чл. 171 от ДОПК, е информирала Директора на ТД на НАП-Пловдив, че по посочените по-долу по основание и размер задължения по Справка за общите задължения към 16.01.2020г са погасени по давност и иска да се прекрати изпълнителното дело в частта за тях като се изброяват в 13 точки задълженията по РА.
Претендира се обявяване нищожността на мълчаливия отказ, респективно отмяната му и разноските по делото.
Административният орган - Директорът на ТД на НАП-Пловдив, с писмо с вх. № 5944 от 07.05.2020г., представя административната преписка.
Процесуалният представител на ответника-юрисконсулт Д. Пеева, с приложено пълномощно № 151 от 13.05.2020г., представя становище по жалбата.
В частта относно оспорения мълчалив отказ намира същата за недопустима като излага подробни съображения.
Претендира жалбата с вх. № 4998 от
16.03.2020г по описа на ПАС, подадена от С.И.Г.-А. в качеството и на ЕТ „Л.-С.Г.“, с ЕИК ***, да бъде оставена без разглеждане, поради недопустимост на същата в частта относно оспорения мълчалив отказ на Директора на ТД на НАП-Пловдив.
Претендира се и юрисконсултско възнаграждение.
Съдът установи, че с Определение № 520 от
09.04.2020г., постановено по АД № 761 по описа на ПАС за 2020г. Съдът е разделили производството по делото като производството по настоящото дело продължава по жалбата на С.И.Г.-А., в качеството и на ЕТ „Л.-С.Г.“, с ЕИК *** срещу мълчалив отказ на Директора на ТД на НАП-Пловдив по депозирано възражение с вх. № С200016-000-0026199 от 20.01.2020г. до Директора на ТД на НАП-Пловдив, с което се иска отписване от данъчно-осигурителната й сметка на посочените публични задължения.
Съдът установи, че възражението на С.И.Г.-А., в качеството и на ЕТ „Л.-С.Г.“, с ЕИК ***, с вх. № С200016-000-0026199 е депозирано в деловодството на ТД на НАП-Пловдив на 20.01.2020г.
Съгласно чл. 57, ал. 1 от АПК административният акт се издава до 14 дни от датата на започване на производството. Административният орган е следвало да се произнесе с административен акт до 03.02.2020г. Няма произнасяне в срок, следователно е налице мълчалив отказ.
На основание §2 от ДР на ДОПК във вр. с чл.84 , ал.2, предл. първо от АПК мълчаливият отказ може да се оспори в едномесечен срок от изтичането на срока, в който административният орган е бил длъжен да се произнесе.
Едномесечният срок по посочената по-горе разпоредба е изтекъл на 04.03.2020г., а жалбата е депозирана в деловодството на Административен съд-Пловдив на 16.03.2020г с вх. № 4998, следователно е просрочена и като такава следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото-прекратено.
Процесуалният представител на ответника своевременно е претендирал разноски.
При този изход от спора разноски следва да се присъдят в полза на ответника. Такива са поискани своевременно и се дължат от жалбоподателя в размер на 500лв., съгласно чл. 8, ал.3 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения / изм. с Решение № 5419 на ВАС на РБ от 8.05.2020 г. - бр. 45 от 15.05.2020 г., в сила от 15.05.2020 г./ Във връзка с горепосоченото и на основание чл.159 т.5 от АПК Съдът О П
Р Е Д
Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на С.И.Г.-А., в качеството и на ЕТ „Л.-С.Г.“, с ЕИК ***, с адрес: ***, срещу мълчалив отказ на Директора на ТД на НАП-Пловдив по депозирано възражение с вх. № С200016-000-0026199 от 20.01.2020г. до Директора на ТД на НАП-Пловдив, с което се иска погасяване по давност на задължения.
ПРЕКРАТЯВА производството по АД № 761 по описа за 2020 г. на
Административен съд – Пловдив, ХV състав.
ОСЪЖДА
С.И.Г.-А., в качеството и на ЕТ „Л.-С.Г.“, с ЕИК ***, с адрес: ***, да заплати в полза на Национална агенция за приходите /НАП/ сумата в размер на 500 лв. /петстотин лева/.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВАС с частна жалба в 7- дневен срок от получаване на съобщението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
/п/