Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 902 от 09.10.2019, Софийски окръжен съд

Съд
Софийски окръжен съд
Дело
Въззивно частно гражданско дело 696/2019
Вид
Определение № 902
Подписан
09.10.2019
В сила
02.11.2019
Състав
НИКОЛАЙ СВЕТЛИНОВ ВАСИЛЕВ, ЕВГЕНИЯ ТОДОРОВА ГЕНЕВА, РОСИНА НИКОЛАЕВА ДОНЧЕВА

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№

09.10.2019 г. гр. София,

В

ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ

ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ПЪРВИ ВЪЗЗИВЕН

ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на девети октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИЯ ГЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

РОСИНА ДОНЧЕВА

НИКОЛАЙ

ВАСИЛЕВ като разгледа докладваното от младши съдия ВАСИЛЕВ въззивно частно гражданско дело № 696 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 274, ал. 1, т. 2, вр. чл. 262, ал. 3 от ГПК.

Образувано е по частна жалба на

Д.С.Д.-К., чрез адв. А.Н. срещу Разпореждане от

25.07.2019 г., постановено по гр.д. № 277 по описа за 2017 г. на Районен съд – гр.

Елин Пелин, с което на основание чл. 262, ал. 2, т. 1 от ГПК е върната подадената от адв. А.Н. въззивна жалба с вх. № 964/25.07.2019 г. срещу Решение от 27.06.2019 г. по гр. д. № 277/2017 г. по описа на Районен съд – гр. Елин Пелин.

В жалбата се твърди, че разпореждането на първоинстанционния съд е неправилно и необосновано, постановено в противоречие с процесуалния и материалния закон. Излагат се аргументи, че въззивната жалба е подадена в срок. Ето защо се иска отмяна на обжалвания съдебен акт.

Уведомена за постъпилата частна жалба на 19.09.2019 г., ответната страна В.Г.И. не се е възползвала от възможността да подаде отговор на жалбата в едноседмичния срок по чл. 276, ал.

1 от ГПК.

При служебна проверка за допустимост и редовност на частната жалба, настоящият съдебен състав намира, че същата е подадена в законоустановения срок срещу подлежащ на обжалване акт от легитимирано за това лице, поради което е допустима. При служебната проверка за редовност на частната жалба се установява, че тя отговаря на изискванията на чл. 275, ал. 2 от ГПК, във връзка с чл. 260, т. 1, 2, 4 и 7 от ГПК и чл. 261 от ГПК.

Съдът, като взе предвид оплакванията в частната жалба и като съобрази събраните по делото доказателства, намира следното:

Първоинстанционното производство по гр.д. № 277 по описа за 2017 г. на Районен съд – гр. Елин Пелин е образувано по предявен от В.Г.И. против Д.С.Д.-К. иск за делба на съсобствените им недвижими имоти. С решение № 105 от 27.06.2019 г. по гр.д. 277/2017 г. по описа на Районен съд – гр. Елин Пелин е извършена делбата чрез поставяне в дял на съсобствените на съделителите недвижими имоти. По делото са приложени разписки за връчване на съобщение, от които се установява, че на 01.07.2019 г. В.Г.И. е получила лично препис от решението, а Д.С.Д.-К. е получила чрез адв. А.Н. препис от решението на 08.07.2019 г. Впоследствие с въззивна жалба вх.№ 964/25.07.2019 г., изпратена по пощата на 23.07.2019 г., Д.С.Д.-К. е обжалвала първоинстанционното решение.

Въз основа на изложената фактическа обстановка настоящият въззивен състав намира следното по съществото на жалбата:

Съгласно чл. 259, ал. 1 от ГПК жалбата се подава чрез съда, който е постановил решението, в двуседмичен срок от връчването му на страната, а съгласно чл. 262, ал. 2, т. 1 от ГПК жалбата се връща, когато е подадена след изтичането на срока за обжалване. Следователно за да се прецени дали първоинстанционният съд правилно е върнал въззивната жалба, следва да се установи дали жалбата е извън срока. Срокът, който се брои на седмици, изтича в съответния ден на последната седмица /чл. 60, ал. 4 от ГПК/, а ако трябва да се извърши действие или представи нещо в съда, срокът изтича в момента на приключване на работното време /арг. чл. 62, ал. 1 от ГПК/. Както беше посочено Д.С.Д.-К. е получила препис от решението на 08.07.2019 г. Срокът за обжалване на решението изтича на последния ден след две седмици, а именно на 22.07.2019 г. Видно от пощенското клеймо на пощенския плик, въззивната жалба е изпратена на 23.07.2019 г., което е извън срока за обжалване.

По изложените съображения частната жалба се явява неоснователна, а обжалваното разпореждане правилно, поради което следва да бъде потвърдено.

Водим от горното, Софийски окръжен съд

О

П Р Е Д Е Л И:

ПОТВЪРЖДАВА

Разпореждане от 25.07.2019 г., постановено по гр.д. № 277 по описа за 2017 г. на Районен съд – гр. Елин Пелин.

Определението подлежи на касационно обжалване при наличие на предпоставките на чл. 280, ал. 1 и ал. 2 от ГПК в едноседмичен срок от съобщението с частна жалба пред Върховния касационен съд.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

1.

2.