Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт № 28859 от 10.11.2014, Районен съд - Бургас

Съд
Районен съд - Бургас
Дело
6961/2013
Подписан
10.11.2014
В сила
03.11.2015

Цитирани разпоредби

  • чл. 127 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 128 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс

Личните данни в текста са заличени.

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 10.11.2014г. град Бургас

Бургаски районен съд ХХХVІ-ти граждански състав на десети ноември две хиляди и четиринадесета година в закрито заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Дарина Йорданова като разгледа гражданско дело № 6961 по описа за 2013 година докладваното от съдия Дарина Йорданова за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по искова молба на Ф.Г.Я., с ЕГН **********,***, срещу А.М.Х.

***, с която се иска осъждане на ответника да предаде на ищеца владението върху собствения на последния поземлен имот с идентификатор № ***, находящ се гр. Бургас, кв. Сарафово, местността Кюшето, с площ от 3134 кв.м.

Бургаски районен съд при извършена служебна проверка за редовност на исковата молба е констатирал, че същата не отговаря на изискванията на чл. 127 чл. 128 ГПК. Затова с разпореждания от 02.04.2014 г., 07.04.2014 г., 24.04.2014 г., 26.05.2014 г., многократно е оставил производството без движение, с указания за вписване на исковата молба и представяне на съответни доказателства, като за снабдяването с книжа са издадени съдебни удостоверения.

Съобщението за отстраняване на нередовностите и разпорежданеията на съда са редовно връчени на ищеца, който е подал частна жалба срещу неподлежащите на обжалване съдебни актове от 02.04.2014 г. и 24.04.2014 г. По реда на инстанционния контрол жалбите са оставени без разглеждане като недопустими.

Към настоящия момент срокът за изпълнение на дадените указания за вписване на исковата молба е изтекъл и нередовностите не са отстранени. Следва да се посочи, че законът не предвижда изпращане на съобщение за продължаването на срока, извършено с определение от 02.04.2014 г. и 24.04.2014 г. Напротив, за продължаването на срока не следва да се изпраща уведомление, а в интерес на ищеца е да следи за това, като носи последиците от неизпълнение на указанията в предоставения срок.

(В този смисъл напр. Определение № 158 от 18.03.2011 г. на ВКС по ч. гр. дело № 145/2011 г. ІІІ т.о.; Определение № 191 от 14.03.2011 г. на ВКС по ч. т. д. № 143/2011 г., І т.о., ТК и др.) В случая новопродълженият срок е изтекъл на 24.05.2014 г., но по делото не е постъпил вписан екземпляр от исковата молба съобразно указанията на съда. Не е поискано от ищеца и ново продължаване на срока. Следователно още към 25.05.2014 г. срокът за отстраняването на нередовността е изтекъл и същата не е отстранена. Фактът на подаване на частна жалба срещу съдебните актове от 02.04.2014 г. и 24.05.2014 г., които не подлежат на обжалване, не може да бъде отчетен като законосъобразен начин за продължаване на определените от съда срокове. Това е така, защото за надлежното упражняване на процесуалните права е предвиден съответния законов ред и от на волята на ищеца зависи да изпълни или не дадените указания, в определения срок, като за последиците е надлежно уведомен. Ето защо, съдът намира, че исковата молба следва да бъде върната, а делото – прекратено. Този извод се налага от задължителните указания, дадени с Тълкувателно решение № 3/19.07.2010 г. ОСГК на ВКС, като в т. 3 на същото е посочено, че неизпълнението на дадените от съда указания за вписване на исковата молба е основание за нейното връщане на основание чл. 129, ал. 3 ГПК.

Мотивиран от горното, Бургаски районен съд

РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА исковата молба подадена от Ф.Г.Я., с ЕГН **********,***, срещу А.М.Х. ***, с която се иска осъждане на ответника да предаде на ищеца владението върху собствения на последния поземлен имот с идентификатор № ***, находящ се гр. Бургас, кв. Сарафово, местността Кюшето, с площ от 3134 кв.м. и прекратява производството по настоящото гр.д. № 6961/2013 г. на БРС.

Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му пред Бургаски окръжен съд.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: